Nakon Uredbe koju je usvojila Vlada Srbije i RFZO je zvanično promenio uputstva o podizanju starosne granice za postupak vantelesne oplodnje sa 43 na 45 godina.
Foto: Freepik
Pravilnik je stupio na snagu, a svi parovi koji ispunjavaju uslove mogu da izađu pred lekarsku komisiju. Prema donetom pravilniku granica je podignuta na 45 godina, tačnije do 45 rođendana što je probudilo novu nadu za mnoge parove.
” Uputstvo o lečenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom kojim se starosna granica za ženskog partnera pomera sa dosadašnjih 43, na 45 godina starosti je konačno tu i raduje nas što će svi parovi kojima je najava ovog Uputstva ulila nadu, konačno moći da ponovo pokušaju da se ostvare kao roditelji. Udruženje „Šansa za roditeljstvo” ima jasan stav ka svim promenama, a to je da svi pomaci na bolje koji nam mogu doneti makar jednu bebu su nešto što ćemo sa radošću dočekati kao vest ” rečeno je iz Udruženja „Šansa za roditeljstvo” za roditeljski portal Bebac.
Na promenu Pravilnika čekalo se od maja
U procedurama i procesima, koje su trajale dva meseca, pojedine žene su već napunile 45 godina. Bitka sa administracijom u ovom slučaju neće biti izgubljena jer će žene koje su u tom periodu proslavile rođendan ipak moći da se jave komisiji koja će proceduru VTO zakazivati po prioritetu.
Foto: Freepik
” Raduje nas da su uzete u obzir i žene koje su čekajući na promenu napunile 45 godina. Dakle, sve žene koje su napunile 45 godina u periodu od 27. maja, zaključno sa 20. avgustom, moći će da se jave na komisiju i dobiju potvrdu o ispunjenosti uslova najkasnije do 31. oktobra ” naveli su iz udruženja Šansa za roditeljstvo.
Parovi se na komisiju za vantelesnu oplodnju mogu javiti nakon prikupljanja medicinske dokumentacije. Sve informacije o načinu javljanja na komisiju, spisku analiza, kao i njihovom važenju, kao i proširenim uslovima za proceduru vantelesne oplodnje možete pročitati ovde.
Iz „Šanse za roditeljstvo” navode da u stručnoj javnosti još uvek postoje neslaganja povodom podizanja granice kod žena, ali da ona ne bi trebalo da postoji nego da „se odluka o prolasku komisije i odlasku na proceduru vantelesne oplodnje donosi na osnovu individualnog reproduktivnog potencijala.”
Problemi i dalje postoje
Kako za roditeljski portal Bebac navode iz Udruženja pohvalno je što je granica podignuta, ali postoji mnošto nerešenih problema, jer kako navode komisija odlučije da li neko ima šansu da uspeh sa svojim reproduktivnim materijalom ili mu je neophodna donacija.
Foto: Freepik
” To otvara dodatna pitanja, kao što su nemogućnost procedure donacije u Srbiji, iako je za sada najavljen uvoz reproduktivnih ćelija iz inostranstva. Takođe, kako bi procedura vantelesne oplodnje kako sa sopstvenim, tako i sa doniranim materijalom bila transparentnija, neophodan je državni registar koji bi sadržao sve neophodne podatke o ovoj proceduri i na osnovu kojeg bismo dobili precizne informacije i statistike o uspešnosti vantelesne oplodnje pre svega ” naveli su iz Udruženja.
Ukoliko ste vi imate problema sa proširenjem porodice, a ne znate odakle da počnete možda bi najbolje bilo da najpre pozovete besplatan Centar za vantelesnu oplodnju 0800/333-030 Udruženja „Šanse za roditeljstvo” na koji se godinama unazad svakodnevno javlja mnoštvo parova. Nakon razgovora sa njima i pružene podrške, ali i odgovara na pitanja oko procedure i odakle krenuti, i vi ćete moći samouverenije sa napravite prvi korak za potomstvu.
Komentari (0)