Gde mogu da doniram mleko?
Mleko se donira na Institutu za neonatologiju u Beogradu. Ova ustanova uskoro će dobiti vozilo kojim će se prikupljati mleko od majki – donora, tako da roditelji više neće morati sami da ga donose u Institut.
Na koji način mogu da se prijavim za donaciju mleka?
Kada se odlučite za donaciju mleka javite se Odeljenju za majke dojilje Instituta za neonatologiju u Beogradu gde možete da dobijete sve neophodne informacije.
Telefon: 011 36 30 127
e-mail adresa: bankamleka@gmail.com
Sajt: www.neonatologija.rs
Kada se majke testiraju?
Majke se testiraju pre donacije, a ukoliko nastave da doniraju mleko u kontinuitetu, testiranje se vrši na svaka tri meseca.
Koje laboratorijske analize mama – donor treba da uradi pre doniranja mleka?
Neophodni su virusološki testovi kojima se isključuju : HIV, hepatitis B i C i CMV (citomegalovirus).
Gde se vrše laboratorijske analize?
Sve analize se vrše na Institutu za neonatologiju.
Koje majke ne mogu da doniraju mleko?
Donori ne mogu da budu majke:
* koje imaju pozitivne testove krvi za HIV, CMV, hepatitis B ili C, sifilis,
* koje su u riziku od infekcije HIV (majka ili njen seksualni partner)
* koje uzimaju drogu
* koje puše
* koje piju 2 ili više čaša alkohola dnevno
* koje su bile primaoci organa tokom poslednjih 12 meseci.
Kako izgleda proces doniranja mleka, šta podrazumeva obuka dobrovoljnih davalaca?
Po dolasku u Prvu srpsku banku donorskog mleka mama razgovara sa medicinskom sestrom o toku trudnoće, eventualnim bolestima i drugim važnim pitanjima (anamneza).
Posle razgovora sestra uputi majku kako da pravilno održava higijenu ruku i dojki i rukuje priborom, koja dezinfekciona sredstva da koristi, kako da čuva višak mleka u kućnim uslovima i kako da ga transportuje do Instituta. Mama, takođe mora da pristane na analizu krvi (3,5 ml krvi).
Kome je namenjeno mleko koje se dobije donacijom?
Donorsko humano mleko je, za sada, namenjeno prevremeno rođenoj deci koja se leče u Institutu za neonatologiju. Kada rezerve budu dovoljne, donorsko mleko moći će da se distribuira i drugim zdravstvenim ustanovama.
Da li mogu da izmlazam mleko u kućnim uslovima i da to isto mleko doniram?
Naravno, ako pravilno održavate higijenu ruku, dojki i pribora, izmlazate se pumpicom, čuvate i transportujete mleko na odgovarajući način.
Šta podrazumeva obuka dojilja za donaciju mleka?
Medicinska sestra sa Odeljenja za majke Instituta za neonatologiju treba da obuči majku kako da održava higijenu ruku, dojki i pribora za izmlazanje, koja dezinfekciona sredstva da koristi, kako da čuva mleko u kućnim uslovima i kako da ga donese do Banke.
Pogledajte još:
Banka humanog mleka >>
Analiza i skladištenje doniranog mleka >>
Zaista je steta sto velika vecina dojilja baca mleko. Slazem se i sa konstatacijom da je potrbno ozbiljnije bavljenje ovom temom od strane drzave, posebno kada je u pitanju dostavljanje mleka u Banke. Pored svih obaveza koje imamo kada se deca rode, jos dodatno mi treba da se angazujemo da dostavimo mleko umesto da drzava uradi nesto po tom pitanju i obezbedi vozila koja bi prikupljala mleko i transportovala do Banaka. Smatram da je ovo najveci razlog zbog cega se mali broj dojilja odluci da donira mleko.
Prvog sina sam rodila u Kg-u mleko na zalost bacala 6 meseci, sada sam ponovo u istoj situaciji jedino je drugi grad – Subotica. Druga beba ima tek 2 nedelje ali mleko svakodnevno bacam. Zaista je steta.
A sto ga bacate? Prikupljajte i zamrzavajte ako vec imate visak a ne mozete taj visak da donirate. Posle to zamrznuto koristite za kasice ili kako vec hocete.
I u Nisu nema banke a volela bih da doniram. Treba malo ozbiljnije poraditi po ovom pitanju. Zalosno je bacati.
Moja beba ima sest meseci i sada nema viska…. Uvek mi je bilo zao da bacim visak mleka, ali na zalost tako nesto Novi Sad jos nema, bar ja nisam cula.Nadam se da ce se Banka otvoriti i ovde, jer bih rado donirala mleko kad dobijem drugu bebu.
Zna li neko da li postoji predstavnistvo Banke humanog mleka u Novom Sadu? Ja bih vrlo rado ucestvovala u ovom humanom projektu!
Budite donori, nije komplikovano! Već nekih mesec dana nosim mleko kao dobrovoljni. Čak se količina mog mleka uvećala otkako ga izmlazam za Banku. Svu opremu ćete dobiti na Institutu, a na face book-u potražite zvaničnu stranicu, tamo smo svi u kontaktu, majke donori i zaposleni sa instituta: http://www.facebook.com/?ref=home#!/BankaMleka