Da li treba i zimi da šetamo bebu?
Bez obzira na to koje je godišnje doba – vašu bebu morate svakog dana izvoditi na svež vazduh, i to počev od druge nedelje nakon izlaska iz porodilišta. Preporuka stručnjaka je da se ne izbegava šetnja i boravak napolju čak ni tokom zime, sem u slučajevima kada je beba rođena baš tokom ovog perioda u godini, kada bi trebalo obratiti pažnju na to kada i koliko beba provodi vremena napolju u prvim danima.
Foto: Pixabay
Sa bebama koje su se rodile zimi treba biti malo oprezniji i treba sačekati sa izlascima dok beba ne napuni mesec dana. Dužinu boravka treba postepeno povećavati iz dana u dan i tako navikavati dete na svež vazduh.
Niske temperature nisu prepreka za šetnju, sve dok temperatura ne padne ispod -10 Celziusovih stepeni. Jedina prepreka zimi jesu vetar, kiša ili susnežica, kao i magla i snežna mećava. Ovo su znaci da je vreme da ostanete kod kuće u provetrenom prostoru, na toplom.
Pošto je zimi oko podneva najtoplije, pokušajte bebin ritam da uskladite s tim i da se šetate svaki dan oko podneva. Osim što je tada najviša temperatura u toku dana, ukoliko je dan sunčan – tada ćete najverovatnije uhvatiti više sunčanih intervala što će bebi posebno prijati.
Šetnje sa mamom i tatom, ili sa bakom i dekom poboljšavaju opšte stanje deteta, jer svež vazduh utiče na apetit, san, raspoloženje, kao i na otpornost prema infekcijama, što su dokazale brojne studije i analize. Osim toga, u šetnji beba uči zvukove, predmete, okolinu, upoznaje spoljašnji svet kao i svet nju.
Kako da oblačim dete zimi?
Telo deteta do dve godine brzo se rashladi, zbog čega je važna slojevita garderoba zimi
Pošto se mališanima do dve godine telo teško prilagođava niskim temperaturama i brzo se hladi, treba ga dobro utopliti višeslojnom garderobom. Skafander je tokom zime uvek dobrodošao jer sigurno štiti bebina leđa.
Kapa, šal i rukavice su nezaobilazan deo garderobe zimi, a od izuzetne važnosti je i obuća za sneg koji treba da bude topala, a ako vaše dete već uči da hoda, onda i nepromočiva. Posebno je važno da starija deca, koja uživaju u čarima snega, ne budu u mokroj odeći – već da ukoliko primetite da su se pokvasili što pre ih presvučete.
Dete po pravilu treba oblačiti onako kako se i roditelji oblače. Ipak, čak i ako je napolju samo prohladno, mala beba mora da nosi kapu.
Foto: Pixabay
Ako je temperatura oko nule, bebine uši obavezno treba da budu pokrivene kapom, ruke rukavicom, a vrat šalom. Kada duva vetar šalom se može umotati i bebino lice, ali se ne sme blokirati nosić, kako bi beba mogla neometano da diše.
Svakako u zimsko doba ponesite u šetnju i zaštitu za kolica, pa u slučaju da naiđe neko nevreme, možete da zaštitite svoju bebicu u kolicima. Obratite pažnju na to da i uz zaštitnu navlaku za kolica do bebe ipak dopire dovoljno vazduha.
Isto tako, ako tokom šetnje postaje toplije, možete jedan od slojeva odeće da skinete sa bebe. Ista je situacija i kada uđete u neki topli prostor, pa makar i na nekoliko minuta – bebu treba malo raskomotiti, barem raskopčati.
Morate voditi računa i da bebu ne utopljavate previše, jer može da bobije toplotni udar. Eksperti tvrde da pretopljavanje bebe u zimskim mesecima, kada su grip i druge respiratorne infekcije najrasprostranjenije može da vodi do sindroma iznenadne smrti bebe (SIDS).
Koliko vremena treba provedemo zimi na svežem vazduhu?
Koliko vremena ćete provesti na svežem vazduhu zavisi od toga kakva je spoljašnja temperatura. Ako je temperatura niska, ni dobro umotana beba ne bi trebala dugo da boravi napolju. Ovde govorimo o temperaturama nižim od -10 stepeni Celzijusovih.
