Foto: Canva

Koliko često treba kupati bebu

Izvor: Bebac

Da li bebu treba kupati svaki dan?

Česta nedoumica novopečenih roditelja je koliko često treba kupati bebu. Jedni su pobornici toga da bi bebe trebalo kupati svakodnevno, dok određene studije pokazuju da bi novorođenče trebalo kupati na četiri dana jer se ne isprljaju toliko da im je potrebno svakodnevno kupanje.

Mnogi se slažu da je bebu dovoljno okupati dva puta nedeljno, uz uslov da joj temeljno očistite deo tela koji je pokriven pelenama, odnosno da guzu operete svaki put kada beba kaki.


Foto: Freepik

Takođe, bilo bi dobro svakodnevno očistiti delove tela koji se pojačano znoje ili delove tela koji se često zamaste ili zaprljaju, kao na primer deo iza ušiju, ispod pazuha, vratne nabore i nabore na preponama.

Da li treba koristiti šampone i sapune za bebe?

Šamponi i sapuni namenjeni su zadržavanju čestica prljavštine i masnoće na površini kože da bi se nakon toga lakše mogle ukloniti vodom. Bez upotrebe sapuna određenog stepena masnoće, prljavština ili površinske izlučevine mogle bi se zalepiti na kožu. U tom slučaju bi za njihovo uklanjanje bilo potrebno još jače trljanje vodom i peškirom, što bi moglo da iritira kožu.

 

Svaka beba ima različit stepen tolerancije na različite šampone, kupke ili sapune. Koža bebe, a posebno koža novorođenčadi, veoma je osetljiva. Zato je važno koristiti isključivo kozmetiku posebno namenjenu bebama, sa blagom formulom koja neće biti štetna za njihovu nežnu kožu.

Kako se pravilno kupa beba?

Novorođenčad možete da kupate u čistoj vodi u koju možete dodati tek po koju kap maslinovog ili bademovog ulja ili koristite kozmetiku koja je namenja bebama od prvog dana. 

Kada počnete da koristite sapun, trebalo bi da se pridržavate nekih uputstava. Naime, isprobajte ga na jednom malom delu bebine kože, ako u sledećih nekoliko sati koža na tom mestu pocrveni, osuši se ili se promeni u odnosu na druge delove tela, nemojte više koristiti taj sapun i probajte neki drugi.

Uvek koristite blag sapun, šampon ili kupku (neutralna ph vrednost). Razne kupke i šamponi za bebe zapravo su isti oni koji se koriste i za odrasle, ali sadrže manje dodataka poput antibakterijske supstance, mirisa ili abraziva. Izbegavajte sredstva za održavanje higijene koja su namenjena odraslima.


Foto: Freepik

Kada kupate bebu sapunom ili kupkom, ograničite vreme kupanja na manje od pet minuta da biste izbegli sušenje kože i iritaciju. Uklonite penu sa kože što brže pa dobro isperite čistom vodom. Veoma je važno da kožu ne trljate jako.

Šta raditi u slučaju da je bebina koža posebno osetljiva?

Svaka beba ima različit stepen tolerancije na različite šampone

Šamponi su slični sapunima i njihovo prečesto korišćenje može da iziritira kožu glave i da ukloni  prirodnu masnoću sa kose. Većini beba dovoljno je prati kosu šamponom jednom nedeljno.

Ako je vaša beba sklona ekcemima ili ima alergijski dermatitis, koristite što manje sapuna. U vesi sa tim, konsultujte se sa dermatologom koji će vam preporučiti sapun ili šampon za bebu. Bebe sa posebno osetljivom kožom trebalo bi da veoma malo vremena provedu u kadi, najbolje bi bilo da ih tuširate i čistite samo zaprljane delove tela.

