Koji sve tipovi dijabetesa postoje? Koji su tipični za period trudnoće?
U trudnoći se možemo „sresti” sa dva tipa šećerne bolesti (Dijabetes mellitus): gestacijski i pregestacijski.
Gestacijski dijabetes nastaje u bilo kojem periodu trudnoće, nestaje šest nedelja nakon porođaja i nije insulin zavistan.
Pregestacijski znači da je bolest postojala i pre trudnoće, znatno je teži oblik i pripada grupi insulin zavisnih. Ovaj tip dijabetesa prisutan je i pre trudnoće (pregestacijski dijabetes) tako da su najčešće već izražene komplikacije (promene na očima, krvnim sudovima i bubrezima).
U svakom slučaju (bilo da je pregestacijski ili gestacijski dijabetes u pitanju), trudnoća sa šećernom bolešću je visoko rizična i zahteva intenzivnu kontrolu i terapiju za vreme celog njenog trajanja, kao i u toku samog porođaja. Iako su i majka i plod u ovom slučaju izloženi velikom riziku, zahvaljujući napretku savremene medicine, čiji su osnovni principi primena insulina i adekvatna ishrana, trudnica koja boluje od dijabetesa može da rodi zdravo dete i da iznese trudnoću do kraja, bez većih komplikacija.
Da li se gestacijski dijabetes javlja isključivo u trudnoći?
Odgovor je DA. Gestacijski dijabetes se javlja kao jedna od komplikacija u trudnoći. Kod trudnice je prisutan visok nivo šećera (glukoze) u krvi, a javlja se kao posledica nedovoljnog lučenja insulina (hormon pankreasa-reguliše nivo šećera u krvi) u organizmu trudnice. Često je praćen nizom komplikacija (oštećenje na retini – mrežnjači oka, na krvnim sudovima, poremećaj funkcije bubrega…) koje mogu da ugroze i majku i plod, a ishod graviditeta je veoma često nepovoljan i po majku i po plod.
Ovaj tip dijabetesa se obično „povlači“ nakon porođaja, za razliku od ostalih tipova dijabeta koji traju ceo život.
Kako nastaje gestacijski dijabetes?
Vaše telo u toku trudnoće mora da proizvodi dodatne količine insulina kako bi potrebe ploda bile zadovoljene, naročito u drugom tromesečju trudnoće. Insulin igra glavnu ulogu u metabolizmu ugljenih hidrata (šećera), ali i masti i belančevina. Ako postoji njegov deficit, dolazi do poremećaja nivoa glukoze u krvi.
Ukoliko je proces snabdevanja insulinom onemogućen postoji opasnost od nastanka gestacijskog dijabetesa. Vaš nivo šećera u krvi može biti povišen i usled hormonalnih promena u toku trudnoće koji mogu remetiti funkciju insulina.
Kako da otkrijem pojavu gestacijskog dijabetesa?
Ukoliko prilikom analize krvi i urina (ove testove veoma često radite u toku trudnoće) uočite visok nivo šećera (glukoze) možete posumnjati na pojavu gestacijskog dijabetesa. Neophodno je da se odmah javite svom lekaru kako bi uradili detaljnije analize.
Utvrđivanje pojave šećerne bolesti u trudnoći vrši se primenom testa opterećenja glukozom, tzv. GTT test (glukoza tolerans test). Postupak je sledeći: trudnici se najpre daje 50 g šećera (automatski izaziva povećanje nivoa glukoze u krvi), a nakon toga, svakih pola sata se određuje nivo šećera u krvi. Ako se posle dva sata povišeni nivo glukoze ne vrati na normalu, to je znak da se radi o gestacijskom dijabetesu, odnosno poremećaju metabolizma ugljenih hidrata (šećera). U tom slučaju neophodno je da odmah preuzmete ozbiljne mere u terapiji i kontroli vaše trudnoće.
