Baš kao i jesen, proleće predstavlja prelazni period koji je karakterističan po čestim promenama temperature. Ove temperaturne promene umeju da nas načisto izlude jer prosto ne znamo šta da obučemo a da nam ne bude ili pretoplo ili prehladno u jednom trenutku. Da ne pominjemo koliko frustracija oko oblačenja raste kad više nismo samo mi u pitanju već naša beba ili dete, iz kog razloga se često uhvatimo za glavu i zapitamo „Kako da obučem bebu danas?”
Mnogim roditeljima je teško da pronađu zlatnu sredinu kad je u pitanju oblačenje bebe, najpre iz razloga što se uglavnom vode logikom da je bolje da je bebi malo toplije nego da joj je hladno. Ipak, treba biti obazriv jer ni pregrevanje nije zdravo za vašu bebu.
Otkrivamo vam nekoliko trikova kako da adekvatno obučete vašu bebu ili dete kad otopli, ali i kako da prepoznate da li je vašoj bebi toplo ili hladno.
Foto: Pexels
Slojevi, slojevi
Ovo je prastari savet, ali verujte vrlo dobar. Toplota se zadržava među slojevima odeće i na taj način greje bebino telo. Birajte pamučnu odeću jer ona dozvoljava koži da diše, upija dobro znoj i održava temperaturu tela, za razliku od sintetičkih materijala. Ukoliko temperatura poraste, bebi uvek možete skinuti neki sloj i raskomotiti je, a da pritom bude dovoljno obučena da joj ne bude hladno. Naš savet je kombinacija potkošulje i majice dugih rukava, ili kratkih uz obaveznu jaknicu ili prsluk.
Kapice
Nikad nije loše da držite jednu tanju kapicu uz sebe. Kape su odlične jer zauzimaju malo mesta a mogu lepo da ugreju vašu bebu. Ukoliko temperatura padne i javi se hladan vetar – vi ćete ih spremno dočekati s vašom kapicom. Najbolji izbor su klasične pamučne kapice koje možete nabaviti u svakoj radnji sa bebi opremom.
Foto: Pixabay
Čarapice i patofnice
Popularna fraza „čizma glavu čuva” je, složićete se, ipak istinita. Niko se ne oseća prijatno kad su mu noge hladne, pa neće ni vaša beba. Zato, vodite računa da su čarapice ili obuća vaše bebe ili deteta kvalitetni i dovoljno topli. Najbolje je da birate prirodne materijale, poput pamuka i vune. Možete poneti sa sobom i neke deblje patofnice ili čarape koje će vam služiti kao prva pomoć ukoliko temperatura naglo padne.
Prsluci i jaknice
Oduvek praktični za prelazni period, prsluci su idealni kao dodatni sloj preko majice dugih rukava. Zauzimanju manje mesta nego jaknica, a fino će grejati vašu bebu. Najbolji su oni vuneni ili šuškavi, sa obaveznom postavom iznutra, kako bi zaštitili vašu bebu od hladnog vetra. Teksas ili somotske jaknice su takođe dobar izbor kao dodatni topli sloj.
Foto: Pixabay
Ćebence
Neizostavna stvar koji biste uvek trebali da imate sa sobom je malo ćebe ili prekrivač kojim možete dodatno ušuškati vašu bebu ukoliko je potrebno. Ako vam se desi da niste poneli jaknicu ili prsluk – ćebe će sasvim lepo poslužiti. Kao i za druge stvari, izbegavajte sintetičke materijale. Tanko tkana merino vuna je najkvalitetniji izbor, ukoliko tražite ćebence pod kojim se vaša beba neće upariti niti pregrejati, iz razloga što ona diše i održava prirodnu toplotu tela.
Slobodno kombinujte
Ne ustručavajte se od odevnih kombinacija, čak i ako vam drugi kažu kako „to ne ide sa tim”. Kapica se lepo može uklopiti sa prslukom, ili recimo jaknica sa suknjom i helankama. Duksići i majice idu odlično uz ¾ pantalonice, a haljinice uz kraće kardigane. Kad je u pitanju oblačenje vaše bebe – slobodno se igrajte i kombinujte!
Foto: Pexels
Ono što je najvažnije je da ne preterate sa slojevima i da bebu, ukoliko otopli, raskomotite. Da biste proverili da li je bebi pretoplo, pređite joj rukom iza vrata i uhvatite je za šake. Ukoliko primetite da ima znoja ili da su joj šake veoma tople, to znači da je vašoj bebi pretoplo. Obrišite joj znoj maramicom i skinite joj neki sloj odeće ili je otkrijte, kako bi joj bilo prijatnije.
Uvek možete poći od sebe – da li biste vi na 25 stepeni nosili šuškavu jaknu i kapu? Ukoliko je odgovor ne, šansa je velika da ni vašoj bebi to ne bi prijalo.
Komentari (0)