Kalendar vakcinacije
Kako biste zaštitili dete od svih zaraznih bolesti za koje vakcine postoje, važno je da pratite kalendar vakcinacije. Kalendar imunizacije predstavlja redosled davanja vakcina u odnosu na uzrast i predstavlja vodič za sprovođenje obavezne, zakonom propisane vakcinacije.
Koje vakcine dobija beba u porodilištu?
Odmah po rođenju vaša beba će u porodilištu dobiti vakcinu protiv tuberkuloze (BSG) i protiv akutnog hepatitisa B (Hep B)
BCG – Vakcina protiv tuberkoloze
Kada i u koliko doza?
U porodilištu. Deca koja nisu vakcinisana dan nakon rođenja, vakcinu bi morala da dobiju do navršenih 12 meseci života.
Revakcinacija: u detetovoj desetoj godini.
Hep-B – Vakcina protiv akutnog hepatitisa B
Kada i u koliko doza?
Vakcina se daje u tri doze. Beba prvu dozu dobija još u porodilištu ili sa napunjenih mesec dana, drugu kad beba napuni 2 meseca i to kao pojedinačnu vakcinu ili u obliku kombinovane šestovalentne vakcine, a treću sa 6 meseci, takođe kao pojedinačnu ili u obliku kombinovane šestovalentne vakcine.
Vakcine koje beba prima sa mesec dana
Prilikom prve posete pedijatru, kada bebac napuni mesec dana može dobiti drugu dozu vakcine protiv hepatitisa B, u obliku pojedinačne vakcine.
Postoji mogućnost da beba ne primi pojedinačnu hepatitis B vakcinu u prvom mesecu, već da u drugom mesecu, na zahtev roditelja i uz preporuku pedijatra, primi šestovalentnu vakcinu, kojom će biti zaštićena i od hepatitisa B. Na taj način smanjujemo broj uboda i stresa za bebu i roditelje.
Vakcine koje beba dobija sa navršena dva meseca
Kada bebac napuni dva meseca, na sledećoj poseti pedijatru, u obliku petovalentne kombinovane vakcine dobija zaštitu od difterije, tetanusa i velikog kašlja (DTP), dečije paralize (Polio vakcina IPV), smrtonosne bakterije hemofilus influence (HiB). Takođe, u drugom mesecu postoji mogućnost vakcinacije šestovalentnom vakcinom, koja pored prethodno navedenih bolesti, štiti i od hepatitisa B. Ova vakcina se može primiti i ako je bebac u drugom mesecu dobio revakcinu protiv hepatitisa B. Pored petovalentne/šestovalentne vakcine, u drugom mesecu bebac dobija i vakcinu protiv pneumokoka (PCV)
DTP – Vakcina protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja
Kada i u koliko doza?
Imunizacija se sprovodi sa tri doze kombinovane vakcine u razmacima koji ne smeju biti kraći od četiri nedelje (primarna serija) primenom petovalentne ili šestovalentne kombinovane vakcine
Revakcinacija: prva doza se daje u bebinom uzrastu od 17 do 24 meseca, druga sa sedam godina, a treća i poslednja sa 14 godina.
Polio vakcina (IPV) – Vakcina protiv dečije paralize
Kada i u koliko doza?
Aktivna imunizacija se sprovodi sa tri doze kombinovane vakcine u razmacima koji ne smeju biti kraći od četiri nedelje (primarna serija) primenom petovalentne ili šestovalentne kombinovane vakcine
Revakcinacija: Druga revakcinacija se sprovodi primenom četvorovalentne kombinovane vakcine (DTaP IPV) pre upisa u prvi razred osnovne škole ili izuzetno tokom prvog razreda osnovne škole.
HiB – sprečava smrtonosnu bakteriju hemofilus influence
Aktivna imunizacija protiv oboljenja izazavanih Hemofilusom influence tipa b sprovodi se vakcinom protiv oboljenja izazvanih Hemofilusom influence tip b (u daljem tekstu: Hib ) kod dece uzrasta od navršenih dva meseca života.
