Ukoliko se nađete u situaciji da vam hitno zatreba kontracepcija nakon odnosa stručnjak za žensko zdravlje, Dženifer Vajder objasnila je šta možemo očekivati kada uzmemo pilulu za sprečavanje trudnoće i kako ona zapravo deluje na naše telo.
Kada je vreme za pilulu?
Postoji nekoliko situacija u kojima morate popiti pilulu ukoliko želite da sprečite trudnoću – možda je kondom pukao, možda ste zaboravili da popijete kontracepcijsku pilulu ili ste pogrešno izračunali ciklus ovulacije. U svakom slučaju, pilula za sprečavanje neželjene trudnoće deluje u roku od 72 sata od nezaštićenog odnosa.
Gde je nabaviti?
Ukoliko dođete u situaciju da vam zatreba pilula za dan posle, najbolje je da odmah odete kod ginekologa koji će vam dati najbolji savet za pilulu koju potom možete kupiti u apoteci.
Kako deluje?
Pilula sadrži visoke doze hormona (najčešće progestin, ali neke hitne kontracepcione pilule sadrže visoke doze i estrogena i progestina) koji zaustavljaju ovulaciju. Deluje tako što sprečava oplodnju jajne ćelije i njeno zadržavanje u materici.
Moguće nuspojave
Nakon što uzmete tabletu možete osetiti neke od ovih simptoma tokom naredna 24 sata: mučnina, povraćanje, bol u donjem delu trbuha, glavobolja, iscrpljenost i osetljivost grudi.
Malo krvarenja je normalno
Može vam se dogoditi da malo krvarite nakon uzimanja pilule. Ako krvarenje potraje nekoliko dana ili se pojačava, posetite lekara.
Uticaj pilule na raspoloženje
Uticaj pilule na raspoloženje varira od žene do žene, neke se osećaju dobro, druge i ne baš. Ako treba da donosite neke velike odluke, sačekajte da prođe nekoliko dana od uzimanja pilule.
Nemojte je koristiti kao kontracepcijsko sredstvo
Pilula za dan posle obično nema trajne posledice, ali nemojte je koristiti iznova i iznova. To je “hitna” kontracepcija. Najbolja opcija je da uvek praktikujete siguran seks…
Komentari (0)