Foto:

Kako vežbati u trudnoći

Izvor: Bebac.com

Koje su prednosti vežbanja u trudnoći?

Slušajte svoje telo – važno je da se dobro osećate!

Biti u dobroj kondiciji je jedan od preduslova za nekomplikovanu trudnoću i lakši porođaj. Sem toga, razlozi za vežbanje u trudnoći su i poboljšan rad kardio-vaskularnog sistema, smanjeno prekomerno povećanje težine, bolje držanje i raspoloženje, lakši i jednostaviji porođaj, brži oporavak i bolje opšte stanje. Vežbanje ne samo da nije štetno nego može čak i da spreči eventualne komplikacije, kao što je povišeni pritisak što može dovesti do preeklampsije. Vežbanje tokom trudnoće može da spreči neke od povreda i bolova povezanih sa povećanjem telesne težine i promene načina hoda.

I opet onaj isti savet – slušajte svoje telo – trudnoća nije stanje u životu kada treba da postanete olimpijski prvak i da odjednom izmenite sve svoje navike. Važno je da se dobro osećate a da se pri tom ne naprežete previše.

Kako da sigurno vežbam u trudnoći?

Evo nekih od osnovnih saveta za udobno i sigurno vežbanje u trudnoći:

1. Obucite komotnu i udobnu odeću za vežbanje i dobar, čvrst grudnjak.

2. Odaberite patike koje su napravljene za vrstu vežbanja koju planirate.

3. Uvek vežbajte na ravnoj površini, ne zaboravite da tokom trudnoće vaša ravnoteža nije u najboljem stanju.

4. Jedite dovoljno, ali uvek bar jedan sat pre vežbanja, da vam ne bude muka. Bilo bi idealno da to bude lakši obrok.

5. Pijte dovoljno vode i pre, za vreme i posle vežbanja, jer ako ne unosite dovoljno tečnosti možete da dehidrirate, što može da pokrene kontrakcije. Obično se savetuje da popijete dve čaše vode oko dva sata pre vežbanja, a da tokom vežbanja pijete po nekoliko gutljaja na svakih 15 minuta.

6. Prostorija u kojoj vežbate treba da bude prijatne temperature i provetrena.

7. Nakon vežbanja na podu ustanite polako i postepeno da vam ne bude muka i da ne izgubite ravnotežu. Ako osetite vrtoglavicu ili mučninu tokom vežbanja na podu lezite na levi bok i ostanite tako dok to ne prođe.

8. Ne preterujte sa vežbanjem – tempo treba da bude takav da možete da pričate i da ne gubite dah, a da se vrlo malo znojite.

9. Nemojte se suviše istezati dok vežbate – dok ste trudni mnogo ste elastičniji nego van trudnoće, zbog relaksina, hormona koji se luči tokom trudnoće, tako da je moguće da ne osetite da se istežete više nego inače.

U kojim slučajevima treba da konsultujem lekara?

Ako planirate da vežbate, svakako se konsultujte sa svojim lekarom. Međutim, postoje nka stanja u trudnoći kada će lekar dobro razmisliti da li da vam dopusti vežbanje ili će preporučiti koje vežbe da praktikujete. Ta stanj su: prethodni pobačaji, blizanačka trudnoća, ako imate šećernu bolest (dijabetes), bilo pre trudnoće ili se razvila tokom trudnoće; ako je tokom trudnoće bilo krvavljenja, ako vam otiču ruke i noge, ako beba zaostaje u rastu, ako je grlić tokom prethodne ili trenutne trudnoće bio kratak ili dilatiran, ako ste u prethodnoj trudnoći imali opšiven grlić “serklaž”, ili ga imate u ovoj trudnoći, ako se javljaju kontrakcije, ako je ustanovljeno da je posteljica nisko usađena. Potrebno je da budete oprezni i ako imate neka druga stanja – hroničnu hipertenziju, aktivne bolesti štitne žlezde, srca, pluća ili krvnih sudova, koja mogu komplikovati trudnoću.

Kada da prestanem sa vežbanjem?

