Studija je otkrila kako mala deca koja počinju da hodaju u devetom mesecu nisu naprednija od dece koja prve korake naprave kasnije. Takođe, bebe koje sede bez pomoći ranije nemaju veliku šansu da budu razvijenija, navodi se u novom istraživanju objavljenom u žurnalu Acta Paediatrica.
Nakon što su pratili inteligenciju i koordinaciju više od 200 beba do njihove 18. godine, švajcarski naučnici su zaključili da ima male ili nikakve povezanosti između prvog koraka i kasnijeg razvoja.
“Vreme zaista nije bitna odrednica. Deca koja ranije prohodaju nisu ništa pametnija i nemaju bolju koordinaciju od druge”, rekao je portparol tima.
Istraživači Dečije bolnice Cirih pratili su razvoj 222 zdravih beba rođenih u periodu 1978. do 1993. godine. Deca su pregledana sedam puta tokom prve dve godine života i radila su test balansa, koordinacije i inteligencije do 18. godine.
Njihovi roditelji su zabeležili datum kada su njihova deca mogla da sede bez ičije pomoći i napravila najmanje pet koraka bez da se pridržavaju za nešto. U proseku, deca su počela da sede sa šest i po meseci, ali neka su uspela i u četvrtom mesecu, dok su neka to mogla tek nakon prve godine. Najčešće su prohodali s 12 meseci, ali rezultati su se kretali u rasponu od 8,5 do 20 meseci.
“Stalno vidim kako su roditelji zabrinuti zašto njihova deca još nisu prohodala ili to uče sporije od svojih vršnjaka, te su zabrinuti kako će to uticati na njihov razvoj. Istraživanjem smo dokazali da nema povezanosti između prvih koraka, inteligencije i koordinacije u budućem životu”, rekao je prof. Mič Bler te poručio roditeljima da decu odvedu kod doktora tek u slučaju da deca ne prohodaju ni u 18. mesecu.
Komentari (0)