Vakcina uči naš imuni sistem kako da se odbrani od bolesti
Naš imunološki sistem je čudesan. Od prvog dana života uči da prepoznaje ”prijatelje” i ”uljeze” u organizmu, kako bi ih što pre sprečio u pokušajima ”preuzimanja vlasti” nad organizmom. Ali, da bi imuni sistem deteta naučio da prepozna određeni virus ili bakteriju, važno je da se suoči s njim.
Prirodni imunitet se stiče nakon što dete preboli određenu bolest, ali neke su zarazne bolesti opakije od drugih i rizik obolevanja je jednostavno prevelik. Tu u igru ulaze vakcine – jedna od najvažnijih nasleđa civilizacije, namenjena učenju našeg imunog sistema kako da se odbrani od najopasnijih patogena bez rizika od stvarnog oboljevanja.
Foto: Freepik
Moderne vakcine ne mogu da izazovu bolest od koje treba da štite
Vakcina sadrži inaktivisane patogene koji su onesposobljeni da učine bilo kakvu štetu unutar organizma. Nakon vakcinacije, detetov imuni sistem suočava se s tim nepoznatim neprijateljem i u sigurnim okolnostima uči kako da ga prepozna i organizuje efikasnu odbranu. Jednom kada to nauči, imunski sistem pamti kako da se odbrani od tog patogena i u slučaju budućeg susreta s tim virusom ili bakterijom, brzo reaguje i zaustavlja razvoj bolesti u samom startu.
Način na koji je patogen onesposobljen zavisi od vrste do vrste vakcine, ali ono što je sigurno je da moderne vakcine ne mogu da izazovu bolest od koje treba da štite, stvaraju trajan ili dugotrajan imunitet i nemaju neželjenih nuspojava. Kada se radi o izboru između sigurnosti i dobre podnošljivosti vakcine i trajanja imuniteta koji daje, uvek se prednost daje sigurnosti prema organizmu. Baš zato, neke vakcinacije je potrebno da se obave nekoliko puta zaredom, kako bi se stekao visoki imunitet, a druge povremeno da se obnove, pogotovo usled izlaganja većim grupama dece, kao što je polazak u školu.
Foto: Freepik
Revakcine pružaju produženu zaštitu od zaraznih bolesti
Današnji kalendar vakcinacije proizvod je traganja za najboljim sistemom postizanja rane imunizacije i poboljšava se iz godine u godinu. Dolaskom polivalentnih vakcina smanjio se potreban broj odlaska kod lekara i uboda, a takozvane revakcine u predškolskom i adolescentskom periodu obezbeđuju produženo vreme sigurnosti od zaraznih bolesti kao i izbijanja epidemija među decom.
Tako je prema poslednjoj, prošlogodišnjoj izmeni Pravilnika o Programu obavezne imunizacije u Srbiji za predškolsku decu predviđena revakcinacija četvorovalentnom vakcinom koja štiti od difterije, tetanusa poliomijelitisa i velikog kašlja. Zvuči komplikovano? Ne mora biti – prilikom sledećeg odlaska kod pedijatra, pitajte ga za najbolju opciju vakcinacije za svoje dete.
Tekst realizovan u saradnji sa Sanofi Pasteur
MAT-RS-2100081-1.0-03/2021
Pročitajte koje vakcine treba dete da primi pre polaska u školu>>>
Komentari (0)