Da li je potrebno da se trudnica u slučaju gestacijskog dijabetesa pridržava određenog načina ishrane?
Naravno, to je jedna od prvih mera koje treba da preuzmete. „Zdrave“ navike u ishrani su najbolji put za prevenciju i kontrolu, ne samo dijabetesa, već i drugih poremećaja…..
Pravilno isplanirana ishrana sprečiće povećanje nivoa glukoze u organizmu trudnice, poremećaje u razvoju ploda (kao što je makrosomija – razvoj gigantskog ploda), kao i promene na krvnim sudovima, očima i bubrezima majke.
Da li postoji razlika u režimu ishrane kod pregestacijskog i gestacijskog dijabetesa?
Pored upotrebe insulina, ishrana je posebno važan faktor kod težih oblika dijabetesa (pregestacijski). S druge strane, gestacijski dijabetes (onaj koji se javio tek u trudnoći) može da se kontoliše i sprecijalnim načinom ishrane (dijetom).
Da li su potrebe za osnovnim hranljivim materijama u slučaju dijabetesa promenjene?
Energetske potrebe, kao i potrebe u osnovnim hranljivim materijama u suštini su iste kao i kod zdrave trudnoće. Kod planiranja ishrane dijabetesičara važno je „očuvati“ odnos između ugljenih hidrata, masti i proteina. U svakom slučaju treba smanjiti unos ugljenih hidrata na oko 200g (45% od ukupno unetih kalorijskih hranljivih materija), ali nikako ne unositi manje od ove količine (opasnost od pojave ketoacidoze kao posledice poremećaja varenja masti i stvaranja otrovnih materija – ketonskih tela). Unos belančevina treba da bude oko 100 g dnevno (20% ukupnih kalorijski hranljivih materija) i to iz namirnica životinjskog porekla (kako bi se obezbedili „kvalitetne“ belančevine).
Potrebno je i oko 40 g masti (35% ukupnih kalorijski hranljivih materija). Od vitalnog značaja je da pored namirnica bogatih ugljenim hidratima unosite „proteinske“ namirnice (meso, ribu, jaja i mleko) – nivo glukoze u krvi opada, a dobijena energija „duže traje“…
Savet: Ograničite se kada je u pitanju unos ugljenih hidrata. Unos velikih količina ugljenih hidrata u jednom obroku tipičan je problem sa kojim se susreću trudnice koje boluju od dijabetesa. Kako bi ste izbegli ove negativne navike, savetujem vam da unos namirnica bogatih ugljenim hidratima rasporedite na više obroka u toku dana.
Koje namirnice su najbolji predstavnici osnovnih hranljivih materija?
Pri izboru ugljenih hidrata, prednost dajte namirnicama koje sadrže „teško svarljive” ugljene hidrate – biljna vlakna (celuloza, hemiceluloza,…). Najbolji predstavnici su sveže voće i povrće (sadrže veće količine celuloze – znatno usporava i produžuje resorpciju ugljenih hidrata u crevima).
Da bi obezbedili odgovarajući i kvalitetan (unos esencijalnih aminokiselina) unos belančevina birajte namirnice životinjskog porekla i to iz grupe mesa, mleka, ribe i jaja.
Najbolji izvor masti su biljna ulja : suncokretovo, maslinovo, kukuruzno i bundevino.
Da li postoji jedan opšti plan ishrane kod dijabetesa?
Generalno govoreći, ne postoji neki opšti plan ishrane za trudnicu koja boluje od dijabetesa. Vaš dijetetičar će vam, u odnosu na vaše zdravstveno stanje (pregestacijski ili gestacijski dijabetes) i dnevne potrebe, preporučiti individualni plan ishrane. Ipak, pri tome će, naravno poštovati neka opšta generalna pravila kad je u pitanju ishrana kod dijabetesa.
