Prvih meseci posle porođaja novim majkama miris bebe najviše pomaže da se suoče sa strahovima, kao i sa novom ulogom, sa kojom se žena susreće, tvrde japanski naučnici sa Univeziteta u Nagasaki.
Istraživači su testirali 38 žena, tako što su im vezali oči i dali im da mirišu različitu garderobu. Polovina njih koje su se podvrgle testiranju imale su decu, a druga polovina ne.
Deo garderobe koje su mirisale žene nosile su bebe, deo odeće su nosili muškarci, dok je ostalo bila nova garderoba, prenosi Daily Mail.
Istovremeno naučnici su snimali i predfrontalni korteks mozga, koji je poznat po tome što je on centar racionalnog razmišljanja.
Eksperiment je pokazao da su majke prepoznale garderobu beba u 82 posto slučajeva, dok one žene koje nisu majke, nisu bile precizne u oko 60 odsto slučajeva. Ustanovljeno je i da su majke imale daleko veću aktivnost u predfrontalnom korteksu mozga.
Kod pogađanja koju su garderobu nosili muškarci, obe grupe žena ostvarile su skoro isti rezultat da tačnim odgovorima od 74 do 77 odsto, a slična im je bila i moždana aktivnost.
Naučnici kažu da materinstvo, posebno u prvim nedeljama posle porođaja, može da bude izuzetno stresano, te pojedine žene kažu da im je teško da se nosi sa izazovima.
Ovim eksperimentom stiče se utisak da miris bebe funkcioniše kao prirodni stimulans da se poveća sposobnost žene da se izbori sa problemom. Upravo promene u predfrontalnom korteksu mozga sugerišu kako porođaj utiče na menjanje načina rada tog organa. – rekla je u studiji psiholog Cynthia McVey sa Univertiteta.
Takođe je interesantno da nisu sve žene koje su učestvovale u ovoj studiji bile nove majke, pa su naučnici došli do zaključka da je ovaj efekat dugotrajan.
Žistin Roberts, izvršni direktor sajta Mumsnet, kaže da se oduvek znalo da su majke otelotvorenje mirnog i racionalnog razmišljanja, što su sada naučnici i zvanično potvrdili.
Prošlogodišnja kanadska studija pokazala da miris bebe podstiće proizvodnju tzv. hormona zadovoljstva dopamina na sličan način kao dobra hrana ili seks.
Komentari (0)