Kako se hraniti na putovanju zimi?
Naglasak je na toploj i kuvanoj hrani. U toku putovanja zimi, prednost dajte kiselo – slatkom voću kao što su narandže, jabuke, ananas ili kivi. Od ostalog voća zimi jedite i bananu. Obavezno sa sobom ponesite i topao čaj od nane ili voćni kompot (zaslađene medom) – podariće vam bogatstvo vitamina i energije. Sendviče – (npr.) od posnog sira i kuvanog pilećeg mesa. Na pauzi popijte jogurt sa dodatkom smeđeg šećera (1 kašičica) ili voćni jogurt, (mleko i mlečni proizvodi takođe zagrevaju). Ponesite na put i kuvane žitarice (npr. pšenicu) zaslađenu medom.
Da li smem da probam lokalne specijalitete?
Istraživanje lokalnih specijaliteta je nezaobilazan deo putovanja i boravka u nekoj od izabranih destinacija. Međutim, pri tome morate biti veoma oprezni, jer vaši digestivni organi nisu naviknuti na takva jela koja se najčešće razlikuju po načinu pripreme, sastavu namirnica i upotrebi začina (crni čaj na primer sadrži prirodan laksativ kofein – pojačava mokrenje i izaziva dijareju). Morate imati na umu da hrana i napici koje obično ne konzumirate kod kuće mogu biti glavni krivci za pojavu alergije na hranu, dijareje (proliva), gorušice, nadutosti i drugih tegoba.
Koji čajevi se preporučuju trudnicama?
Nana/menta se preporučuje u slučaju nadimanja, jutarnjih mučnina, ali i za umirenje pre spavanja.
Koje čajeve da izbegavam?
Tokom trudnoće ne bi trebalo piti čajeve koji mogu da potencijalno naškode budućoj majci. Tu spadaju kantarion, hajdučka trava, hibiskus, maslačak, imela, žalfija… Međutim, ove biljke nisu štetne ako se koriste kao začin u jelima, jer se u tom slučaju koriste u veoma malim količinama.
Koliko vode treba da pijem?
Tokom zime možete dosta da se znojite tokom šetnji u toploj garderobi. Važno je unosite dosta tečnosti. Hidriranjem će i koža ostati sveža neće biti suva.
Komentari (0)