Npr. neke vrste namirnica svakako će isključiti iz vašeg jelovnika, najpre slatkiše (proste šećere) u bilo kojem obliku. Ishrana pre svega mora biti bogata složenim ugljenim hidratima, biljnim vlaknima i vitaminima, ali uz redukciju unosa zasićenih masnih kiselina.
Svakako sledite sledeće savete koji će vam umnogome pomoći da ishranom „pobedite“ dijabet ili da živite sa njim:
1. Izuzetno je važno da svakih 3-4 sata imate česte, a male obroke (umesto voluminoznih obroka), kako biste održali odgovarajući nivo šećera u krvi. Učestali obroci omogućiće insulinu da deluje postepeno..
2. Učestali obroci će smanjiti i pojavu „napada gladi“. U početku će vam se ovaj raspored obroka možda učiniti suviše učestao (da jedete i kad niste gladne), ali budite strpljive – osnovni cilj je da steknete pravilne navike u ishrani.
3. Za vreme doručka unosite manje ugljenih hidrata u odnosu na ostale obede (otpornost prema insulinu najveća je u ovo doba dana).
4. Pokušajte da unosite jednake količine ugljenih hidrata u toku svakog pojedinačnog obroka.
5. Ukoliko patite od jutarnje mučnine, pre nego što ustanete iz kreveta, pojedite 1-2 suva keksića, musli, parče dvopeka ili kiflu.
6. Ukoliko uzimate insulin i patite od jutarnjih mučnina, naučite kako da održavate nisku vrednost šećera (glukoze) u krvi. Birajte namirnice koje imaju visok sadržaj biljnih vlakana: integralni hleb, žitne pahuljice, integralni pirinač, sveže voće i povrće.
7. Birajte namirnice sa niskim sadržajem masti i šećera: povrće, posne vrste mesa i ribe, jaja, riba, obrano mleko i proizvodi od njega…
8. Pijte minimum 8 čaša tečnosti (najbolje vode) u toku dana.
9. Vodite računa o adekvatnom (dovoljnom) dnevnom unosu vitamina i minerala (sledite preporuke koje ste dobili od vašeg ginekologa).
10. Veoma je bitno da pored odgovarajućeg unosa hranljivih materija (pogotovo ugljenih hidrata) vodite računa i o rasporedu obroka i kombinaciji hrane (pomoći će Vam u kontroli nivoa glukoze u krvi!).
11. Hranu pripremajte što kraćom termičkom obradom (kako bi se što više sačuvali vitamine).
12. Izbegavajte dodavanje masnoća i jakih začina – što ne znači da ih trebate potpuno isključiti – veoma je važno da ukus hrane bude zadovoljavajući.
13. Hranu kozumirajte sveže pripremljenu, bolje kuvanu nego prženu (pogotovo izbegavajte pohovana jela – bogata masnoćom).
14. Prilikom kupovine čitajte etikete na proizvodima! Sve namirnice koje sadrže šećer ne bi trebalo da se nađu u vašoj korpi.
15. Kad god ste u mogućnosti, koristite sveže namirnice, umesto zamrznute i konzervirane hrane.
Da li neke namirnice treba da izbacim iz ishrane?
Posebno treba izbegavati sledeće namirnice:
Namirnice | Napomena |
Džem, šećer marmelada, slatkiši sa šećerom i alkohol | Strogo su zabranjeni (i kod pregestacijskog i gestacijskog dijabetesa)! Sadrže proste ugljene hidrate (brzo „prelaze“ u krv i podižu nivo glukoze u krvi). Hormoni u toku trudnoće dodatno pojačavaju senzibilitet organizma na šećere. |
Med, melasa (šećerni sirup) | Zabluda je da ove namirnice ne povećavaju glukozu u krvi – naprotiv, isti efekat imaju kao i šećer. |
„Skriveni šećeri“ | Prisutni u gaziranim i voćnim sokovima, sosevima (često im je dodat šećer), integralnom keksu… |
Hleb, razne vrste testenine (špagete, makaroni), krompir i ostale namirnice koje sadrže skrob | Skrob se u želudcu i crevima brzo vari (kao i šećer) i apsorbuje u crevima – izaziva nagli skok šećera u krvi. |
Kroasani, musli, cornflakes, pecivo, neke vrste hleba | Budite veoma oprezni (mogu da sadrže dodate šećere) – čitajte etikete! |
Svinjsko meso i proizvode od svinjskog mesa, svinjska mast, maslac, punomasni sirevi, iznutrice i jaja (više od 5 komada nedeljno) | Sadrže zasićene masne kiseline koje dovode do zadebljanja unutrašnjeg zida krvnih sudova (ateroskleroza). |
Koje namirnice da biram prilikom planiranja svoje ishrane u slučaju dijabetesa?
