Mnoge su se trudnice, najčešće pred kraj trudnoće našle u nedoumici imaju li prave trudove i da li je vreme za porođaj. Puno njih se zaputilo i u bolnicu, a nakon pregleda bile bi otpuštene kući jer se zapravo radilo o lažnim trudovima. Statistički gledano, lažne će trudove doživeti oko 20 posto žena tokom prve trudnoće, a taj postotak raste sa sledećim trudnoćama.
Mišićna vlakna maternice se savijaju i stežu kako bi pojačala tonus te pospešila dotok krvi u posteljicu. Takav rad materice manifestuje se u obliku spontanih i povremenih kontrakcija, koje se nazivaju Braxton-Hicksove kontrakcije ili lažni trudovi. Mogu biti prisutne tokom cele trudnoće, ali najčešće se javljaju nekoliko dana ili nedelja pre termina poroda.
Foto: Fotolia
Šta uzrokuje lažne trudove?
Nekoliko je mogućih uzroka lažnih kontrakcija materice. Ovo su najčešći:
- ekstremna iscrpljenost i umor,
- anksioznost,
- infekcije mokraćnih kanala,
- dehidratacija,
- položaj deteta u utrobi,
- nepravilnost karlice ili materice,
- četvrta ili peta trudnoća,
Kako razlikovati lažne od pravih trudova?
Ne postoje stroga pravila prema kojima se oni mogu razlikovati, međutim, postoje neke opšte karakteristike koje opisuju lažne trudove.
A one su sledeće:
- nemaju pravilan raspored javljanja,
- učestalost i trajanje kontrakcije se ne povećava,
- bol koncentrisana u donjem delu stomaka,
- smirivanje trudova nakon promene položaja tj. kretanja trudnice,
- smeđi iscedak.
Šta ako lažni trudovi postanu bolni?
Ukoliko se trudovi pojave nakon 37. nedelje i ne smiruju se kroz nekoliko sati, obavezno se obratite lekaru. Osećaj boli koji se javlja prilikom lažnog truda obično je niskog intenziteta. Ublažiti ga možete unošenjem puno tečnosti u organizam s obzirom na to da je bol često uzrokovana dehidratacijom. Korisnom se pokazala i promena aktivnosti pa kombinujte hodanje s ležanjem. Dišite pravilno, spavajte na boku, izbegavajte teže aktivnosti i podizanje tereta. Počastite se i toplom kupkom koja će zasigurno umiriti vaše telo te ne zaboravite prazniti bešiku na vreme kako ne biste povećavali pritisak.
Izvor: http://klinfo.rtl.hr/
Komentari (0)