Ukoliko se vašoj bebi peruta koža na glavi, utrljajte maslinovo ili bebi ulje u kožu glave i ostavite da deluje pola sata. Nakon toga, raščešljajte kosu, a zatim je operite šamponom. Kada umivate dete, izbegavajte sapune.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (48)

  1. Nisam za kupanje svako vece iz razloga ne sto sam lenja, vec sto voda nije kao nekad puna je hlora stare cevi i isusuju bebi dodatno kozu. Benina koza je 5 puta tanja od nase. I svakodnevno kupanje bi je dodatno isusilo. Ok je svaki drugi dan ali svaki ne. Mene su kupali svaki dan 90ih dok je nesto i bilo kako valja, danas pijem vodu i ne mogu da se izborim sa peskom nego moram da kupujem flasiranu, toliko o tome. Pozdrav svako dobro

    2
  2. Rodila sam cetvoro dece,svako dete sam kupala svako vece,od prvog dana od izlaska iz porodilista,u nasim kartonima kod pedijatra,imamo uredne vakcine,bez temperatura izazvanih upalama grla,usiju i slicno,cak poslednje dve bebe su blizanci i nije mi problem da ih kupam svako veve i kosu da perem,jedino kako rastu smanjujem pranje kose na 2x nedeljno,a kupanje obavezno stalno bez preskakanja.Maramice koristim preko dana,i nisu nasi stariji nekada rekli:”cistoca je pola zdravlja”

    12
  3. Imam bebicu od 3 nedelje i zivimo u Nemackoj. Ovde je preporuka da se bebe kupaju jednom nedeljno i to bez ikakve hemije, samo u vodi u koju se doda mleko i maslinovo ulje. A na svakodnevnom nivou da se brise krpicama i vodom. Iskreno, mislim da nema potrebe za svakodnevnim kupanjem tako malih bebica, posebno iz razloga sto im znojne zlezde jos uvek nisu “aktivne” tako da se ne znoje. Kupanje jednom nedeljno mislim da je sasvim u redu, a svakodnevno naravno brisanje ubrusima/krpicama potopljenim u vodi.

    17
  4. Ne znam da li ste citali bas taj sastav sudokrem kreme koju svi preporucuju da i nije bas najzdravija, elem doktor iz Nemacke je preporucio Afroditinu kupku za male bebe da se smanji kolicina hemije a ujedno je pomagalo ako bebe imaju te sitne aknice i temenjacu. U kadicu se sipa voda u vodu 1 puna časa od 2dl mleka i 1 cep maslinovog ulja. Mojoj ćerkici su se aknice povukle posle 3 kupanja. Nadam se da ce i vama pomoci. Mali savet.

    5
  5. Od ovakvih tekstova čovek se samo iznervira… Nek kupa ko kad hoće što se mene tice nek kupaju I 1 godišnje ako je njima tako dobro…. Samo mi nije logičnan savet što su napisali izbrišite temeljno problematicne delove što su ustvari vrat, pazuh, prsti ići, prevoj nogica i rukica pa zar nije lakše okupati dete i njemu će biti lepše posle kupanja nego da ga samo maltretira i brišes…uzas napraviše nauku oko odgoja deteta I održavanja osnovne higijene.

    40
  6. Ajde pametne glave probajte vi da se kupate jednom nedeljno sta bilaznite. Danas su sve izmenili katastrofa. Mene je majka kupala svako vece pa sta mi fali, uvek je to bilo normalno samo se poslednjih par godina tobozr neko lenj setio da dete kupa jednom nedeljno. Mom malisanu prija kupanje,i kupamo ga svako vece samo kosicu peremo jednom nedeljno i tako cu i drugo dete. Ne razmem kako neko moze da bude lenj za svoje dete,ako si mogla da ga rodis mozes i da ga kupas a kupanje sigurno nece da mu skodi

    81
    • Kupam i kupala sam od početka dete 3 puta nedeljno, uz obavezno pranje guze posle svake stolice. Leti kad su vrućine kupanje bude češće ali većim delom godine nam je ritam svaki drugi dan. Ni njemu, kao ni Vama, ne fali ništa. Ali, otkud Vam pravo da nekoga nazivate lenjim? Vama je obavezno kupanje svakog dana, nama je obavezno čitanje pre spavanja. Sebe
      organizujte kako želite ali drugima ne kačite etikete ako se ne uklapaju u Vaše viđenje savršenog roditelja.

      57
      • Moje dete ima izuzetno osetljivu kožu, crvenokos je pa možete zamisliti. Najbolje nam se pokazalo kupanje svaka 3-4 dana uz pranje guze posle svake stolice, leti ako se znoji češće. Samo dva brenda pelena mu nisu stvarala gljivični osip a menjala sam ih do druge godine kao da je novorodjenče-po 8 i više dnevno.
        Zasta je strasno da neko komentariše kao lenjost. Postoji nešto sto se zove biom kože.