Predlažemo vam da (u okviru grupa namirnica) birate sledeće namirnice:
MLEKO I MLEČNI PROIZVODI – savetujem vam da birate proizvode od obranog mleka (mleko, sir i jogurt), kao i proizvode sa dodatim probioticima.
Kajmak, maslac i punomasne sireve koristite u veoma malim količinama, čisto da zadovoljite svoju želju za njima.
MESO – birajte uglavnom posne vrste mesa: piletina, teletina, „mršava” govedina, jagnjetina i posna plava riba (inćun, sardina).
Napomena : meso barite ili pripremajte “lešo” (kuvanje sa malo ulja), pecite i na teflonu ili roštilju. Ulje (prednost maslinovo) dodajite po potrebi tek nakon pečenja mesa (meso poseduje svoju sopstvenu masnoću). Sa mesa uklonite kožicu. U mleveno meso dodajite i sojine ljuspice (do 1/3 težine mesa).
RIBU – obavezno jedite bar 2 puta nedeljno. Prednost ima sitna riba koja se jede sa kostima (zbog bogatstva kalcijumom).
JAJA – možete jesti 1-2 komada nedeljno (ukoliko imate problema i sa sadržajem holesterola u krvi jedite belance).
HLEB – preporučujemo vam crni, ražani ili graham hleb (bogat sadržaj biljnih vlakana – sprečavaju nagli pad šećera posle obroka, što se dešava nakon uzimanja belog hleba). Ograničite se na 2 parčeta (50 gr) uz svaki obrok, a na maksimalno 1 parče uz obrok koji sadrži krompir, pirinač, pasulj ili grašak.
TESTENINE – izbegavati, tj. koristiti minimalno (iz već navedenih razloga), a kada ih i konzumirate, ne jedite hleb.
SUPE I ČORBE – kuvajte od raznih vrsta povrća, ali sa vrlo malo masnoće (jedan trik: kada se ohladi supa možete skinuti višak masnoće sa površine pa tek onda podgrejati).
SO – unos soli takođe morate kontrolisati-ne više od 3g soli dnevno (hranu ne dosoljavajte za stolom).
ALKOHOL – naravno nije poželjan, kako zbog trudnoće, tako i zbog dijabetesa. Ukoliko se odlučite za 1 čašu vina – obavezno uz hranu, neposredno pre ili nakon obroka (kod dijabetičara koji su na terapiji tabletama ili insulinu može izazvati dugotrajne i opasne hipoglikemije-pad šećera u krvi!).
KAFA I ČAJ – mogu se koristiti umereno nezaslađeni ili zaslađeni veštačkim zaslađivačima (aspartam, fruktoza – u veoma malim količinama jer je veoma “slatka” i u većim količinama povećava šećer i masnoće u krvi).
Foto: Freepik
Da li ima negde plan ishrane da podeli sa nama????
Drage mame i buduce mame,
Da li je neko sa dijagnozom gestacijskog dijabetesa radio negde individualni plan ishrane i da je bio zadovoljan?
