Koje bezbednostne mere treba da preuzmemo u dečjoj sobi?
Ivice i ćoškovi na nameštaju treba da budu zaobljeni, a police, komode ili ormar treba da budu pričvršćeni za zid. Svaki utikač treba da bude zaštićen.
Trake kojima se podižu roletne vežite da beba ne može da se uplete. Nikako ne postavljajte bebin krevetac ili sto za presvlačenje na dohvat prozora ili trake za roletne da beba ne bi mogla da ispadne i da se ne bi ugušila.
Krevetac i sto za prepovijanje ne smeju biti blizu prozora, na promaji ili preblizu grejnog tela (grejalica, TA peć, radijator). Treba da stavite zaštitne rešetke ispred grejnog tela.
Nikada ne smete da ostavite dete ni na tren bez nadzora na stolu za prepovijanje -zato treba tako da uredite sobu da sve imate na dohvat ruke.
Koje su bezbedne boje?
Bebina soba je mesto u kojem će ona prvih meseci života provoditi najviše vremena. Zato je veoma bitno da taj prostor bude bezbedan.
Budite sigurni da nameštaj koji kupujete nije fraban bojom koja sadrži olovo i živu. Isto tako kada farbate zidove u dečjoj sobi birajte boju koja je bezbedna – deca često vole da gule farbu sa zida i da je stavljaju u usta.
Na šta treba da obratimo pažnju kod kupovine i opremanja kreveca?
Rešetke na dečjem krevecu ne treba da budu razmaknute više od 6 centimetara. Madrac ne sme da bude manji od kreveca (najviše dva prsta) jer beba može da se zaglavi. S vremena na vreme proverite da li su šrafovi dobro zategnuti.
U krevetac ne bi trebalo da stavljate velike plišane igračke jer beba može da se uguši, a veće dete koje već stoji može da ispadne iz kereca ako se popne na njih. Ne bi trebalo da koristite punjeni jastuk i jorgan za prekrivanje deteta mlađeg od 12 meseci jer predstavlja opasnost od smrti u kolevci.
Kako izabrati bebi monitor?
Dobar bebi monitor vam omogućava da se slobodno krećete po kući dok vaša beba spava ili se igra, jer znate da ćete je čuti u svakom momentu. Bebi monitori obično imaju dve jedinice, tj. odašiljač koji se postavlja blizu bebe i prijemnik koji je kod roditelja. Postoji veliki izbor bebi monitora na tržištu, ali svi mogu da se svrstaju u tri kategorije:
Audio monitori: najčešći i najjednostavniji monitori koji postoje. Oni prenose svaki zvuk koji beba napravi. Naročito su korisni tokom noći ako vaša beba spava u drugoj sobi. Većina audio monitora ima svetleći displej preko kojeg, ako utišate ton, možete da pratite zvuke koji stižu od bebe.
Video monitori: rade po sličnom principu kao i audio monitori, s tim što možete i da vidite bebu, a ne samo da je čujete, što je vrlo ohrabrujuće. Video monitori imaju malu kameru koja se postavi blizu bebe i mali monitor na kojem vidite bebu. Možete čak prebaciti sliku na računar ili televizor. Neki video monitori imaju infrared funkciju koja vam omogućava da bebu vidite i u mraku.
Senzor monitori: imaju tri komponente – odašiljač, prijemnik i prijemnik sa senzorima koji se obično postavlja ispod bebinog dušeka. Prijemnik sa senzorima kupi svaki bebin pokret i šum, pa čak možete čuti čak i kako beba diše.
U okviru ove tri kategorije postoje razni proizvodi sa velikim brojem varijacija. Baterije koje mogu da se pune, adapteri, noćne funkcije, monitori koji prate temperaturu…
Preko nekih bebi monitora možete čak bebi da puštate muziku ili da joj pričate dok ste u drugoj sobi. Uz to, neki imaju nekoliko prijemnika, pa ih možete rasporediti na više mesta u kući (umesto da jedan uvek nosite sa sobom).
Pošto bebi monitori rade preko radio talasa može se desiti da vam se pokvari signal zbog mikrotalasne, mobilnog telefona ili debelih betonskih zidova. Moguće je i da komšije koje takođe koriste bebi monitor (ili čak i mobilni telefon) pokupe vaše ’’poruke’’.
Većini ljudi je najobičniji audio monitor i najpraktičniji, ali ako vam to nije dovoljno ili ako vaša beba zahteva veću pažnju (na primer zbog zdravstvenog stanja), bolje je da izaberete neki napredniji model.
Kako da budemo sigurni da smo sve potencijalne opasnosti ili opasne predmete sklonili i da nam je dom bezbedan za bebu?
Najbolji način da se uverite u to da li vam je dom bezbedan je da se spustite na sve četiri i da puzajući pređete sve prostorije. Tako ćete videti da li ste sve potencijalno opasne predmete sklonili od znatiželjnih ručica. Videćete gde ima oštrih uglova i na šta valja paziti, ili da li ima eksera koji vire iz nameštaja, a koje treba izvaditi.