        21
  7. Moju drugaricu koja se porodila u Beču su u porodilištu savetovali da bebu kupa samo običnom vodom i to svaki drugi treći dan. Ne mora svaki dan. Dali su joj neka prirodna ulja da maže bebu.

    28
  8. Ne vrede preporuke svih pedijatara sveta da se beba ne kupa svaki dan… sta je narod navikao pa to ti je 🙁 Mi koji pratimo i malo se potrudimo da procitamo i naucimo zasto te treba tako smo lenje mame… manite se ovih clanaka i skolice, ako su mame zacrtale da treba da rade sto i bake pre sto godina tako ce i biti…

    57
  9. Imam ćerkicu od 2 godine. Trudna sam opet,vec 7 mjesec. Trudim se maksimalno ,pored umora i osjecanja da cu pući svakog momenta od stomaka,da njoj priustim toplu kupku 🙂
    nema nista ljepse od cistog djeteta 🙂

    46
  10. Mi smo nase bebe kupali jednom nedeljno, do 6 meseci najcesce samo običnom vodom sa malo maslinovog ulja. Oboje su imali suvu kozu, i mi smo sapune i sampone u tom najmladjem uzrastu u zimskom periodu sveli na minimum. Bebe se ne znoje ako ih ne pretoplite i ne drzite na sebi, pa onda nema od čega da se uprljaju. Pored ovoga, u Nemačkoj savetuju i da se ne maze pelenska regija pri svakom previjanju vec samo po potrebi, ako se pojavilo crvenilo onda smiriti kremom. Naravno nece doci do crvenila ukoliko bebu ne ostavite dugo u prljavoj peleni. Mi smo ovako vec navikli, i eto dokaza da moze da se zivi i sa ne toliko puno bebi kozmetike, i cestog ispiranja koze sapunima i posle natapanja u kreme i losiona. Cista voda je cesto dovoljna

    89
  11. Lenji roditelji pa ih mrzi da kupaju bebu.. Ja imam 3 sina i svako vece vec 6 godina od kada se prvi rodio nam je kupanjac od 20h i spavanjac do 21h.. Svi cisti i zadovoljni.. Najvise be volim da vidim decu sa prljavim noktima i usima.. Vase dete je vase ogledalo..

    305
    • Imam 3 cerke i kupam ih po potrebi, a ne da bi “bolje spavale”. Nokti se prljaju bilo da su kratki ili dugi, kad ih u vrticu ubace u pesak, deca bas i ne razmisljaju da li ce se isprljati ili ne. Kada dodju kuci, uvek noktici mogu da se ociste, to je najmanji problem i cak ni kupanje ne pomaze kada se tu zavuce prljavstina, vec se mora dodatno ocistiti, kao i usi. Ne znam cemu uopste takvo poredjenje, tema je kupanje i koliko treba kupati bebe, a ne prljavi nokti i da li se to Vama licno svidja ili ne. Deca su nase ogledalo u ponasanju, a ne u kolicini blata nakon skakanja po blatnjavim baricama, jer prljanje je svakako deo detinjstva uz odrastanje, a ako im je to izmamilo osmeh i dobro su se proveli – misija je uspela. Ne glumite neko ludilo gde ne treba.

      136
    • Nismo ni lijeni ni neuredni, bebe smo kupali po potrebi, a obje su rodjene zimi, tako da nam je jednom sedmicno bilo sasvim dovoljno za kupanje, prvih par mjeseci… da napomenem,obje bebe su nosile platnene pelene, nakon svakog piskenja pranje vodom, nakon kakenja pranje vodom uz malo bebi kozmetike… mazanje guze samo po potrebi (a skoro da i nije bilo potrebe)… kada je doslo ljeto… kupanje je bilo češće

      14
  12. Mog bebca kupam svako vece jer lepse zaspe. Dva puta sedmicno kupkom, a ostalim danima samo vodom sa bademovim uljem. Bez obzira sto se bebe ne prljaju mislim da ih svako vece treba osveziti, pa i mi volimo vecernje tusiranje. Bar ja. I naravno, lepse utonem u san.

    94
  13. Bebu kupam svako vece,koristimo deciju kupku i sampon deciji. Kad ga okupam ostavim ga jos u njegovu kadicu da se kupa sa patkicama. A kozu nakon kupanja negujemo nevenovom kremom jer ima ekcem.

