Očevi koji misle da je roditeljstvo samo za majke propuštaju jedno od najvažnijih životnih iskustava – iskustvo koje ih podstiče na razvoj, sazrevanje, pružanje ljubavi…Očinstvo na površinu iznosi jedinstvene veštine brige i nege deteta, za koje verovatno niste niti znali da ih imate. Tate uče kako da se brinu za dete na isti način na koji to uče i mame – kroz praktično eksperimentisanje.
Bebe od samog početka znaju da su očevi drugačiji od majki, a dete čiji otac puno vremena provodi s njim, znaće da ceni tu različitost. Ako oba roditelja brinu o detetu, majka će izbeći stanje potpune iscrpljenosti, a oba će roditelja rasti i napredovati, jednako kao i njihov brak.
Saveti za očinsko povezivanje:
1. Počnite rano.
Očinstvo počinje pre rođenja deteta. Bebe u materici mogu da čuju zvuke, a neki prenatalni istraživači smatraju da bebe bolje čuju očev nego majčin glas zbog toga što dublji zvuci lakše putuju kroz amnionsku tečnost.
Studije su pokazale da su bebe s kojima su očevi pričali tokom trudnoće više zainteresovane za glas očeva odmah nakon rođenja. Kad čuju očev glas, novorođene bebe odmah počnu da okreću glavu i gledaju po porodilištu tražeći izvor tog glasa. Takođe, poželjno je da odete sa svojom suprugom na preglede, na kojima ćete moći da slušate otkucaje srca i gledate malo telo na zaslonu ultrazvuka.
2. Zbližite se s novorođenčetom.
Otac je u trenutku rođenja više od posmatrača. Stručnjaci su istraživali prvi susret između novorođenčeta i njegova oca i očeve reakcije su nazvali „zaokupljenost". Beba jednostavno obuzme oca koji je drži na rukama, gleda je u oči, dodiruje i priča s njom. Zaključili su da se takav otac oseća važnijim u životu svoga deteta i razvije snažniji roditeljski identitet. Otac može da bude jednako dobar i sposoban odgajatelj kao i majka.
3. Uzmite porodiljsko.
Malo je onih koji shvataju koliko je važno da se tata nakon detetovog rođenja ne žuri s povratkom na posao. Uzmite što duže porodiljsko bolovanje kako biste se opušteno mogli brinuti za svoju suprugu i upoznati svoje dete. Potrebno je više od nekoliko dana da se s njime povežete.
4. Održavajte vezu.
Beba se upoznaje tako da je držite na rukama i delite s njom zajednička iskustva. Tada postajete osetljivi na istančane načine komunikacije. što više delite takvo iskustvo bliskosti, bolje ćete razumeti jedno drugo.
a) Ušuškavanje deteta na očevim grudima.
Bebu koja je samo u peleni, položite na svoje gole grdui tako da joj je uho blizu vašeg srca. Otkucaji vašeg srca, podizanje i spuštanje grudnog koša tokom disanja, te topli vazduh iz vaših nozdrva koj oseća na glavici, umiriće bebu.
b) Ušuškavanje deteta uz očev vrat.
Bebu držite na grudima tako da joj je glavica udobno smeštena ispod vaše brade, uz grkljan, tako da će osećati umirujuće titranje dok joj govrite ili pevate ispod glasa. Tate su izvrsni u umirivanju bebe u tom položaju, zbog toga što je muški glas dublji, a titranja koja proizvodi glas su snažnija.
5. Pružite podršku.
Većina novopečenih majki ne veruje baš u vlastitu mudrost kad je u pitanju briga za bebu. One će možda puno energije ulagati u to da deluju samopouzdano, ali ispod površine neće biti tako sigurne. Mame jako vole svoje bebe i žele da učine ono najbolje, što ih čini ranjivima.
Međusobno suprotni saveti mogu da potkopaju njeno samopouzdanje, zato podržite način na koji se vaša supruga brine za dete. Osetite li da saveti spolja makar malo uznemiruju vašu suprugu, zaustavite ih, čak i ako dolaze od vaše vlastite majke.
6. Zapamtite, očinstvo je važno!
Majčinstvo i očinstvo se razlikuju, a ta različitost je korisna za decu. Očevi nisu udarači fudbalske lopte i drugorazredna zamena za majku, a očeva uključenost nije alternativna stvar. Studije pokazuju da veliki deo onoga što će dete kasnije postati zavisi od oca, bilo to dobro ili loše.
Komentari (0)