Hrkanje je uobičajena pojava koju mnogi ljudi doživljavaju tokom noći i nije rezervisano samo za muškarce. Istina je da i žene hrču, ali su istraživanja pokazala da je to ipak manji procenat – 40 procenata žena i oko 57 procenata muškaraca je među osobama koje pogađa ova pojava.
Foto: Freepik
Hrkanje nije bezazleno – osim što u nekim slučajevima može čak da naruši i kvalitet veze, hrkanje može da bude znak ozbiljnih stanja i ne treba ga potcenjivati.
Šta je hrkanje?
Hrkanje je u suštini bučno disanje koje proizvodi osoba dok spava. Ima tendenciju da se pogorša kako starite. Ono je rezultat turbulentnog protoka vazduha koji uzrokuje da tkiva u grlu vibriraju tokom spavanja.
Hrkanje je i kod muškaraca i kod žena uzrokovano vibracijom mekog tkiva u gornjim disajnim putevima koju izaziva disanje tokom spavanja. Hrkanje se obično javlja kada je prirodni protok vazduha kroz usta i nos ograničen.
Kada hrkanje treba da nas zabrine?
Iako je hrkanje česta pojava i obično bezopasna, ponekad može da ukazuje na ozbiljna zdravstvena stanja.
Razlikuju se dve glavne vrste hrkanja – primarno hrkanje i apneja u snu.
PRIMARNO HRKANJE je najčešće. Karakteriše ga bučno disanje tokom spavanja, bez ikakvih povezanih pauza u disanju ili pada nivoa kiseonika u krvi. Osobe koje doživljavaju primarno hrkanje ne moraju nužno da pate od apneje u snu ili drugih ozbiljnih zdravstvenih problema. Primarno hrkanje je obično više smetnja nego što je zdravstveni problem.
APNEJA U SNU je ozbiljniji poremećaj, gde se disanje više puta prekida tokom spavanja. Ona može biti opstruktivna apneja, koja nastaje zbog potpune blokade ili centralne apneja, kada mozak ne uspeva da signalizira mišićima da dišu.
Za razliku od primarnog hrkanja, apneja u snu može imati značajne zdravstvene posledice, uključujući povećan rizik od kardiovaskularnih problema, dijabetesa i umora tokom dana.
Kako razlikovati obično od opasnog hrkanja?
Procenu da li se radi o običnom hrkanju ili apneji u snu mora da da lekar. Uobičajeni znaci apneje u snu uključuju glasno hrkanje praćeno naglom tišinom, zvucima gušenja ili dahtanja, nemiran san i prekomernu pospanost tokom dana.
Ukoliko imate sumnje, obavezno se obratite svom lekaru koji će vas uputiti dalje u nain kako se dijagnostikuje.
Zašto muškarci hrču više od žena?
Istraživanja sugerišu da su muškarci skloniji hrkanju i apneji u snu od žena.
Tome doprinose različiti faktori: anatomija, hormonske razlike i izbor načina života. Muškarci češće imaju višak kilograma oko vrata, što može doprineti opstrukciji disajnih puteva tokom spavanja.
Komentari (0)