U kom položaju treba da bude majka?
Možete da dojite ležeći ili sedeći. U prvim danima, nakon porođaja, udobnije je ako ležite jer svakako nije uputno da dugo sedite. Zato lezite postrance i stavite bebu uz sebe tako da joj stomak bude uz vaš. Najvažnije je pravilno postaviti bebu na dojku.
Kasnije kad se oporavite od porođaja i kad se i vi i beba naviknete na dojenje, taj proces će vam biti izuzetno jednostavan i sami ćete naći položaj koji vam najviše odgovara.
Kako da držim bebu da bi pravilno sisala?
Bilo da beba leži ili da je vi držite u naručju, najvažnije je da ona pravilno uzme dojku. Ne gurajte joj bradavicu u usta, već sačekajte da ona prvo donjom usnom i bradom dodirne donji deo areole. Veoma je važno da beba ne sisa samo na bradavici, već na celoj dojci. Stoga, obratite pažnju da beba obuhvati veći deo areole.
Foto: Shutterstock
Kako da dojim blizance?
Postoji nekoliko tehnika za dojenje blizanaca. Moguće ih je dojiti istovremeno, kao i naizmenično. Organizam je sposoban da proizvede dovoljnu količinu mleka za dojenje obe bebe.
Pročitajte i: Kako mama da se hrani tokom dojenja?
Ako imate dovoljno mleka za obe bebe, dojite ih jednu za drugom, a ne sa vremenskim razmacima od sat ili dva. Ukoliko ipak nemate dovoljno mleka za obe bebe, tada je moguće jednu bebu dojiti, a drugu hraniti veštačkom hranom i tako naizmence.
Kako da dojim prevremeno rođenu bebu?
Prevremeno rođene bebe i dok su u inkubatoru dobijaju majčino mleko. Izmlazavajte mleko koje će sestra dati bebi u inkubatoru. U porodilištu se to prvo radi sondom, a kasnije na kašičicu, nikako na flašicu niti cuclu. Vaše mleko pomoći će bebi da bolje napreduje.
Komentari (0)