Drage mame u velikoj sam dilemi, mnoge prijateljice mi pricaju o tome da ne bi trebalo da namestim deciju sobu sve dok se ne porodim da ne bi krenulo nesto naopako u vezi bebe.. Iskreno to me mnogo uplasilo.Zelela bih vase mišljenje, mnogo bi mi znacilo.. Hvala
Bas su ti pametne te prijateljice… Trebas tako sveza sa porodjaja da se mislis gde ces sa bebom i kako ces. Da te nisu savetovali i da garderobicu ne kupujes? Meni je najvevi gust u toku kasnije trudnoce bilo upravo to: kupovina garderobice,biranje bas onoga sto mi se svidja, odabir dezena platnenih pelena, sitnica za higijenu, svega ostalog potrebnog…Ja sam krenula od osmog meseca da sredjujem bebi sobu i pravim raspored kako ja hocu i kako meni odgovara. Evo sad u devetom polako vrsim poslednje pripreme.Bas sam danas oprala bebinu garderobu. Znas koje mi je bilo zadovoljstvo pregledati ponovo bebine stvarcice, diviti se odabranom. Mislim da se na neki nacin zena tako psihicki priprema za dolazak bebe. Ne mogu ti opisati osecaj kad sam sela i pogledala rasiren bebin ves na vesalici
Postane nekako realno da beba uskoro dolazi… Uostalom zasto misliti da ce nesto poci naopako. Treba biti pozitivan.
Neke stvari je bolje da se kupe ranije. Ja kad sam ušla u 8. mesec trudnoće počeli smo sa opremanjem dečije sobe. Imam drugaricu koja mi je stalno gundjala kako to nije dobro, i kako bi trebala da sačekam da se prvo beba rodi. Sreća da je nisam slušala. Imala sam jako težak porodjaj, mesec dana sam se oporavljala, nigde nisam mogla da idem, sve me je bolelo. Ne mogu da zamislim da u tom stanju moram da idem po radnjama i sa malom bebom, i kupujem stvari. Bolje je kupiti ranije, ne mora sve, ali osnovne stvari.
I meni su to pricali, ponajvise moja mama i znas kako, ja sam ove univerzalbe stvari sredila pre rodjenja. Tipa krecenje u neboplavo i uredjivanje zidova..moze i nemora namenski da bude za bebu. Stolica za dojenje..to je bilo za mene, tepih, zavesa, luster itd..to su stvari koje nosu namenski za bebu..krevetac mi je stigao od prijatelhice i stajao je sklopljen i upokovan u garazi dok se nosam porodila…a komodu sam stavila, jer i ona moze biti deo svakodnevnog namestaja iako je meda na njoj.
Tako da, sve te stvari i stvarcice sto nisu bebi – stavi i pripremi..a garderobu i bebi kozmetiku i krevetac i kolica..to ili kaparisi ili ne donosi, neka to bude u pripravnosti kod nekoga pa kada se porodis neka muz ode po to. A ako nemas problema sa tim pricama i sujeverjem..neke mame sve to unapred pripreme – zavisi kakav si tip
Pozdrav
Zdravo Bebac i ostali. Čitajući vaš članak o bezbednosti decije sobe, osetila sam potrebu da podelim sa vama moju situaciju. Živimo u garsonjeri. Grejemo se na TA peć, nemamo predsoblje već se s’ polja odmah ulazi u stan. U kuhinjskom delu su se pojavile plesni. Opran veš se u ovim hladnim danima suši u istoj sobi u kojoj spava moje dete. Ako neko ima predlog rešenja za moj problem neka mi piše. Ovo svakako nije bezbedno za mog mališu. Hvala! Pozdrav za sve!
Sušite veš u kupatilu.
Kada bi imalo prostora u kupatilu, naravno da ne bih ni pričala o ovom. Hvala…
masina za susenje vesa?
Odgovor dole ztakođe i ovde mogu da primenim. Tesno je u kupatilu, ne može.. :/
Suvise vlage, uzmite one aparatice koji kupe suvisnu vlagu u prostoriji. Mali su, mogu se i na prozorsku dasku staviti. A plesni obavezno sanirajte…
cao svim buducim mamama, ja sam u 26 nedelji i planiram da uredim sobu za bebu kad udjem u 9.mesec… neke mame mi kazu da to ne valja, ja nisam sujeverna ali…ako neka ima koristan savet neka javi. unapred hvala
mislim da su bebi monitori korisni samo po nekad ja moju bebu nisam mogla ostavljati u posebnoj sobi nocu jer je to skroz neprakticno na svaka dva sata setati od sobe do sobe da bih je nahranila i sve ostalo .Krevetic je bio u nasoj sobi odmah pored naseg kreveta a posle kad je beba porasla premestili smo je u njenu sobu to jest sa dve godine .MISLIM DA SU BEBE NAJ BEZBEDNIJE KAD SU NOCU PORED RODITELJA .
E ovo sa monitrima ga stvarno ugnjaviste. Zar nije dovoljan monitoring kad se dete dovoljno glasno oglasi. A sta mu smeta da malo i zaplace
Obavezno zastititi i uticnice sa specijalnim dodacima koji ‘zatvaraju’ rupe