Prestanite da vežbate ako:

– primetite da otiče plodova voda
– počnete da krvarite
– osetite mučninu, vrtoglavicu ili nemate daha
– osetite bol u stomaku ili grudima
– dobijete kontrakcije
– ne osećate pokrete bebe

Koje aktivnosti, odnosno sportovi, nisu preporučljivi?

– izbegavajte aktivnosti kod kojih postoji šansa da padnete (skijanje, jahanje) i gde su velike promene pritiska – ronjenje, planinarenje;

– kontaktne sportove kao što su fudbal, košarka ili odbojka;

– aktivnosti koje zahtevaju skakanje i trčanje;

– nemojte raditi sklekove, ne forsirajte stomačne mišiće, izbegavajte previše istezanja i okretanja u struku;

– izbegavajte vežbe kod kojih morate duže od tri minuta da ležite na desnoj strani;

– klonite se vežbanja u toplim i vlažnim uslovima;

Pre vežbanja uvek se zagrejte, da biste mišiće i zglobove primpremili za akciju. Ako to ne učinite i odmah počnete sa vežbanjem, rizikujete da se povredite.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (78)

  1. Ja samo da se pohvalim da sam u 6 mesecu trudnoce, (sledece nedelje ulazim u sedmi) da se aktivno bavim stonim tenisom i da jos uvek igram i osecam se sjajno. Naravno, oseti se razlika u umoru, ali slusajte vase telo 🙂 takodje sam profesor sporta i ceo zivot sam u sportu, tako da ima veze i to 🙂 uzivajte buduce mame u vasoj trudnoci 😀

    1
  2. Sad sam u 4 mesecu. Ne koristim nikakve vezbe. Sto vise se krecem bar 1 sat i jedem koliko mi je potrebno. Radim po kuci to je:perem sudove,kuvam,spremam,perem ves i namirivam zivotinje. I provedem kad je lepo vreme napolju sa zivotinjama. Uzivam u trudnoci i prezadovoljna sam. 🙂

    12
  3. U 6 sam mesecu i idem na vezbe za trudnice u vodi na DIFu, vode ih visi terapeuti i odusevljena sam! Cula sam od drugih trudnica da su im se ublazili grcevi u nogama, a ja vise nemam napade gladi izmedju obroka, valjda mi se regulisao secer 😀 topla preporuka!

    14
  4. Ja sam u 6mesecu trudnoce,pocela sam da vezbam od skoro,super se osecam,radimo naravno vezbe koje su prilagodjene trudnicama,za sve delove tela,i moja topla preporuka svakoj trudnici koja je voljna za treninge :).

    6
  5. Pozdrav,
    Ja sam u 6. sedmici trudnoce i zanima me sta smijem raditi od vjezbi: cucnjevi, trbusnjaci, ples-salsa, kao i da li smijem jesti tunjevine jer ih jako volim al sam procitala negdje da se ne smiju jesti.

    106
  6. Cao svima, ja sam na samom pocetku trudnoce (5 nedelja) vec dugi niz godina treniram. Zanima me da li mogu da nastavim sa vezbanjem, jer citam vase komentare da ne bi trebalo raditi trbusnjake. Odnosno da li i ja ne bih trebala da ih radim ili se to odnosi na odmaklu trudnocu.
    Hvala

    104
    • Ne treba da radis trbusnjake, sklekove niti bilo kakve vezbe gde se puno skace ili gde se dize tesko. Evo ja u sedmkm mesecu i dalje treniram ali mi telo sve manje dozvoljava… sporija sam i laske se umaram. To ti telo samo pokaze

      8
    • Ja od prvog dana vežbam redovno. Idem na brzo hodanje do 40 minuta,pređem oko 4.5km. Kući radim vežbe za noge i zadnjicu i po 20 trbušnjaka,ali ne ležim na leđima dok ih radim, sedim.

      15
  7. Mame radite sve sto vam telo dozvoljava.Sve st treba izbegavati ionako ce vam biti neprijatno ili bolno (meni recimo skakanje i trcanje nikako nije prijalo).Naravno ako postoji neki problem,doktor ce vam vec reci kako da se ponasate.