Aktivna imunizacija se sprovodi davanjem tri doze Hib vakcine (primarna serija) u kombinovanoj vakcini sa komponentama protiv drugih zaraznih bolesti.
Kada i u koliko doza?
Prvu vakcinu beba dobija sa dva meseca starosti, a pošto se daje u tri doze vakcinu HiB beba će primiti zajedno sa DTP i IPV sa 3,5 i 5 meseci.
Revakcinacija: Revakcinacija se sprovodi u drugoj godini života davanjem jedne doze kombinovane vakcine.
Sve ove vakcine dete dobija jednim ubodom kombinovanom petovalentnom vakcinom (IPV DTaP Hib). Takođe, postoji mogućnost vakcinacije šestovalentnom vakcinom, koja štiti i od hepatitisa B. Ova vakcina se može primiti bez obzira na to da li je beba u drugom mesecu dobila prvu revakcinu protiv hepatitisa B.
PCV – Vakcina protiv pneumokoka
Kada i u koliko doza?
Prva vakcina daje se sa navršena 2 meseca. Bebama se vakcina protiv pneumoka daje u tri doze u razmaku ne kraćim od 4 meseca, a do navršenih 6 meseci života.
Revakcina: U drugoj godini života
Vakcine koje beba prima sa navršenih tri i po meseca
Sa navršenih tri i po meseca dete prima drugu dozu vakcina – kombinovanu petovalentnu vakcinu koja ga štiti od pet različitih bolesti: dečije paralize, difterije, tetanusa, velikog kašlja i oboljenja izazvanih Hemofilusom influence tipa B, a prema novom Pravilniku, i vakcinu protiv pneumokokne bolesti.
Vakcine koje beba dobija u šestom mesecu i sa navršenih punih šest meseci
U šestom mesecu beba dobija treću dozu petovalentne vakcine koja ga štiti od pet različitih bolesti: dečije paralize, difterije, tetanusa, velikog kašlja i oboljenja izazvanih Hemofilusom influence tipa B plus pneumokoknu vakcinu.
Sa punih šest meseci beba dobija treću dozu vakcine protiv hepatitisa B u vidu pojedinačne vakcine. Postoji mogućnost da beba ne primi pojedinačnu hepatitis B vakcine u šestom mesecu, već da na zahtev roditelja i uz preporuku pedijatra, primi šestovalentnu vakcinu, kojom će biti zaštićena i od hepatitisa B. Na taj način smanjujemo broj uboda i stresa za bebu i roditelje.
Vakcine koje dete prima sa navršenih godinu dana
MMR – Vakcina protiv malih boginja, zauški i rubeole
Kada i u koliko doza?
Vakcinu beba treba da primi pre prvog rođendana, a najkasnije u uzrastu do 15 meseci.
Revakcinacija: U sedmoj godini deteta, pre upisa u prvi razred osnovne škole.
Vakcine koje dete dobija sa navršenih 18 meseci
Godinu dana nakon treće doze kombinovane petovalentne vakcine, između 16 i 18 meseci, dete dobija revakcinu – kombinovanu petovalentnu vakcinu (IPV DTaP Hib) koja ga štiti od pet različitih bolesti: dečije paralize, difterije, tetanusa, velikog kašlja i oboljenja izazvanih Hemofilusom influence tipa B plus revakcinu protiv pneumokoka.
Koje vakcine dete treba da primi pre polaska u školu?
Prema važećem Pravilniku koji je objavljen u maju ove godine, deca pre polaska u prvi razred, a sa napunjenih šest punih godina, treba da prime vakcine protiv: difterije, tetanusa, velikog kašlja i poliomijelitisa. Pre upisa u prvi razred obavezna je i MMR vakcina.