Ako su bebine ručice topluškaste, i beba se očigledno dobro oseća, to znači da možete još da boravite na svežem vazduhu. Zato je važno da redovno i često tokom šetnje i boravka napolju proveravate kako je bebi i kako se oseća.
Ako su bebine ručice hladne, ona je mrzovoljna i kenjkava verovatno joj je dosta svežeg vazduha (sem ako nije gladna, žedna ili ukakana) i treba da se vratite toplini svoga doma. Ako počinje da plače svakako završite sa šetnjom što pre. Boravak napolju i šetnja po svežem vazduhu treba da prija bebi, a ne da joj predstavlja napor ili stres.
Neka vas ne zbuni ako bebin nosić curi kada ste na hladnom, kada uđete u topli stan trebalo bi da prestane.
Foto: Pixabay
Da li i bebinoj koži treba specijalna zaštita zimi?
Bebina koža može da postane suva i da ispuca zbog vetra. Zbog toga koristite neku masniju bebi kremu za kožu. Osim što će očuvati mekoću bebine kože, masnija krema će biti i bolja zaštita od hladnog vazduha tokom zimskih šetnji.
Ako beba koristi cuclu ili ako joj rastu zubići i curi pljuvačka treba s vremena na vreme obrisati obraze, da ne bi ispucala koža. Jednostavno redovno pratite da li je beba mokra po licu.
Ako ste na zimovanju negde gde ima puno snega, dete kao i vi treba da koristi zaštitne naočare kao i zaštitnu kremu sa velikim uv faktorom. Ovo posebno važi za nešto stariju decu koja će duži vremenski period provoditi napolju, igrajući se na snegu i izlažući se suncu i zračenju.
Foto: Pixabay
Za izbor i korišćenje zaštitne kreme konsultujte se sa svojim pedijatrom jer kao i kod odrašlih i koža mališana se može imati više tipova, pa samim tim i kremu koja je bolja za njih.
Sapun i hemikalije isušuju kožu, zato ih u zimskom periodu treba koristiti umerenije. Posle kupanja nemojte trljati bebinu kožu, samo takpati i tako sušiti da ne biste nadražili suvu kožu, nego dozvolili da ona upije koliko može sama i da se na taj način dodatno hidrira.
Poželjno je vlažiti vazduh u bebinoj sobi tokom zimskih meseci, da bi bebi olakšali disanje. Ovo je posebno važno u manjim prostorijama u kojima, zbog boravka bebe, mora biti dovoljno visoka temperatura.
Koji opasnosti prete zimi mojoj bebi?
Važno je prepoznati znake PROMRZLINE na vreme i reagovati adekvatno
Treba ozbiljno da vas zabrine ako bebin nosić, uši, obrazi, ili prstići postanu vrlo hladni i poprime žućkaso-sivo boju. Ovo ukazuje na promrzlinu i može da izazove ozbiljne probleme po zdravlje bebe.
U tom slučaju bebu treba hitno ugrejati: raskopčajte svoj kaput i zagrlite svoju bebu, podižite joj telesnu temperaturu pomoću vaše telesne temperature i što je moguće pre idite kod doktora ili u hitnu službu.
Ako nemate mogućnosti da hitno stignete kod doktora pokušajte kući da utoplite bebu, ali nikako naglo, jer to može da pogorša situaciju.
Promrzli deo tela treba zagrejati u vodi koja je topla malo iznad normalne telesne temperature nikako viša od 39 celsiusovih stepeni (obavezno koristite termomer!) ili treba koristiti obloge iste temperature, koje ne treba pritiskati.
Obloge koristiti sve dok koža ne povrati boju i obavezno treba bebi dati da sisa ili da pije topao (nikako vreo!) napitak, kako bi se dod
Ako bebina koža dobije crvenu boju, plikove ili postane natečena, vreme je da je pogleda lekar – najbolje bi bilo da vas poseti kod kuće, da ne morate opet da iznesete bebu na hladan vazduh.
Clanak je divan i tacan.