Hvala i pozdrav
Drage mame ja sam sad 29 nedelja i dr mi dala da radim.OGTT sa 100g glukoze, rezultati su mi 4,7 pa 8,1 pa 8,7 pa 5,1 pa 7, 0 inace secer mi je uvek 4,7, zanima me da li su ovi rezultati dobri ili ne? Dr mi rekla da idem da uzmem uput za bolnicu da lezim da mi kontrolisu ishranu!!!
Drage buduce mame…roditeljstvo je predivna stvar…sada razumem moju mamu ,koliko je samo brinula za mene..sada, kada imam Luku. Nikada ranije nisam imala problema sa secerom..ali u trudnoci mi se pojavio, sto sam otkrila u 24 nedelji, nakon OGTT testa, sto me je uznemirilo posebno nakon saveta doktorke koja mi je predocila koje sve probleme moze doneti meni i bebi. Izmedju ostalog prevremeni porodjaj,dijabetes nakon trudnoce, posebno od 40.godine zivota, zatim srcane probleme kod bebe i pojavu secera kod bebe. Doktorka mi je bukvalno naredila da odmah krenem sa strogom dijetom ako zelim da sacuvam bebu i sebe, da ne bih morala da koristim insulin. Naime, na UZ je videla da je beba za svoj uzrast krupnija, cak i da desna bocna mozdana komora nije standardne velicine, pa me je uputila na magnetnu rezonancu. Magnetna je potvrdila doktorkine sumnje, pa sam ja odmah primenila strogu dijetu. Nisam smela ni da pomislim na to da bih mogla izgubiti bebu ili da se rodi pre vremena. Potrazila sam na internetu sve vezano za ishranu trudnica sa dijabetesom i nasla na ovom sajtu sve sto mi je bilo potrebno. Od 01.01.2016. god. krenula sam sa strogom dijetom, bas kako pise u tekstu iznad i na mesec dana kontrolisala secer u bolnici. Sledeca kontrola na UZ je pokazala da je bebina mozdana komora prestala da se uvecava a moja kilaza je bila savrsena..dodala sam svega 13 kg. Nisam se vise zamarala prilikom pesacenja, niti znojila, niti su mi se usta susila sto je posledica secera. Osecala sam se kao da mogu da poletim. Luka je rodjen 08.04.2016.godine u terminu sa 3860gr i 55cm dugacak. Pozelela bih svakoj zeni takav porodjaj. Zelim vam reci da samo jaka volja i karakter mogu da vam pomognu da iznesete svaki problem koji se pojavi u zivotu. Sada sam ponosna mama kojoj se secer izgubio 2 do 3 nedelje nakon porodjaja i koja sada da sebi oduska pa pojede i malo vise slatkisa…ali posto planiramo da Luka ne ostane sam, moracu opet da povedem racuna o ishrani, jer zdrava ishrana nosi i zdravu trudnocu. Hvala na razumevanju !
Gde ste pronasli tu dijetu?
Koja je dijeta u pitanje. I gdje mogu je naci?
Koja je dijeta u pitanju i gde je pronaći
Pozdrav mame :)Ja sam 28+6 nedelja.Cekamo decaka.Danas na ultrazvuku dokt.rekla da je beba 1290 plus minus.Veliki decak.Sve u redu.Ali secer mi ne valja :(Radila sam glukozu.Prvo vadjenje 5.0,drugo 10.0 i trece 10.8 .Dokt.kaze to nije dobro.Dobila sam uput za bolnicu kod dijabeticarke dokt.da proverim secer .Sada me to brine.Da li je neka imala slican problem?
Postovanje,trudnica sam imam 21 nedelju uradjen mi je test glukoze rezultat mi je 6,4 a opseg normale je 3,6-5,8 . Da li je mnogo opasno za mene i bebu ? Inace nikada nisam imala probleeme sa dijabetisom dok nisam bila u drugom stanju.
