Bebi akne su mnogo češće nego što biste mogli da pretpostavite.
Budući da se roditelji bde nad svojim savršenim detetom, prisustvo akni kod beba može biti iznenađenje. Međutim, bebina koža je veoma osetljiva i pod uticajem hormona rođenja, koji utiču i na nju, a ne samo na majku.
Neonatalne i infantilne akne
U stvari, postoji nekoliko vrsta akni koje se javljaju kod beba, navodi pedijatar i sertifikovani dermatolog dr Tsippora Shainhouse: neonatalne akne, koje se pojavljuju između dve do šest nedelja i rešavaju se za tri do šest meseci; i infantilne akne, koje se razvijaju tri do šest meseci i kasnije.
Roditelji koji znaju razliku mogu na odgovarajući način reagovati.
Foto: Pixabay
“Tehnički postoje dva tipa neonatalnih akni”, objašnjava Shainhouse. „Prva je benigna cefalna pustuloza, koja se pojavljuje kao ne-folikularne ružičaste kvrge i ponekad pustule na vlasištu, čelu, obrazima i bradi. Ove akne se rešavaju blagim pranjem sapunom i / ili aktuelnim anti-kvasovnim šamponom ili kremom. ” Pustule su mali bubuljice ili plikovi koji su ispunjeni gnojem.
Drugi tip akni je neonatalna ili prava akna. “Predstavlja se kao folikularni komedoni (miteseri), ružičaste kvrge, pustule, a ponekad i kvržice”, kaže Shainhouse. Noduli su uvećani duboki prištići. ”To je povezano sa viškom androgena, obično od mame. Takođe se može povezati sa androgenim lekovima koje je mama uzimala tokom trudnoće. Blagi slučajevi će se rešiti sami. Umereni i teži slučajevi mogu se lečiti topikalnim lekovima za akne.
Foto: Shutterstock
Nekoliko činjenica o bebi aknama
1. Bebi akne su česte: mnogo novorođenčadi dobijaju male bubuljice ili ružičaste kvrge na koži. Obično se razlaže samostalno, blagim pranjem ili anti-gljivičnim kremama.
2. Akne su duboke: prave akne su u folikulima. Imaju tendenciju da se manifestuju oko dve do šest nedelja (za neonatalne akne) ili tri do šest meseci (za dečje akne).
3. Akne su uzrokovane hormonima: androgeni su muški hormoni i mogu izazvati proboj. Hormonska aktivnost je obično normalna kod novorođenčadi i beba.
4. Potražite pomoć lekara: u većini slučajeva, akne i bubuljice će se rešiti same od sebe, ali za trajne ili teške slučajeve, roditelji treba da kontaktiraju svog pedijatra.
5. Bebi akne češće se razvijaju kod dečaka.
„Ozbiljni slučajevi mogu dovesti do trajnih ožiljaka i treba ih lečiti oralnim lekovima, ako je to odluka lekara”, upozorava Shainhouse. ”Sastojci bez recepta, kao što su salicilna kiselina ili benzoil peroksid, obično su efikasni za blaže slučajeve. Umereniji i teži slučajevi zahtevaju lekove na recept. ”
I muškarci i žene prirodno proizvode muške i ženske hormone. Tako da je prilično normalno da majka i dete imaju neke hormonske aktivnosti nakon rođenja. Infantilne akne se obično pojavljuju do do dve godine života, ali mogu da traju i u adolescenciji.
Čak i tokom detinjstva, u slučaju dečjih akni, to obično nije povezano sa osnovnim stanjem bez pratećih simptoma, kao što su prerana telesna dlaka ili telesni miris. Pedijatar će možda želeti da razmotri rad u vezi sa problemima sa nadbubrežnom žlezdom ili hormonima, istovremeno proveravajući preuranjeni pubertet.
Komentari (0)