Dete između punih šest godina i pre polaska u školu obavezno prima buster doze vakcine protiv dečije paralize, difterije, tetanusa, malih boginja, zaušaka i rubeole (DT,OPV,MMR) dok se vakcina protiv pertusisa dobija na zahtev roditelja, a po preporuci pedijatra u vidu četvorovalentne kombinovane vakcine koja štiti dete od difterije, tetanusa, poliomijelitisa i velikog kašlja (DTaP-IPV). To znači da ukoliko umesto trovalentne, dete primi četvorovalentnu vakcinu i MMR, dobija sve vakcine predviđene Pravilnikom i zaštićeno je od svih navedenih bolesti.
Važno: Vakcine koje štite decu i protiv velikog kašlja nisu dostupne u domovima zdravlja, već roditelji četvorovalentnu vakcinu koja sadrži i zaštitu od pertusisa kupuju u apotekama.
Razgovarajte sa svojim pedijatrom o mogućnosti da dete vakcinišete četvorovalentnom vakcinom kako bi dobilo zaštitu od velikog kašlja (pertusisa) i kako bi uz MMR vakcinu bilo pokriveno za sve zarazne bolesti predviđene Pravilnikom imunizacije.
Vakcine koje dete dobija u završnom razredu osnovne škole
U 14. godini života sprovodi se treća revakcinacija. Treća revakcinacija se sprovodi vakcinom koja u svom sastavu sadrži komponente protiv protiv difterije i tetanusa, sa ili bez acelularne pertusis komponente, u završnom razredu osnovne škole, a najkasnije do navršenih 18 godina života.
Tekst realizovan u saradnji sa Sanofi Pasteur
MAT-RS-2000565-1.0-12/2020
Moj otac rodjen na livadi, osecena pupcana vrpca srpom…nikakve vakcine tamo niko nije mogao da mu ubrizga…sta reci na ovoliku kolicinu svega sto se daje sada…kako to kad je medicina odmakla i toliko napredovala za nas su bolesti proslog veka i dalje nepoznanica ocigledno.
Ćerka je 14 godina, skoro sve vakcine primila, dete je stalno bolesno i propušta školu i drugarice. Sinčić 3 godina, nije vakcinisan, ne pamtim da je bio bolestan osim temperaturice par puta. Kao beba je zbog nestručnosti lekara završio više puta na pregledu i dete od tada ima traumu od belih mantila…
Jovana, pojasni nam sta znaci “nije vakcinisan”.
To znači da mu se majka osvestila i nije više ispran mozak kao ti.
Hvala bogu da postoje vakcine koje stite decu od bolesti od kojih se do nedavno umiralo.
Mukice male, stalno ih bockaju… Meni i mojoj bebi bas stresno padaju dani vakcinacije.. Beba je ceo dan tuzna i uplakana
Beba ceo dan tuzna i uplakana? Kakva izmisljotina, cim zaboravi na bol od uboda prestaje i bilo koja druga emocija sto se tice vakcine, odn. beba se uglavnom ponasa kao da nista nije bilo. Pri tom ne mislim na eventualne reakcije na vakcinu koje svakako brzo prolaze ako se i jave.
kako možete da pričate tako s sigurnošću?
deca bol osecaju mnogo duže nego sto mislite i ako ne pokazuju toliko dugo. da li i vi placete ceo dan kad vam neko umre? ne, ali bol je tu. tako je i za decu. ovo je trauma za njih, koja im nažalost ne donosi nikakvu dobrobit.
Divna, emotivni i fizički bol nisu isto.
Vama teško pada pa to prenosite na bebu. Slažem se sa prethodnim komentarom, beba to zaboravi dok izađemo iz ordinacije.
Uobičajena ženska nesolidarnost i svaljivanje krivice na majku. Već joj je dovoljno teško što je beba razdražljiva ajde još malo da je natrljamo na nos da je ona odgovorna za bebin plač. To cveta samo još na Balkanu. A komentar potpuno netačan i paušalan. Sve bebe su različite i imaju različit stepen emotivne i fizičke tolerancije na bol. Između ostalih reakcija na vakcinaciju su i epizode neutešnog plača kod osetljivih beba koje mogu trajati i do nedelju dana nakon vakcinacije. Raspitajte se kod pedijatra pre nego što kliknete Enter i pustite u etar ovako netaktičan i bezosećajan komentar.