Da li je potrebno čistiti bebi usta?
Higijena usne duplje veoma je važna i kod beba koje još uvek nemaju zube. U tom periodu one još uvek ne jedu čvrstu i nemlečnu hranu, ali je potrebno da se desni, jezik i usna duplja adekvatno čiste. Preporuka je da se čišćenje obavlja svaki dan – pogotovo pred duže, noćno spavanje.
U prvim mesecima kod beba koje su isključivo dojenje možda neće biti potrebe za svakodnevnim čišćenjem, ali je svakako potrebno pratiti da nije došlo do nekih promena na površini jezika ili na sluzokoži usne duplje.
Kako se čiste bebina usta?
Za higijenu usta kod beba može se koristiti silikonski naprstak koji imam manja ispupčenja ili meku četkicu od silikona, zahvaljujući kojoj će se skinuti naslage sa jezika i desni ukoliko postoje. Silikonski naprstak se lako pere, a potrebno je zameniti ga novim barem jednom mesečno.
Usna duplja bebe se može čistiti vlažnom gazom (nakvašenom fiziološkim rastvorom) koju mama stavi na prst i na taj način očisti unutrašnjost usta bebe. Na ovaj način održava se higijena usta pre nego što dođu prvi mlečni zubići.
Zašto je važno čistiti usta bebe?
Jedan od razloga za redovno održavanje higijene usta bebe, ali i čistoće svega što beba stavlja u usta, jeste mogućnost pojave SOOR-a, odnosno mlečca. Ova gljivična infekcija se javlja u vidu beličastih tačkica na jeziku bebe i potrebno ju je adekvatno lečiti. O lečenju SOOR-a posavetujte se sa pedijatrom.
Čišćenjem usta bebe redovno se čiste i svi ostaci hrane, odnosno naslage mleka koje se mogu stvoriti, kao i gljivice i bakterije koje mogu “napasti” organizam u slučaju oslabljenog imunog sistema. Osim toga, čišćenje desni gazom i blago trljanje može imati i funkciju masaže desni koja će posebno prijati bebama u periodu nicanja prvih zubića.
Komentari (0)