Dobili ste bebu i sada uživate u svakom momentu sa njom? Jedva čekate velike prekretnice u razvoju, da prohoda i da se javi prva reč?
Da li znate da na pojavu govora utičete znatno pre pojave te prve reči? Vaša beba mesecima upija, uči i sprema se da bi onda oko prve godine krenula da izgovara reči. Šta je to što vi možete da uradite da biste pomogli bebi sa govorom? Hajde da vidimo.
![mama i tata u interakciji sa bebom](https://bebac.com/wp-content/uploads/2024/11/mama-i-tata-sa-bebom-u-interakciji.png)
Da li je za govor dovoljno da dete priča?
Govor je deo verbalne komunikacije i da bi se javio i imao svrhu potrebno je da se u pozadini razvije mnogo veština. Za početak dete treba da ima potrebu za drugim osobama i želju da im se obrati. Tek kada ta potreba postoji, dete će pokušati da nađe način da privuče vašu pažnju. U početku će to biti putem tela i upotrebom gestova. Vaša beba će pružati ruke ka vama, davaće vam igračke i pokazivati na predmete koje želi. U isto vreme će aktivno da istražuje šta može sa svojim ustima i da se igra proizvodeći razne uzvike i pokušavajući da imitira zvukove iz okoline. Paralelno sa svim tim aktivnostima, beba počinje da razume naš govor i da shvata značenje određenih reči.
Dakle, beba mora da želi da ima interakciju sa nama, da savlada komunikaciju gestovima, da razume jednostavne, svakodnevne reči i rečenice i da nauči da kontroliše svoj govorni aparat (usne, jezik..). Kada to sve postigne, javlja se funkcionalan govor.
![beba i zvuci](https://bebac.com/wp-content/uploads/2024/11/beba-zvuci.png)
Kako da pomognemo bebi da to sve nauči?
Beba od rođenja uči sve što smo gore spomenuli. To radi pažljivim posmatranjem okoline i imitacijom. Postoje brojni načini na koje možete da im pomognete i date im prilike za vežbanje. Ovo je predlog nekih aktivnosti koje možete da sprovodite sa svojom bebom u prvih 6 meseci.
Pričajte sa svojom bebom – možda zvuči čudno jer vas beba ne razume, ali je jako važno da pričate sa svojom bebom od samog početka. Što više ima priliku da sluča vaš glas i melodiju govora dok joj se obraćate, to joj dajete više prilika za učenje i motivišete da proba da vas imitira. Uspostavite fizički kontakt sa bebom i omogućite joj da vam vidi lice kada joj pričate, jer je bebama ljudsko lice dokazano najzanimljivije i daju mu prednost u odnosu na sve drugo.
Imitirajte zvukove koje beba pravi – ubrzo će vaša beba krenuti i sama da proizvodi neke zvukove, pa zatim i da izgovara slogove (babababa, mamamama..). Pokažite sreću tada i ponovite za bebom uzvike koje je proizvela. Bebama nema veće motivacije za govor od uzbuđenja i povratne reakcije okoline.
Pevajte – ritam, promene jačine glasa i brzine govora prilikom pevanja pesmica su odličan način da privučete bebinu pažnju. Sva deca uživaju u pesmicama, posebno kada su im poznate. Pošto bebe vole rutine možete da imate posebne pesmice kad se kupa, presvlači, uspavljuje. Kako beba najviše voli mamu i mamin glas, dovoljno je da joj pevajućim tonom pričate dok obavljate ove aktivnosti, vaša beba će biti presrećna.
Igrajte jednostavne igre gde ima mnogo ponavljanja – posle prvih par meseci primetićete da vaša beba sve više posmatra okolinu i pokušava da istražuje, najčešće ponavljajući jednu radnju mnogo puta. To može da bude sjajan način da kroz igru uključite razne uzvike, kratke reči i ponavljate za bebom njene uzvike.
Čitajte – u prvoj polovini godine možete da koristite interaktivne knjige debelih korica i otporne na griženje. Možete da imenujete šta se nalazi na slici, da imitirate zvukove, da zajedno sa bebom stiskate ukoliko su u pitanju zvučne knjige.
Za kraj, ne zaboravite da ste vi bebina omiljena igračka. Sve što radite i pričate beba pažljivo posmatra. Iskoristite to da kvalitetno provedete vreme i povežete se sa svojim detetom.
Tekst je napisala master defektološkinja Milica Soldat www.svetgovora.rs
O AUTORKI
Završila osnovne i master studije – smer logopedija na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu. Živi i radi u Novom Sadu. Fokusira se na naučno zasnovane metode tokom rada. Strast joj je rad sa decom koja kasne sa progovaranjem, imaju artikulacione poremećaje, disfaziju i smetnje u učenju.
Komentari (1)