    56
  14. Kupamo bebu svako vece,u priblizno isto vreme.Sada,sa 3 meseca,pocinje bas da uziva u kupanju.Izigra se,pa lakse zaspi.U ovom periodu peremo kosicu svaki 2,3 dan a preko leta cemo i nju svakog dana.

    33

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Da li bebu treba kupati svaki dan?

Česta nedoumica novopečenih roditelja je koliko često treba kupati bebu. Jedni su pobornici toga da bi bebe trebalo kupati svakodnevno, dok određene studije pokazuju da bi novorođenče trebalo kupati na četiri dana jer se ne isprljaju toliko da im je potrebno svakodnevno kupanje.

Mnogi se slažu da je bebu dovoljno okupati dva puta nedeljno, uz uslov da joj temeljno očistite deo tela koji je pokriven pelenama, odnosno da guzu operete svaki put kada beba kaki.


Foto: Freepik

Takođe, bilo bi dobro svakodnevno očistiti delove tela koji se pojačano znoje ili delove tela koji se često zamaste ili zaprljaju, kao na primer deo iza ušiju, ispod pazuha, vratne nabore i nabore na preponama.

Da li treba koristiti šampone i sapune za bebe?

Šamponi i sapuni namenjeni su zadržavanju čestica prljavštine i masnoće na površini kože da bi se nakon toga lakše mogle ukloniti vodom. Bez upotrebe sapuna određenog stepena masnoće, prljavština ili površinske izlučevine mogle bi se zalepiti na kožu. U tom slučaju bi za njihovo uklanjanje bilo potrebno još jače trljanje vodom i peškirom, što bi moglo da iritira kožu.

 

Svaka beba ima različit stepen tolerancije na različite šampone, kupke ili sapune. Koža bebe, a posebno koža novorođenčadi, veoma je osetljiva. Zato je važno koristiti isključivo kozmetiku posebno namenjenu bebama, sa blagom formulom koja neće biti štetna za njihovu nežnu kožu.

Kako se pravilno kupa beba?

Novorođenčad možete da kupate u čistoj vodi u koju možete dodati tek po koju kap maslinovog ili bademovog ulja ili koristite kozmetiku koja je namenja bebama od prvog dana. 

Kada počnete da koristite sapun, trebalo bi da se pridržavate nekih uputstava. Naime, isprobajte ga na jednom malom delu bebine kože, ako u sledećih nekoliko sati koža na tom mestu pocrveni, osuši se ili se promeni u odnosu na druge delove tela, nemojte više koristiti taj sapun i probajte neki drugi.

Uvek koristite blag sapun, šampon ili kupku (neutralna ph vrednost). Razne kupke i šamponi za bebe zapravo su isti oni koji se koriste i za odrasle, ali sadrže manje dodataka poput antibakterijske supstance, mirisa ili abraziva. Izbegavajte sredstva za održavanje higijene koja su namenjena odraslima.


Foto: Freepik

Kada kupate bebu sapunom ili kupkom, ograničite vreme kupanja na manje od pet minuta da biste izbegli sušenje kože i iritaciju. Uklonite penu sa kože što brže pa dobro isperite čistom vodom. Veoma je važno da kožu ne trljate jako.

Šta raditi u slučaju da je bebina koža posebno osetljiva?

Svaka beba ima različit stepen tolerancije na različite šampone

Šamponi su slični sapunima i njihovo prečesto korišćenje može da iziritira kožu glave i da ukloni  prirodnu masnoću sa kose. Većini beba dovoljno je prati kosu šamponom jednom nedeljno.

Ako je vaša beba sklona ekcemima ili ima alergijski dermatitis, koristite što manje sapuna. U vesi sa tim, konsultujte se sa dermatologom koji će vam preporučiti sapun ili šampon za bebu. Bebe sa posebno osetljivom kožom trebalo bi da veoma malo vremena provedu u kadi, najbolje bi bilo da ih tuširate i čistite samo zaprljane delove tela.

Ukoliko se vašoj bebi peruta koža na glavi, utrljajte maslinovo ili bebi ulje u kožu glave i ostavite da deluje pola sata. Nakon toga, raščešljajte kosu, a zatim je operite šamponom. Kada umivate dete, izbegavajte sapune.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Utorak, 15.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije