Dani kada deca na idu u školu mogu biti blagoslov ili prokletstvo. Iskoristite dodatno vreme koje imate sa njima i podstaknite ih da vam pomognu u kuhinji prilikom spremanja obroka. Iznenadićete se koliko su deca zapravo voljna da eksperimentišu u kuhinji.
Pedijatri kažu da su deca koja sama sebi spremaju hranu, otvorenija za isprobavanje novih ukusa i zdravije ishrane. Evo nekih predloga kako da uključite decu u aktivnosti u kuhinji, u zavisnosti od njihovog uzrasta.
Deca u obdaništu
Deca ovog uzrasta žele da budu starija, ali njihove motorne veštine se i dalje razvijaju. Sigurne aktivnosti kao što su pranje povrća, cepkanje lista salate, mešanje belanaca ili gnječenje testa su najprikladnije za ovaj uzrast.
Neka vaše dete izgnječi krompir nakon što se ohladi ili nafiluje palačinke džemom ili eurokremom.
Uzrast od pet do sedam godina
Odgovarajući zadaci uključuju odvajanje belanaca, rendanje kačkavalja i ljuštenje i seckanje mekanog voća sa dečijim nožem. Ova starosna grupa takođe može da meri sastojke i postavlja sto.
Možete da dopustite detetu da proba da napravi mini kiš. Neka vam pomogne u pravljenju kore, neka umuti jaja i mleko i doda povrće.
Uzrast od osam do dvanaest godina
Deca ovog ”predtinejdžerskog” uzrasta su sposobna da mere temperaturu mesa i upravljaju tajmerima, a uz vaš nadzor mogu i da seckaju hranu i greju je u mikrotalasnoj rerni.
Dozvolite detetu da napravi svoju užinu poput sendviča ili salate, a možda čak i da podgreje supu.
Trinaest godina i stariji
Kada zađu u tinejdžerske godine, deca su spremna da postanu glavni kuvari. Sa sposobnošću da množe i dele, mogu da prilagode recepte porodičnim potrebama. Pravljenje menija i kupovina namirnica su takođe nešto za šta su sposobni. Mogu čak i da smišljaju svoje recepte.
Dopustite tinejdžeru da isprži meso ili skuva pirinač. Spremajući hranu, naučiće da vodi računa i o higijeni.
Komentari (0)