Molim Vas da mi odgovori ko zna. U 26 sam nedelji i radila sam ogtt test. Rezultat 0-4,8, 60min-8,9, 120min-8, 180min-7. Da li je to los rezultat? Hvala svima
Citam puno o anomalijama koje moze plod da ima…i bas sam zabrinuta.Pijem gluformin od 26 nedelje i 10 jedinica dugo delujuceg insulina. Sada sam 35 nedelja,ali i dalje imam povremene skokove jutarnjeg.Da li je neko imao ovakva iskustva trudnoci?
Ćao! Ja sam druga trudnoća i 24,nedelja sam sada ocekujem test opterećenja za šećer.inace zivim u Italiji i u prvoj trudnoći mi je sećer bio prvo vađenje 103, drugo 250, 214 treće jako visoko .ali sve sam sa hranom drzala pod kontrolom i setanje posle svakog obroka sat vremena setnja pa vađenje krvi.i hvala bogu sa bebom sve ok i samnom odmah po porođaju su mi izvadili 3 puta krv i rekli gotovo nemas sećer.a tako i bebici
sve u redu je proslo.Ali voće se sme jesti do 16h a banana samo 1 Sedmicno☹ ja sam puno jela sardine, sira , paradajz, krastavci, barenu piletinu i plia caj bez sećers za dorucak sa 3 dvopeka i tako je sve proslo u radu:) .Nadam se da sam vam pomogla .pozdrav od Ljiljane😉
a od voca moze sve?
Neko kaze izbegavaj bananu, lubenicu, dinju i kajsije, a drugi kazu da ih obavezno jedem u manjim kolicinama..
Jel ima neko savet u vezi toga?
Tek sam saznala da imam GDM, a obozavam vockice, toga bi mi bilo najteze da se odreknem
Dinja ima manjeg udjela secera od ostalog voca iako se cini da je “slatkasta” u odnosu na druge vocke. Tresnje niposto jesti jer sadrze vise secera nego sto se cini. Jabuke jesti iskljucivo one zelene.
Nikako nemojte uzimati aspartam. Sve studije ukazuju na stetnost kod trudnica. Ja koristim fruktozni secer, u malim kolicinama.
Još bolja je stevija ako pričamo o zdravom zasladjivanju;) naravno ne ona u tableticama, nego seckana zelena:)
Aspartam nikad, to je otrov! Najzdravija i najbolja zamena je STEVIA koja se može naći po zdravim hranama.
Naveden je aspratam kao zamena za secer, a koji ima preko 100 nuspojava!! Ne savetujem ga nikom, a kamoli trudnicama
Koristim insulin 12 jedinica,da li povisena temperatura moze da povisi secer,jer u poslednjih pet dana mi je povisen kad dobijem temperatutru?
Naravno da moze, pa cak i prehlada povisava secer. Meni doktorica je ponovila test za secer jer sam bila mnogo prehladjena i rekla mi je da prehlada, temp. i sl. moze isto ciniti secer visokim.
Hvala na informacijama, znače mnogo!
Pozdrav svim buducim mamama!
U 16-oj nedelji trudnoce sam ,i ginekolog mi je dao da uradim GTT test sa 50g glukoze i nakon sat vremena rezult mi je bio nesto uvecan.Zatim sam radila isti sa 100 g glukoze i to nakon nedelju dana,posle cega mo je za 0.05 bio uvecan rezultat samo nakon prvog sata,dok mi je nakon drugog i teceg sata rezultat bio u normali.Sada mi je ginekolog opet dao da radim opterecenje na 100 g. glukoze pa me interesuje da li cesto ponavljanje ovog testa moze da naskodi bebi,obzirom da treci put treba da radim test ali za veoma kratko vreme! Unapre hvala!
hvala puno, prilicno ste mi pomogli s obzirom na to da svi govore uopsteno o tome sta konkretno treba jesti trudnica sa gestacijskim dijabetesom
spreman ispit pa mi zafalilo informacija a znanja i novina nikad dosta. hvala vam
hvala na pomoći