    9
  8. Zdravo! evo ako nekoga zanima moje iskustvo..imam 35 god.Ulazim u 6.mesec trudnoce za koji dan. Pre trudnoce bila sam dosta fizicki aktivna(fittness instruktor). Prvih 7 nedelja dok nisam znala da sam trudna,imala sam 2-3 treninga dnevno i na srecu sve se “zakacilo kako treba”.Po savetu doktorke smirila sam se do 3.meseca a onda nastavila sa treninzima umerenog tipa,sto znaci dosta statike,bez skakanja.Trening radim u teretani,deo je cardio-setnja na traci a onda sve vrste cucnjeva,iskoraka,primicanja,odmicanja,i naravno vezbe za ledja ,ramena i ruke.sve osim trbusnjaka,cak za bocne trbusne misice radim jednu lepu vezbicu. I recicu vam dame da se fenomenalno osecam:)

    54
    • Super! I ja planiram da pocnem sa nekim vjezbicama. Jos me interesuje da li ce mi vjezbanje u trudnoci pomoci da smanjim celulit? Cisto da imam jos vise morala 🙂

      14
    • Lijep pozdrav, postoji li mogucnost da nam napisete koje vjezbice tacno radite, da mozemo i mi da se ukljucimo. Ja sam trenutno u 15. nedelji trudnoce, nije rizicna, a prije sam bila vrlo aktivna (jujitsu, atletika..) tako da mi treninzi i aktivnost bas, bas fale…. Cak ni setnje ne mogu da nadoknade potrebu za treninzima.
      Hvala u naprijed. 🙂

      9
    • treba mi savet- imam 36 godina, u 8 nedelji trudnoce sam, godinama vezbam, u gradu u kom sam se preselila ne postoje programi prilagodjeni za trudnice pa mi treba preporuka sta kako i koliko vezbati?

      5
  9. Vec duze vreme imam problem sa ‘opustenim’ 😀 butinama… taman kad sam pocela intenzivnije da vezbam, tacnije da radim cucnjeve, saznala sam da sam u drugom stanju, pa me zanima da li bih smela da nastavim sa cucnjevima? I ako smem, sa kojim?

    87
  10. Pozdrav svima, htela bih da pitam upucene. Suprug i ja pravimo bebu, ciljalii smo ovulaciju i eto sada se nadam da cu biti trudna. Poceli smo skoro sa trcanjem. Citam u ovom tekstu da trcanje nije preporucljivo. Koji su sportovi preporucljivi umesto trcanja? Ako sam trcala a oplodnja bila u toku, da li sam mogla nastetiti plodu? Hvala unapred.

    22
  11. Voda je dobra osim u vezbama disanja, kada iskusni instruktori savetuju “nista u usta”, da ne bi bilo bljuc ili buckanje u stomaku. Ne jesti nista tesko 1-2h pre vezbi, zavisi od metabolizma. Mislim da je to jako vazno. Upoznala sam 2 stara pedijatra u različitim gradovima i okolnostima. Oba su mnogo paznje posvecivala fizickoj aktivnosti dece i setnje u starijem dobu, ceo zivot odrzavati telo u solidnoj kondiciji nije tesko… Obojica su jako vitalni starci i umom i telom… I deca ih vole.

    6

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Koje su prednosti vežbanja u trudnoći?

Slušajte svoje telo – važno je da se dobro osećate!

Biti u dobroj kondiciji je jedan od preduslova za nekomplikovanu trudnoću i lakši porođaj. Sem toga, razlozi za vežbanje u trudnoći su i poboljšan rad kardio-vaskularnog sistema, smanjeno prekomerno povećanje težine, bolje držanje i raspoloženje, lakši i jednostaviji porođaj, brži oporavak i bolje opšte stanje. Vežbanje ne samo da nije štetno nego može čak i da spreči eventualne komplikacije, kao što je povišeni pritisak što može dovesti do preeklampsije. Vežbanje tokom trudnoće može da spreči neke od povreda i bolova povezanih sa povećanjem telesne težine i promene načina hoda.

I opet onaj isti savet – slušajte svoje telo – trudnoća nije stanje u životu kada treba da postanete olimpijski prvak i da odjednom izmenite sve svoje navike. Važno je da se dobro osećate a da se pri tom ne naprežete previše.

