Razvod je bolno iskustvo za oba partnera, no istraživanja su pokazala da su muškarci za razliku od žena nakon raspada braka skloniji samoubistvu, alkoholizmu, debljanju i problemima s mentalnim zdravljem. Rastava ima isti učinak kao i smrt ili otkaz, tvrde psiholozi, pa je proces oporavka dugotrajan. Najpre ga treba prihvatiti i naučiti se nositi s njime, ali i priznati da je ego povređen, piše The Huffington Post.
Povređen ego vodi destruktivnom ponašanju
Ego je pokazatelj naše uloge u društvu, no često pravi probleme po pitanju tuge i opraštanja. I oženjeni muškarci kao i žene celo svoje postojanje povezuju s brakom i porodicom pa raspad vide kao lični poraz. Nakon razvoda njima se čini kao da su izgubili svoje “ja” koje su donedavno povezivali s partnerom i porodicom, pa se ego da bi zatomio tugu počinje buniti i tada nastupaju ljutnja, anksioznost, očaj i depresija.
Neki muškarci beg od stvarnosti vide u poslu, neki u alkoholu dok drugi počinju izlaziti sa ženama puno pre nego što su na to spremni. Tako pokušavaju podići svoje samopouzdanje. Iako se ispočetka čini dobro jer se osećaju bolje, takvo ponašanje je jako opasno zato što ima kratkotrajan učinak koji prati još veći slom. Tugu možete utoliti samo privremeno, ali ona će isplivati i sprečiti stvaranje normalnih odnosa.
Nakon razvoda je najvažnije suočiti se s raspadom braka i proći sve faze oporavka, od tugovanja, shvatanja da ne možete sve kontrolisati, fokusiranja na sebe, oprosta i prihvatanja. One će vam pomoći da shvatite kako u vašem braku nije uvek sve bilo savršeno kao što ste mislili i da ste kao i svi imali puno trzavica te da je najbolje da svako krene svojim putem.
Komentari (0)