Grčevi se javljaju posle 2-3 nedelje života i najčešće spontano prolaze krajem trećeg meseca, mada kod određenog broja beba mogu potrajati i do kraja četvrtog, pa i petog meseca.
Najveći intezitet i učestalost tegoba je u drugom mesecu života. Beba koja je do tada dobro napredovala i mirno spavala, u popodnevnim časovima postaje razdražljiva i nekontrolisano plače.
Da li se grčevi češće javljaju kod dečaka ili kod devojčica?
Svaka peta beba ima grčeve i oni se podjednako javljaju i kod dečaka i kod devojčica, kod beba koje doje i kod beba koje se hrane adaptiranom mlečnom formulom, a nešto su češći kod prevremeno rođenih beba.
Zašto se javljaju grčevi i kako ih prepoznati?
Pravi uzrok grčeva nije do kraja poznat, smatra se da nastaju zbog nezrelosti digestivnog trakta, a nakupljeni vazduh izaziva bol i neprijatnost. Drugi mogući uzrok je nezrelost bebinog nervnog sistema. Da bi se grčevi razlikovali od organskih kolika, postoje određeni kriterijumi za njihovu dijagnostiku. Najčešće korišćeni kriterijum je Wessels-ovo pravilo trojki koje analizira plač odojčeta i koje glasi: odojče ima grčeve ukoliko plače više od 3 sata dnevno, ako se plač javlja u više od 3 dana nedeljno i ako to stanje traje duže od 3 nedelje.
Glavni simptom je konstantan plač bez vidljivog razloga u dužem periodu, prodorniji od normalnog, a naročito izražen u poslepodnevnim satima.
Bebe sa grčevima podižu glavu, savijaju kolena prema trbuhu, stomačić je naduven i napet, zacrvene se u licu i lice dobije bolan izgled, prave grimase i ispuštaju gasove. Grčevi se pogoršavaju nakon hranjenja. Nekada se javljaju u toku hranjenja, pa bebe prekidaju obrok. Grčevi uzrokuju i probleme sa uspavljivanjem i dužinom spavanja. Između epizoda plača, beba je dobro, lepo jede, dobro napreduje i ne pokazuje nijedan znak bolesti.
Trajanje grčeva je različito, od 15 do 60 minuta pa i duže. U toku dana može se javiti više puta.
Kako pomoći bebi?
Grčevi ne zahtevaju medicinski tretman, ali svakom zabrinutom roditelju potreban je savet, da bi bio siguran da ovo nije ozbiljan problem. Roditelji teško izlaze na kraj sa neprekidnim plačem i važno je pružiti im podršku.
- Poklanjanje veće pažnje (nežnost i smirenost) odojčetu od strane majke
- Pravilno sisanje bez velikog gutanja vazduha
- Čekanje da beba svaki put podrigne posle obroka
- Masiranje i topla pelena na stomačiću, savijanje nogica ka stomačiću
- Polako ljuljati bebu napred-nazad
- Deca koja su na prirodnoj ishrani treba da nastave sa podojima
- Majkama se savetuje da izbegavaju hranu koja nadima (kupus, karfiol, pasulj, luk, citrusno voće, kofein i alkohol)
Komentari (0)