Deca teško prihvataju razvod
Razvod je po pravilu mnogo teži ako imate zajedničku decu. Deca teško prihvataju razvod svojih roditelja, ali da biste im to olakšali pokušajte da ostanete u prijateljskim odnosima sa bivšim partnerom. Postoje mnogi načini, uz pomoć kojih ćete pomoći detetu da se suoči sa razvodom, a da pri tome ne pati previše.
Tokom razvoda, znajte da je detetu potrebno mnogo više pažnje nego obično. Ukoliko mu pružite stabilnost, sigurno je da ćete smanjiti posledice razvoda po dete, bez obzira na pol i godine. Dete je jedino sigurno kada dobija bezuslovnu ljubav od oba roditelja bez obzira na sve, pa čak i na razvod.
Kako da dete manje pati?
Koliko god da ste vi opterećeni razvodom i problemima koje on nosi, nikad to nemojte prenositi na svoje dete. Na opterećujte ga vašim svađama, nesuglasicama i nemojte pričati o finansijskim problemima ukoliko ih imate. Ako će vam biti lakše, o tim stvarima razgovarajte s vašim roditeljima, prijateljima, psihologom…
Čak i kada ste jako povređeni nemojte detetu pričati ružne stvari o drugom roditelju. Rešavajte svoje probleme sa bivšim da vas dete ne čuje. Rečenice poput onih ”Da li je tata našao devojku ili da li mama ima nekog čiku” zaboravite. Posebno kada se dete vrati s vikenda od drugog roditelja. Ono u tom momentu pati i sigurno mu neće prijati takva neprijatna pitanja, na kraju krajeva vaše dete nije špijun!
Pokušajte da se držite ustaljenog redosleda, održavajte uobičajene porodične rutine i navike. Dete treba redovno da ide u školu, na vanškolske aktivnosti, da radi domaći i ide u šetnje. Da se druži s decom. Da ide kod bake i deke, kako vaših, tako i roditelja vašeg nekadašnjeg partnera.
Ohrabrite svoje dete
Nastavite da budete isti kao što ste i bili pre razvoda. U dubini duše osećaćete krivicu zbog detetovog suočavanja sa razvodom. Trebalo bi da znate da mu neće biti od pomoći ako mu budete kupovali sve što poželi ili ako mu dozvolite da se ponaša kako hoće. Podstičite vaše dete da pozove drugog roditelja da popriča s njim ili da mu saopšti neke novosti.
Neka i drugi roditelj bude upućen u detetove aktivnosti. Pročitajte stručnu literaturu o tome kako pomoći detetu da se nosi s razvodom. Pripremite se na situaciju da će mališan možda postati depresivan, ljut ili agresivan. Nemojte ga kažnjavati i grditi već mu dopustite da pokaže svoja osećanja. Koliko god vam bilo teško, pokušajte sa bivšim razviti prijateljski odnos, jer će to svakako prijati detetu.
Kako da smanjite uticaj razvoda na dete?
Ako ste bili nezadovoljni i nesrećni, budite sigurni da vaše dete neće želeti da se vi razvedete i to najviše zbog straha za svoju budućnost. Ukoliko imate mlađe dete, trebalo bi da znate da ono ne može da zamisli drugačiji život osim onaj pored oba roditelja.
Da bi se što bolje priviklo na novu situaciju, objasnite detetu da će živeti u mirnijem okruženju posle razvoda. Stručnjaci kažu da razvod ne mora uvek negativno uticati na detetov život. Ukoliko uspostavite prijateljski ili skladan odnos sa partnerom dete može da napreduje u školi i u drugim sferama života. Vaša je uloga da omogućite detetu da iz razvoda braka izvuče ono najbolje.
Suočavanje sa razvodom
Psiholozi kažu da niz faktora utiče na detetovo suočavanje s razvodom. Najbitniju ulogu ima faktor poštovanja među roditeljima i stepen prilagođavanja u novoj situaciji. Zato se fokusirajte na ove faktore, posebno kada započinjete razdvojene živote. Ukoliko je vaš odnos neprijateljski ili jedan od vas ne može prihvatiti razvod, preduzmite neke korake da biste poboljšali situaciju.
U ovakvim slučajevima najviše će vam pomoći psihoteraeut. Bez obzira da li vam je zazvod teško pao, morate pronaći njegovu pozitivnu stranu, jer na taj način takođe olakšavate svom detetu. Recite mu da se jedan period vaših živata završio, ali da u isto vreme započinje nešto novo – takođe lepo. Potrudite se da zajedno sa bivšim partnerom uložite što više truda kako bi novonastala situacija bila što bezbolnija za dete.
Razgovarajte sa detetom
Saveti tokom razgovora s detetom
Odvojte jedno popodne, pa svi zajedno popričajte o razvodu. Prilikom razgovora koristite prikladan rečnik za njegov uzrast i nikako nemojte ići u širinu s pričom. Znajte da će dete jako patiti, a ako počne da plače nemojte ga sputavati. Pokažite detetu svoja osećanja, recite da se i vi tužni, ali mi ispričajte da će nakon razvoda svima biti bolje. Objasnite detetu da će i dalje viđati mamu/tatu svaki ili svaki drugi vikend, u zavisnosti kako ste se dogovorili.
Nemojte se optuživati međusobno
Nikada, ali baš nikada nemojte optuživati jedno drugo pred detetom. Čak i ako je razlog razvoda prevara, alkoholizam, nasilje u porodici ili narkomanija. Kada sednete da saopštite detetu da nećete više živeti zajedno treba da znate da mu u tom momentu ne pričate razloge razvoda braka. Ispričajte jedog dana, ali kada vaše dete odraste i postane zrelije.
Probajte da odgovorite na sva detetova pitanja, ohrabrite ga da pita ako mu nešto nije jasno, bez obzira na trenutak. Deca mlađeg uzrasta znaju često da postavljaju jedno te isto pitanje u razmacima, na primer svakih mesec dana ili svaki drugi dan. Na svako to pitanje uvek mi dajte odgovor, ali mu nemojte reći: ”Ne budi dosadna, već sam ti odgovorila na to”.
Komentari (0)