Medjutim, u poslednjih par godina se susrecemo sa novim problemom – aerozagadjenjem. Molim sve vas da decu ne izvodite napolje ukoliko je stepen zagadjenja visok. Postoji zvanican sajt Srbije koji kazuje koliko je zagadjenje, kao i aplikacije (npr. Air Visual) koje daju i prognozu i istoriju zagadjenja na dnevnom i mesecnom nivou, kao i listu zagadjenosti na svetskom nivou. Ovo je vazno pratiti jer pored otezanog disanja moze doci i do dugorocnih posledica – sitnije cestice pokazane u parametru PM2.5 iz pluca idu u krvotok cime stete prvo srcu, a posle i ostalim organima do kojih dodju.
Bravo Lidija,nazalost je tako,mi koji zivimo u gradu najbolje to znamo,ne mozes ni ves da izneses na terasu da se susi,a da se prethodno ne nakupi svakavih mirisa…Nadamo se da ce se to promeniti,a ako ne odosmo na selo
vec 6 dana kako beba slini, ne kaslje, nema temperaturu. sada ima 8meseci i 3 nedelje. Ne mogu nikako pumpicom da mu ocistim nos. Uprskam mu inace par puta sprej pa “pokupim” ono sto procuri…. kako da mu ocistim lepo nosic. ili ako potraje treba li otici do doktora?
Jedan ORL doktor je rekao da bebama a i deci ne treba pod pristiskom spricati u nosic konkretno fizioloski rastvor a ni druge rastvore, jer se na taj nacin samo sekret gura duvlje u sinuse a to ode dalje u usi pa su upale cesce. Potrebno je ukapari nekoliko kapi ili spricom nezno istisnuti rastvor kako vi sekret opustio i poceo da se sliva napolje i onda pumpicom (kakvu ko ima) izvuci iz nosica.
Pozdrav
Sto minus?
sto su vise napolju bebe su zdravije.mada se moja baka ne bi slozila :)mi smo napolju svaki dan od 5.dana (letnja beba) po svim vremenskim uslovima i ne samo sto je beba zdrava ni ja nikad nisam bila zdravija.ali uvek se nadju prolaznici da kazu da treba toplije da oblacim bebu.hit je bila teta koja se sokirala letos (38º) sto je beba samo u peleni.kaze prehladice se.
ha ha! da se moja svekrva nije naljutila na mene i prestala da nas posecuje mi nikada ne bismo izasle napolje. za nju nikad nije pravo vreme za setnju. pri tom ona sama nikad ne seta ili izlazi napolje. ja sam bila totalna luda pa sam je slusala i sedela kuci.cccc samo kad se setim. blagoslovene zadnje 4 nedelje prelepog vremena. nasetasmo se i nauzivasmo napolju.
I ja sam bila u istoj situaciji. Ja sam Marka rodila u maju pa opet skoro nikad nije bilo idealno vreme za šetnju.
Jelena,
moja beba ima 2 meseca i ponekada se dešava da su joj hladnije ručice, mada sve redje. Normalno je da bebi ponekada budu hladnije nogice i ručice zato što je cirkulacija kod beba slabija. Pozdrav za sve mame.
moja beba ima 1 mesec i 1 nedelju i ponekad se desi da su joj rucice veoma hladne i ako je temperatura u sobi od 22-24 stepeni i veoma sam zabrinuta jer se plasim da se moja beba ne razboli.Da li je to normalna pojava kod beba ili moram da je toplije oblacim
Ja i moj maleni smo svaki dan vani pa kad je temperatura u minusu,ali kad on zaspi u kolicima ja mu preko lica i nosica stavim bijelu svilenu maramu da ne udise direktno ledeni vazduh. Zamislim sebe kako bi meni bilo da spavam napolju na -5 ne bi mi smetala ta marama,nadam se da ni njemu ne smeta…
DETE IMA DRUGACIJI TOPLOMER TELE NEGO MI ODRASLI ZATO GA TREBA OBLACITI BOLJE I PAZLJIVIJE…NEKAD JE DOSTA TESKO POGODITI VREME I PROMENE VREMENA I U TOKU JEDNOG DANA ILI PAR SATI, AL UVEK JE BOLJE DETETU OBUCI JEDAN KOMAD ODECE VISE NEGO MANJE, LAKO JE SKINUTI
Ana se rodila krajem avgusta vec posle par dana vreme je provodila u setnji od po pola sata,a celu zimu nije htela da zaspi druga cije osim u kolicima pa tako dva puta dnevno u setnju na minus 15 od po petnestak minuta dok nezasp[e,samo je dobro utoplimo i pokrijemo i eto.
