Motorički razvoj u prvoj godini života
Motorički razvoj zdravog deteta je individualna stvar i odvija se potpuno spontano, prema prirodnim zakonima kretanja. Za razvoj kretanja deci nisu potrebna nikakva pomagala. Ona suzbijaju kod dece njihov prirodni nagon za kretanjem, ometaju razvoj kretanja i mogu imati štetne posledice ravnih stopala, deformitete stopala i kičme.
Kada treba posetiti pedijatra?
Iako je sve ovo indivudualna stvar deteta, postoje opšta pravila na koje bi roditelji trebalo da obrate pažnju ako njihova beba preterano zaostaje u motoričkom razvoju u odnosu na njene vršnjake. Što pre odvedete dete kod lekara, pre će se saznati uzrok, a lečenje će biti uspešnije. Danas postoje i centri za korektivnu gimnastiku za bebe, gde stručnjaci nauče roditelje kada i kako da rade vežbe u kućnim uslovima.
Beba starija od tri meseca
Ako beba starija od tri meseca ne može da stavi šake u usta, a noge su stalno opružene, ne toleriše položaj na stomaku ili se lako prevrće sa stomaka na leđa obavezno je odvedite kod lekara.
Deca starija od šest meseci
Ako je dete starije od šest meseci, a ima teškoće sa hvatanjem predmeta, jer su palčevi povijeni na unutra. Takođe ako primetite da nije jednak hvat levom i desnom rukom, a šake su zatvorene obavezno to prijavite lekaru. Ako ima teškoće da se okrene sa leđa na stomak ili to čini samo preko jedne strane, takođe potražite savet lekara.
Deca starija od devet meseci
Ako dete starije od devet meseci pri hvatanju sitnih predmeta ne izdvaja palac i kažiprst, već pokušava da hvata celom šakom vreme je za lekara. I ako ne pokušava da podigne stamačić od podloge i da se kratko postavi u četvoronožni stav, verovatno ima neki problem sa motorikom.
Deca starija od 11 meseci
Ako dete starije od 11 meseci ne može samo da sedne, ako pri ustajanju povlači obe noge zajedno, ako u stojećem stavu stoji na vrhovima prstiju i tako pokušava iskorak, ako ne hoda samostalno posle 21 meseca obavezno posetite lekara.
Komentari (0)