Šta je sindrom karpalnog tunela?
Sindrom karpalnog tunela predstavlja zdravstveni problem koji pogađa veliki broj odraslih ljudi, a čak tri puta češće žene nego muškarce. Manifestuje se trnjenjem prstiju, a zatim i dlana, pa i cele šake.
U pitanju je pritisak na nerv u zglobu šake koji prolazi kroz uzak prostor između tetiva – karpalni tunel. Tegobe nastaju kada dođe do uvećanja ili upale tetiva u ručnom zglobu ili zbog drugih razloga koji utiču na pritiskanje nerva.
Zašto dolazi do sindroma karpalnog tunela u trudnoći?
Do sindroma karpalnog tunela dolazi najčešće usled gojaznosti, genetstke predispozicije za ovakav zdravstveni problem, a može biti deo drugih zdravstvenih problema kao što je reumatoidni artritis, smanjena funkcija štitaste žlezde. Okidač za ovaj problem može biti i prekomerno ponavaljanje određenih pokreta ručnog zgloba.
Kada je u pitanju trudnoća, sindrom karpalnog tunela se javlja usled tendencije tela u drugom stanju da zadržava tečnost u toku dana koja se nagomilava i stvara problem – pritiskajući nerv u zglobu šake. Veliku ulogu u tome imaju hormoni, a češće se dešava kod trudnica sa prekomernom telesnom masom, ženama sa višeplodnom trudnoćom i trudnicama sa gestacijskim dijabetesom.
Kada se pojavljuju simtpomi karpalnog tunela u trudnoći?
Simptomi karpalnog tunela mogu se javiti bilo kad u trudnoći, ali je češće u poodmakloj trudnoći i kod trudnica koje su imale isti problem i u prethodnoj trudnoći. U početku to mogu biti samo osećaj blagog trnjenja i nezgrapsnost prilikom uzimanja stvari.
Foto: Freepik
Vremenom se simptomi mogu pogoršati pa se trnjenje, osećaj oticanja prstiju i zgloba, nespretnost, pulsiranje, slabost pa i bol u prstima ili šaci mogu javiti bilo kad u toku dana, dok se noću u većini slušajeva stanje pogoršava. Simptomi se mogu osetiti u obe ruke, ali se češće dešava da sindrom karpalnog tunela zahvati samo dominantnu ruku, odnosno onu koja se češće koristi za repetitivne radnje.
Kada se obratiti lekaru?
Sindrom karpalnog tunela u trudnoći najčešće nestaje nakon porođaja, ali se može vratiti tokom perioda dojenja
Iako ovo nije klasičan simptom trudnoće, sindrom karpalnog tunela jeste uobičajan pratilac drugog stanja upravo zbog nagomilavanja tečnosti u organizmu i povećanju telesne kilaže. Međutim, ukoliko se blagi simptomi ovog zdravstvenog problema pojačavaju i sprečavaju trudnicu da normalno funkcioniše – onda je u pitanju problem zbog kojeg bi trebalo da se obrati lekaru.
Trudnice bi trebalo da se obrate lekaru i ukoliko sindrom karpalnog tunela, odnosno simptomi koje oseća, remete njen san i ako u toku noći šake postaju bolnije, ako oseti slabost u mišićima dlanova ili prstiju, te teško pomeranje zglob šake nakon buđenja.
Da li sindrom karpalnog tunela u trudnoći zahteva lečenje?
Sindrom karpalnog tunela u trudnoći najčešće nestaje nakon porođaja, a simptomi se povlače upravo zbog uravnoteženja hormona u telu, smanjenja nagomilane vode u organizmu što dovodi do smanjena pritiska na nerv šake.
Foto: Freepik
Ipak, kada se trudnica javi lekaru zbog simptoma karpalnog tunela, lekar specijalista će uraditi neke od testova kojim će se ustanoviti tačna dijagnoza. U pitanju su testovi:
- Durkanov test kompresije – podrazumeva priotisak doktora sa oba palca na nerv kako bi se definisao prag bola uz trnjenje duž šake
- Tinelov test – lagano dodirivanje nerva da bi pacijent osetio trnce u prstima
- Falenov test – obe šake savijene u ručnim zglobovima i dodiruju se zadnjim stranama, ruke podignute i ispravljene u visini ramena, a ukoliko nakon 30 sekundi u ovom položaju dođe do simptoma karpalnog tunela test je pozitivan
Ukoliko je potrebno rade se i rengenska snimanja, ultrazvuk i magnetna rezonanca, što se ne preporučuje ženama u drugom stanju.
Foto: Freepik
Nakon dijagnosticiranja stanja na lekaru je da da pravac lečenja. Kod trudnica se najčešće preporučuju sledeći načini ublažvanja simptoma i olakšavanja rada svakodnevnih aktivnosti:
- fizikalna terapija
- lagane vežbe ruku i prstiju
- masaže
- podizanje ruku kako bi se smanjio pritisak na zglob
- izbegavanje radnji i ponavljajućih pokreta ruku
- više odmaranja
- postavljanje ruku na jastuke tokom spavanja
- stavljanje zavoja koji će fiksirati zglob kako bi se izbeglo savijanje i pojačavanje pritiska na nerv
- hladne obloge
Kako na trudnice utiče sindrom karpalnog tunela?
Osim što smanjuje mogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti usled bola, trenjenja prstiju i šake, ali i otoka, na trudnice sindrom karpalnog tunela utiče i tako što može ometati san ukoliko se bolovi u toku noći pojačavaju.
Ne postoje rizici za plod, ali je potrebno da se trudnica sa simptomima karpalnog tunela češće odmara i da obrati pažnju na način ishrane kako bi se ublažili svi simptomi povezani sa zadržavanjem vode u organizmu, gojaznošću i gestacijskim dijabetesom.
Komentari (0)