Mastitis je stanje koje može nastupiti kod dojilja kao rezultat upale dojki, najčešće unutar prvih šest meseci dojenja. Uzrokovan je začepljenjem mlečnih kanala, često prouzrokovanim oštećenjem ili napuknućem kože bradavice, što omogućava bakterijama da dospeju u kanal i izazovu infekciju.
Kako da prepoznate simptome mastitisa?
Prepoznavanje mastitisa obično počinje bolom u delu dojke gde je kanal začepljen, uz oteklina i tvrdu kvržicu na tom mestu. Crvenilo i toplota na dodir takođe su uobičajeni simptomi zbog upale. Teži slučajevi mastitisa mogu prouzrokovati simptome slične gripu, kao što su povišena temperatura, drhtavica i umor, što zahteva posetu lekaru radi dijagnoze i propisivanja odgovarajuće terapije.
Koraci u prevenciji mastitisa
Iako se mastitis može javiti gotovo kod svake dojilje u ranim fazama dojenja, postoji nekoliko koraka koji mogu pomoći u prevenciji:
Održavanje higijene: Redovno pranje dojki, ruku, donjeg veša i grudnjaka (preferirano pamučnog materijala prilagođenog anatomiji dojki tokom dojenja) može sprečiti bakterijske infekcije koje doprinose mastitisu.
Pravilno dojenje:
Pravilno postavljanje bebe tokom dojenja i adekvatan prihvat bradavice mogu sprečiti nastanak pukotina i oštećenja kože bradavice, smanjujući rizik od bakterijske infekcije.
Redovno pražnjenje dojki: Redovno izmlazanje dojki može pomoći u sprečavanju začepljenja mlečnih kanala, posebno na početku dojenja kada se uspostavlja ritam sisanja bebe.
U slučaju mastitisa, lečenje može uključivati antibiotike propisane od strane lekara. Međutim, u ranim fazama mastitisa moguće je lečenje bez antibiotika putem odmora, povećanog unosa tečnosti i primene toplih obloga na grudi kako bi se olakšalo pražnjenje dojki.
Važno je napomenuti da mastitis i terapija antibioticima ne utiču štetno na bebu, te je dojenje i dalje preporučljivo. Kontinuirano pražnjenje obe dojke, čak i ako je jedna zahvaćena mastitisom, važno je za očuvanje laktacije i prevenciju recidiva.
Komentari (0)