Stefan se rodio u novembru, a tata ga je izveo u šetnju dva dana nakon dolaska iz porodilista. I to na nekih pola sata, temperatura je bila oko 5 stepeni, bilo je oblacno. Posle toga su mama i Stefan išli svakog dana cele zime u šetnju, ponekad i po 2-3 sata, nikad manje od 45 minuta. Pada kiša – stavimo kabanicu. Duva vetar – dobro se zašuškamo… Išli smo i na minusu i to po nekih pola sata, sat. Da kucnem u drvo – zdrav kao dren. I sad kad je toplo, više smo napolju nego unutra. Manite se baba i dajte deci vazduha.
Biljana, ne znam da li je kasno za komentar, ali mi imamo sling maramu i jako je dobra, mnogo više mi se sviđa od kengura, jer se težina bebe rasporedi na cela leđa, dok kod kengura vuče ramena napred i samo je tu opterećenje. Stefan sad ima 10 kg i još uvek mi nije pretežak za sling, dok mi je u kenguru bio težak već i sa 6 kg. Još jedna dobra strana sling marame je što može da se koristi i dok je beba jako mala (beba leži). Ima nekoliko položaja u kojima se beba može nositi, čak ima i položaj za dojenje. Hodaš ulicom i dojiš bebu, a niko ne zna šta se događa unutra.
Sling je neprevaziđen!
Zivim na zapadu i jedno dete sam rodila u leto, a drugo u zimu. Oba puta su mi savetovali setnju sa detetom cim izadjem iz bolnice. Ako se dete obuce u skladu sa vremenom sta tu ko ima da komentarise ? Ja bih te babe i dede pitala sta oni tako bolesni rade na zimi ili na najjacem suncu.
Ne e samo kaj vas vo Srbija taka nego i kaj nas vo Makedonija e isto taka se sekiraat kaj sto kako mene pak mi e strav za iznesuvanje nadvor dane ja prehladam pozdrav do site majki
Elena ima 5 meseci i 10 dana i svoju prvu Novu godinu i zimovanje provesce na Gocu. Obozava da se seta ali kako je nezgodno setati kolicima po snegu u nedoumici smo da li da kupimo kengura ili sling maramu.Bebac je sitnije gradje ima 5,4 kg. Molim Vas za savet sta je bolje za nasu prinzecu.
Sjajni ste i hvala Vam na korisnim savetima.
I ja sa slazem sa vama… Trebalo bi ovo postaviti na SVIM naslovnim stranama SVAKE dnevne novine. Mozda se onda uzdrze od komentara i “zabrinutih” izraza lica. Stvarno mi je preko glave da svaki put slusam iste savete. Vrh ledenog brega bio je komentar komsinice koja je cula kako je moj sincic kinuo i dodala komentar…”vidis, nije trebalo da izlazis juce sa njim u setnju. Ipak je ovo hladno vreme za malu bebu”. A napolju +9 i beba ima 4 meseca. I sta reci na to…
draga Dragice,apsolutno podrzavam tvoj predlog!i nas UDAVISE takvim komentarima!babe,dede,brizna rodbina i komsiluk.ali,ja vise ne obracam paznju,samo se nasmesim i produzim dalje.pozz
Ovo bi trbalo i javno objaviti, jer poslednjih nedelju dana odkako je zahladnelo, moja beba i ja nemozemo da se otkacimo od raznih komentara ljudi na ulici. Sto je jos i gore zivimo u malom mestu gde se svi poznaju pa ih je i nemoguce zaobici.,,pa gde ste vi posli po ovakvom vremeni,;pa smrznuce te se;zar nije hladno za malu bebu…itd Redovno nam upucuju ovakva pitanja, ali mi se neobaziremo mnogo, setamo idalje i setacemo cele zime, jer tako samo jacamo imunitet i nemoze da nam skodi.