Rizik od razvoja gojaznosti u kasnijem detinjstvu kod dece čije su majke u trudnoći jele puno industrijski prerađene hrane veći je nego kod one čije su se majke hranile zdravije, objavili su irski naučnici, prenosi N1 info.
– Deca čije su majke u trudnoći jele hranu lošijeg kvaliteta, s puno šećera i soli, verovatnije će patiti od gojaznosti ili imati višak telesne masti – rekao je Ling-Vei Čen iz Škole javnog zdravlja u Dablinu.
Foto: Freepik
– Sve je više dokaza koji ukazuju na to da je upravo prvih hiljadu dana života, tačnije razdoblje od začeća do druge godine starosti, ključno za sprečavanje razvoja dečje gojaznosti – dodao je.
Gojaznost u mladosti često se prenosi i na odrasle osobe, te je povezana s povećanim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2, visokog krvnog pritiska, srčanih i ostalih zdravstvenih problema.
Čen i njegovi kolege analizirali su podatke 16.295 parova majki i dece iz Irske, Britanije, Holandije i Poljske. Majke su u proseku imale 30 godina i zdrav indeks telesne mase (BMI). Žene su beležile šta su jele pre i tokom trudnoće, a naučnici su njihovu prehranu podelili u pet kategorija.
Foto: Freepik
Majke s najzdravijom ishranom, bogatom voćem, povrćem, celim žitaricama, orašastim plodovima i mahunarkama, bile su na jednom kraju spektra. One koje su jele puno procesuiranih mesnih prerađevina i hranu punu zasićenih masti, šećera i soli, bile su na drugom.
Njihovoj deci merio se BMI u ranom, srednjem i u kasnom delu detinjstva, otprilike u desetoj ili jedanaestoj godini.
Podaci su pokazali da su starija deca, čije su se majke u trudnoći hranile nezdravo, imala znatno više masti u organizmu i manju mišićnu masu.
Ali, u ranom detinjstvu gotovo da nije bilo razlike.
Izvor: N1 info
Komentari (0)