Da li vam se ikad desilo da na pitanje – “Kako je bilo u školi?” dobijete samo štur i kratak odgovor – “Dobro.” i da se tu razgovor sa detetom završava? Da li znate kako da izbegnete takve situacije i kako da započnete razgovor sa detetom koji će biti više od toga?
Foto: Freepik
U svakom periodu razvoja deteta i u njegovom vaspitanju razgovor je veoma važan. Ukoliko roditelji na pravi način pristupe razgovoru sa svojim detetom, ono će vremenom negovati tu naviku i u kasnijem periodu života nastaviti da slobodno i otvoreno razgovara sa roditeljima.
Postoje periodi kada je veoma teško započeti razgovor sa detetom, što je veoma individualno i često se javlja u pubertetu ili nešto ranije. Zato je važno na vreme negovati razgovor sa decom i u porodici generalno.
Neka deca su po prirodi otvorenija, a nekima je potrebno više da bi osetili ili stvorili osećaj da mogu da razgovaraju, a na roditeljima je uvek da pokažu interesovanje i razumevanje na pravi način. Koji je to pravi način? Pa to svaki roditelj mora da sam shvati.
Kako započeti razgovor sa detetom?
O školi
Ako želite da pričate sa detetom o školi, umesto uobičajnog i veoma opšteg pitanja – “Kako je bilo u školi?” probajte sa nečim što će biti malo određenije, čime ćete pokazati interesovanje, ali i smanjiti šanse da dobijete dobro poznat odgovor u jednoj reči.
Foto: Freepik
– Šta ste radili u školi danas na času likovnog/fizičkog/muzičkog?
– Kako je protekao veliki odmor?
– Da li te je nešto danas posebno uznemirilo/usrećilo u školi?
– Pitajte za razvoj neke situacije od prethodnih dana ukoliko se nešto posebno ili drugačije desilo
O hobijima
Naravno, nije škola jedina tema za razgovor sa decom. Ono što njih često više interesuje jesu upravo vannastavne aktivnosti koje su odabrali. Nije bitno da li je u pitanju sport, neki instrument koji sviraju, umetničke radionice ili tome slično, bitno da povremeno pokrenete temu i vezanu za njihov hobi i interesovanja.
– Koji ti je omiljen bubnjar/gitarista/pijanista/violinista?
– Šta ti je sad najteže od programa koji spremaš? (Ako sviraju nešto)
– Da li bi voleo/la da budeš poznat/a? Po čemu?
– Koja ti je omiljena tehnika slikanja/stil plivanja/kategorija u atletici/razdoblje u muzici? Zašto?
– Raspitujte se povremeno o napretku ili promeni interesovanja i zašto se to dešava ako je tako.
Uopštene stvari, raspoloženje, razmišljanje
Foto: Freepik
Dečija radoznalost i njihova često smešna, ali i važna pitanja, pokrenu i odrasle na razmišljanje. Upravo se istom tehnikom možete voditi i vi i postaviti im neko pitanje koje bi oni možda vama postavili (poznavajući svoje dete možete i otprilike pretpostaviti šta bi to bilo) i na taj način ćete možda saznati više o njihovom načinu razmišljanja, shvatanjima, ali i trenutnom raspoloženju i slično.
– Koji je po tebi najgori miris na svetu, a šta ti najlepše miriše?
– Kada bi bio u crtanom filmu – koji bi junak bio?
– Zašto je super biti dete? (u odnosu na to – kako je biti odrastao)
– Šta je to što je najteže kad si dete?
– Na šta prvo pomisliš kad se probudiš? Ili – na šta si prvo pomislio/la jutros kad si ustao/la?
– Koje je tvoje omiljeno godišnje doba/dan u nedelji/mesec? I zašto?
Koje teme su vašem detetu najinteresantnije i koliko se to menja s godinama?
Komentari (0)