Kako da sigurno vežbam u trudnoći?

Evo nekih od osnovnih saveta za udobno i sigurno vežbanje u trudnoći:

1. Obucite komotnu i udobnu odeću za vežbanje i dobar, čvrst grudnjak.

2. Odaberite patike koje su napravljene za vrstu vežbanja koju planirate.

3. Uvek vežbajte na ravnoj površini, ne zaboravite da tokom trudnoće vaša ravnoteža nije u najboljem stanju.

4. Jedite dovoljno, ali uvek bar jedan sat pre vežbanja, da vam ne bude muka. Bilo bi idealno da to bude lakši obrok.

5. Pijte dovoljno vode i pre, za vreme i posle vežbanja, jer ako ne unosite dovoljno tečnosti možete da dehidrirate, što može da pokrene kontrakcije. Obično se savetuje da popijete dve čaše vode oko dva sata pre vežbanja, a da tokom vežbanja pijete po nekoliko gutljaja na svakih 15 minuta.

6. Prostorija u kojoj vežbate treba da bude prijatne temperature i provetrena.

7. Nakon vežbanja na podu ustanite polako i postepeno da vam ne bude muka i da ne izgubite ravnotežu. Ako osetite vrtoglavicu ili mučninu tokom vežbanja na podu lezite na levi bok i ostanite tako dok to ne prođe.

8. Ne preterujte sa vežbanjem – tempo treba da bude takav da možete da pričate i da ne gubite dah, a da se vrlo malo znojite.

9. Nemojte se suviše istezati dok vežbate – dok ste trudni mnogo ste elastičniji nego van trudnoće, zbog relaksina, hormona koji se luči tokom trudnoće, tako da je moguće da ne osetite da se istežete više nego inače.

U kojim slučajevima treba da konsultujem lekara?

Ako planirate da vežbate, svakako se konsultujte sa svojim lekarom. Međutim, postoje nka stanja u trudnoći kada će lekar dobro razmisliti da li da vam dopusti vežbanje ili će preporučiti koje vežbe da praktikujete. Ta stanj su: prethodni pobačaji, blizanačka trudnoća, ako imate šećernu bolest (dijabetes), bilo pre trudnoće ili se razvila tokom trudnoće; ako je tokom trudnoće bilo krvavljenja, ako vam otiču ruke i noge, ako beba zaostaje u rastu, ako je grlić tokom prethodne ili trenutne trudnoće bio kratak ili dilatiran, ako ste u prethodnoj trudnoći imali opšiven grlić “serklaž”, ili ga imate u ovoj trudnoći, ako se javljaju kontrakcije, ako je ustanovljeno da je posteljica nisko usađena. Potrebno je da budete oprezni i ako imate neka druga stanja – hroničnu hipertenziju, aktivne bolesti štitne žlezde, srca, pluća ili krvnih sudova, koja mogu komplikovati trudnoću.

Kada da prestanem sa vežbanjem?

Prestanite da vežbate ako:

– primetite da otiče plodova voda
– počnete da krvarite
– osetite mučninu, vrtoglavicu ili nemate daha
– osetite bol u stomaku ili grudima
– dobijete kontrakcije
– ne osećate pokrete bebe

Koje aktivnosti, odnosno sportovi, nisu preporučljivi?

– izbegavajte aktivnosti kod kojih postoji šansa da padnete (skijanje, jahanje) i gde su velike promene pritiska – ronjenje, planinarenje;

– kontaktne sportove kao što su fudbal, košarka ili odbojka;

– aktivnosti koje zahtevaju skakanje i trčanje;

– nemojte raditi sklekove, ne forsirajte stomačne mišiće, izbegavajte previše istezanja i okretanja u struku;

– izbegavajte vežbe kod kojih morate duže od tri minuta da ležite na desnoj strani;

– klonite se vežbanja u toplim i vlažnim uslovima;

Pre vežbanja uvek se zagrejte, da biste mišiće i zglobove primpremili za akciju. Ako to ne učinite i odmah počnete sa vežbanjem, rizikujete da se povredite.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Ponedeljak, 21.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije