Auto-sedište
Bilo da krećete na letovanje ili zimovanje, u dužu posetu rođacima ili na kratko vikend putovanje sa bebom, određene stvari će vam biti neophodne. Neke ćete moći da improvizujete, ali zbog nekih ćete morati u kupovinu.
Bebac.com vam donosi savete i mali podsetnik o tome kako da se najlakše pripremite za putovanje sa bebom.
Ono što je zajedničko za sva prevozna sredstva (autobus, voz, avion, brod…) jeste obavezno nošenje hrane i pribora za hranjenje beba, kao i pribora za higijenu. Putovanje automobilom se izdvaja po tome što je najkomfornije, ali zahteva i dodatni šoping jer morate imate auto-sedište za vaše dete.
Foto: Fotolia
Auto-sedalica je jedan od najbitnijih delova opreme za vašu bebu koju morate da imate već po rođenju bebe. Odabir auto-sedalice se vrši na osnovu težine vaše bebe i njenog uzrasta. Različiti modeli auto-sedalica odgovaraju različitim modelima automobila. Auto-sedalica mora da bude dobro pričvršćena i da se ne pomera kada je fiksirana na sedištu, zbog sigurnosti deteta. Bez obzira na cenu sedalice, najbitnije je obratiti pažnju na njeno pravilno montiranje.
Nemojte da žurite sa odabirom sedalice. Pregledajte kataloge svih proizvođača kao i njihove veb-sajtove. Razmišljajte o tome kako i koliko često ćete koristiti auto-sedalicu. Ako morate da je premeštate više puta u automobil i iz automobila odaberite sedalicu koja je lakša, ili ukoliko često putujete odaberite sedalicu koja je udobnija za bebu.
Prenosni krevetac
Ukoliko planirate da se na putovanju zadržite duže i ne želite da beba spava sa vama u krevetu, a nemate uslove za dobijanje posebnog krevetića za nju, možda je pravo rešenje prenosni krevetac. Ovi kreveti za bebe se jednostavno održavaju, udobni su i pružaju vašoj bebi sve uslove za kvalitetan san.
U zavisnosti od proizvođača, mogu da se sklope tako da vam zaista ne oduzimaju mnogo mesta u prtljagu. Sklapanje i rasklapanje traje oko dva minuta, a prednost im je što uglavnom imaju prozirne stranice, tako da mogu da posluže i kao ogradica za igru.
Cene variraju u zavisnosti od proizvođača i mogućnosti koje krevetac nudi, a najskuplji su oni koji imaju pokretne vrteške sa igračkama, vibraciju i poseban pult za povijanje bebe.
Putna apoteka
Odlazak na put sa detetom iziskuje detaljne pripreme, a morate se spremiti i za nepredviđene situacije, tako da je priručna apoteka obavezan deo prtljaga.
Kako vam se ne bi dogodilo da nešto važno zaboravite, najbolje je da pre početka pakovanja napravite spisak svih lekova koje planirate da ponesete.
Putna apoteka treba da sadrži zdravstvenu knjižicu, osnovne lekove, toplomer i druga medicinska sredstva, koja vam mogu zatrebati tokom puta i boravka na moru. Ipak, pre odlaska na put posavetujte se i sa svojim pedijatrom.
Putno osiguranje
Još jedan u nizu troškova pre putovanja jeste uplata putnog osiguranja, ako se odlučite za tu mogućnost. Iako cena varira u zavisnosti od toga gde i na koliko dana putujete, kao i od toga koje vrste usluga želite da pokriva, putno osiguranje ne bi trebalo da predstavlja neki veliki trošak.
Uplata osiguranja rešava vas stresa i razmišljanja o tome „šta ako se nešto desi”. U brošurama koje ćete od osiguranja dobiti navedene su zdravstvene ustanove kojima možete da se javite, kao i brojevi telefona za hitne slučajeve koji su vam dostupni 24 sata dnevno.
Foto: Fotolia
Hrana i piće
Većinu hrane i pića za vašu bebu moći ćete da nabavite u mestu u koje putujete. Međutim, ako vaše dete ima poseban režim ishrane ili ukoliko insistirate da dete jede određenu vrstu hrane, trebalo bi da pre putovanja obavite i tu kupovinu.
Vodite računa da je hrana pogodna za pakovanje i da nije lako kvarljiva. Takođe, ukoliko na put idete s malom bebom, bilo bi dobro da ponesete flaširanu vodu koju je beba navikla da pije.
Komentari (0)