Kažnjavanje ili opominjanje zbog grickanja noktiju nemaju nekog smisla. Razlog je u tome što je to nesvesna navika, a dodatan pritisak može je samo potencirati. Ni mazanje noktića premazima koji bi trebalo da spreče dete da grize nokte nije uvek pravo rešenje jer dete ima osećaj da se kažnjava.
Kako pomoći detetu da prestane da gricka nokte?
Izvor: Bebac.com
Deca obično počnu gristi nokte jer im je dosadno, zbog oponašanja vršnjaka, jer su uzbuđena, nesigurna ili imaju neki problem. A upravo zbog tog osećaja, grickanje noktiju može preći u naviku.
A da bi se rešio problem grickanja noktiju, prvo treba utvrditi razlog zašto se ono uopše događa. Ako roditelj zna šta bi mogao biti uzrok ove navike, bilo bi dobro da s detetom pokuša da porazgovara o onome što ga muči. Roditelji mogu reći i nešto kao: „Ti grickaš svoje noktiće?” Detetu će to biti smešno i može ga navesti da kaže pravi razlog.
Izvor: Pixabay
Ono što roditelji mogu da urade jeste da vode računa o čistoći noktiju, da ih redovno seku, kako dete ne bi došlo u napast da grize iskrzane vrhove, te da usmere pažnju na nešto drugo. Recimo, mogu ponuditi neku igračku, usmeriti mu pažnju na omiljenu aktivnost, kao što je bojenje ili mu ponuditi nešto za grickanje kao što je jabuka ili neka zdrava grickalica. Takođe je bitno osigurati mu dovoljno igre na otvorenom jer to ublažava nervozu i omogućava mu da potroši višak energije.
Ako dijete ne povređuje sebe i povremeno gricka nokte kako bi umanjilo stres, nema neke veće potrebe za brigom. Roditelji treba da budu strpljivi i pomoći detetu da samo savlada naviku. Ne smemo zaboraviti i da mi odrasli ponekad muku mučimo s nekom navikom i da ju je poprilično teško eliminisati.
Izvor: www.klokanica.24sata.hr
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)