Jedan od mogućih problema tokom dojenja za majke može biti mastitis. Ovo je upala dojki koja se javlja najčešće u prvih šest meseci dojenja, a uzrokovana je začepljenjem mlečnog kanala.
Začepljen mlečni kanal nije retka pojava kod dojilja. Mlečni kanal se prvo suzi i postaje neprohodan, zatim mleko ostaje zarobljeno i stvara neprijatnost i bol, a prepoznaje se u vidu ostekline na dojci. Mastitis nastaje kada se bakterije nađu u začepljenom mlečnom kanalu gde dospevaju najčešće zbog oštećene ili napukle kože bradavice i izazivaju infekciju.
Kako se prepoznaje mastitis?
Prvi simptomi mastitisa su bol u predelu dojke gde je začepljen mlečni kanal. Oteklina i tvrda kvržica nalaze se na mestu gde se mleko zaustavlja zbog neprohodnosti kanala. Zatim sledi crvenilo i dojke koje su tople na dodir jer dolazi do upale.
Teži slučajevi mastitisa izazivaju i stanje slično gripu – povišena temperatura, drhtavica i umor. U tom slučaju preporuka je da posetite lekara radi davanja dijagnoze i adekvatnih lekova.
Da li mastitis može da se prevenira?
Mastitis se javlja kod gotovo svake žene u ranom periodu dojenja, ali ipak može da se prevenira. Saveti za prevenciju mastitisa su:
- Održavanje higijene – osim dojki, higijena ruku majke, donjeg veša, grudnjaka (koji bi trebalo da bude pamučan i prilagođen anatomiji grudi tokom dojenja), pumpice ali i bebinih usta je jako važna. Na ovaj način će se lakše izbeći moguće bakterijske infekcije koje uzrokuju mastitis.
- Pravilno dojenje – odnosno pravilno postavljanje bebe tokom dojenja i pravilno prihvatanje bradavice od strane bebe tokom dojenja sprečava pojavu ragada i pucanje kože bradavice, čime se smanjuje šansa da bakterija dospe u začepljen mlečni kanal. Upravo zato često i dolazi do pojave mastitisa u periodu kada beba još uvek ne ume pravilno da sisa.
- Redovno pražnjenje dojki – prepune dojke mlekom mogu biti veliki problem na početku dojenja dok beba još uvek nije uhvatila pravi ritam sisanja, a samim tim se nije uspostavila ni odgovarajuća količina mleka koje se proizvodi u skladu sa potrebama bebe. U tom slučaju važno je da dojilja izmlaza dojke jer će u suprotnom doći do otežanog pražnjenja što može dovesti do začepljenja mlečnih kanala.
- Reagujte na začepljenje mlečnog kanala – čak i ako samo sumnjate da je došlo do suženja ili začepljenja mlečnog kanala odmah reagujte – dajte bebi da sisa kako bi izvukla mleko i pokrenula ga ukoliko je došlo do začepljenja. Masirajte taj deo dojke i toplim oblogama ili tušem zagrevajte taj deo kako biste lakše masažom pokrenuli mleko koje stoji u začepljenom kanalu i rešili ovaj problem pre nego što se zakomplikuje. Ponavljajte ovu masažu više puta u toku dana, a ako je potrebno i preventivno – pre podoja.
Kako lečiti mastitis?
Ukoliko dođe do težeg oblika mastitisa – potrebno je posetiti lekara koji će vam prepisati adekvatnu terapiju antibioticima koje je potrebno popiti do kraja i otići nakon toga na kontrolu kako biste bili sigurni da je sve u redu.
Ako je ipak mastitis u ranim fazama – lečenje je moguće i bez antibiotske terapije. U tom slučaju je potrebno da odmarate više tokom dana, da unosite više tečnosti i da pre svakog podoja stavite tople obloge na grudi ili da se istuširate toplom vodom – jer će ovo podstaći protok mleka i olakšati pražnjenje dojke, čime će se postepeno i rešiti problem zapušenog mlečnog kanala.
Da li mastitis utiče na bebu?
Čak i ako imate mastitis, pa i antibiotsku terapiju koju vam je lekar prepisao – dojenje nije štetno za bebu. Beba bi trebalo da sisa iz obe dojke kao i pre mastitisa. Upravo je dojenje najbolji način i prevencije, ali i lečenja mastitisa – a za bebu ne može biti štetno ni u kom slučaju.
Kako da pokrenete mleko u dojkama kada se izmlazate
Veoma je važno da se obe dojke – i zdrava i inficirana – prazne redovno, pa ako je bebi čudan ukus mleka iz upaljene dojke – nju redovno izmlazajte, a drugom dojite bebu.
Koliko može da traje mastitis?
Ako ste dobili antibiotsku terapiju poboljšanje možete primetiti već nakon 24 sata (što ne znači da bi trebalo da prestanete sa terapijom). U svakom slučaju, ako primenjujete savete za lečenje (i prevenciju) mastitisa – poboljšanje ćete primetiti veoma brzo, a ako nastavite sa dojenjem kao i ranije mastitis se verovatno više neće vraćati.
View this post on Instagram
Komentari (0)