Nakon dolaska bebe, mnogi bračni parovi prolaze kroz krizu. Umorni ste, svega ste siti, a svoju frustraciju prebacujete na supruga smatrajući da je sav teret roditeljstva pao na vaša pleća… Ne brinite – sa vama je sve u redu!
Nedelja 1: Pronađite uzrok problema!
Možda će vam se učiniti da se to podrazumeva, ali dobro preispitajte uzrok vašeg stresa. Kada ste umorni, najlakše je sedeti i razmišljati o tome kako je vaša veza postala katastrofalna. U suštini, retko kad je to istina. Saslušajte jedno drugo i pokažite obostrano poštovanje za trud koji ulažete u vašu malu zajednicu. Neka to bude vaš prvi zajednički korak.
Saveti
– Setite se svih situacija u kojima biste se rado ”izvrištali” na svog supruga, a zatim ih sve zabeležite na parče papira u vidu pisma koje mu, naravno, nikada nećete poslati. Ovo će vam pomoći da sagledate i oslobodite se svega što vas uznemirava jer, kada pročitate sve to što ste zapisali, verovatno ćete shvatiti da je bar polovina tih zamerki čista besmislica.
– Za svaki problem nađite rešenje ili bar zajedno razmislite o njemu. Ako ne uspete da ga pronađete, ne brinite – važno je da ste pokušali.
Zbližite se ponovo i kada stigne prinova
– Razgovarajte sa drugim bračnim parovima koji imaju decu. Možda neko od njih ima idealno rešenje za vaš problem. Uzevši u obzir da su oni kroz to već prošli, sigurno imaju neke reči utehe koje će vas uveriti da veza može da ”preživi” roditeljstvo.
Nedelja 2: Govorite mu o svojim potrebama!
Kada konačno rešite sve nesuglasice, vreme je da otvorite dušu svom partneru i otvoreno mu govorite o svojim potrebama. Pronađite pravi trenutak i način komunikacije, jer tada sve izrečeno neće dobiti pogrešan smisao. Ne okolišajte, budite direktni i jasni i ne očekujte da će vam voljeni muškarac pročitati misli – oni to ne umeju! Pokažite mu da poštujete njegovu ulogu oca, čak i kad zaboravi nešto što je obećao. Nasmejte se njegovoj ”senilnosti” i podsetite ga na njegove obaveze.
Saveti
– Umesto da se žalite na previše obaveza, podelite ih! Za početak, dopustite suprugu da bude pasivan učesnik – neka vas posmatra dok vi obavljate ”svoje” obaveze i neka uči. Ako mu kupanje bebe predstavite lakim zadatakom, verovatno će i sam poželeti da ga obavi.
– Ne okolišite i ne tražite od njega da vam čita misli. Kada beba zaplače, nemojte konstatovati: ”Sigurno se upiškila!”, već budite konkretni: ”Možeš li da presvučeš bebu?Nije teško, videćeš”.
– Vaš partner brže će ”učiti” ukoliko mu budete dozvolili da ponekad i pogreši. Nemojte ići za njim i ispravljati ga, već mu pokažite u čemu greši (bez dodatnog zanovetanja).
– Pohvalite svaki njegov dobar postupak, pa čak i onaj najsitniji. Time ćete ga podstaći da se još više angažuje.
Uspavajte bebu, a onda napravite romantično druženje
Nedelja 3: Ugovorite sastanak!
U idealnom svetu, unajmili biste bebisiterku i bar jednom nedeljno otišli na romantičnu večeru sa suprugom. Ali kako da nađete vremena za vas dvoje kada jedva stižete i zube da operete? Rešenje je jednostavno – smanjite očekivanja. Ne morate da unajmite bebisiterku, niti da idete na skupe večere, brigu o bebi jednostavno prepustite baki i deki ili nekoj drugoj bliskoj osobi, a vi skuvajte omiljenu hranu i uživajte u tišini zajedničkih momenata.
Saveti
– U trenucima koji pripadaju samo vama, ne razgovarajte o bebi ili se bar postarajte da bebac retko bude tema konverzacije. Ne zaboravite da ste vas dvoje i ljubavnici, a ne samo roditelji!
– Stvorite svoju novu ”naviku”. Umesto skupih večera, sveća i šampanjca, smislite neku novu zanimaciju koja će biti samo vaša, pa makar to bilo i gledanje nekog kviza na televiziji. Osećaj ”dangubljenja” sigurno će vas podsetiti na početak veze.
– Zapamtite da će biti i dobrih i loših situacija, i da je dobra komunikacija ključ koji otvara sva vrata. Fokusirajte se na pozitivna dešavanja, te više razgovarajte o njima, a manje o onim negativnim. Ipak, osmeh mnogo pruža, a ništa ne košta..
Komentari (0)