Osećate se iscrpljeno? Ujutro se teškom mukom izvlačite iz kreveta? U tom slučaju pojedite šaku kikirikija, koji je bogat folnom kiselinom, jer je ovaj specijalni vitamin pravi garant dobrog raspoloženja. Norveški stručnjaci su otkrili da nedostatak folne kiseline može da dovede do depresije.
Ko kod sebe primeti simptome depresije, na primer, trajnu tugu, trebalo bi da vodi računa o tome da unosi dovoljne količine folne kiseline. „To takođe znači da ko unosi dovoljno folne kiseline, indirektno doprinosi regulisanju nivoa serotonina u organizmu, pa samim tim ostvaruje unutrašnju ravnotežu i postaje srećniji“, kaže profesor Peter Bung, ginekolog iz Bona.
Nemačko društvo za namirnice preporučuje dnevnu dozu od 600 mikrograma folne kiseline, koliko sadrži 50 g kvasca, 100 g pšeničnih klica, 500 g suncokreta ili 500 g peršuna. Ako to ne možete da postignete, dopunite ishranu tabletama. Ako se uzima zajedno sa vitaminom B, efekti su trajniji.
Energetska supstanca folna kiselina sprečava arteriosklerozu i moždani udar. Razlog: folna kiselina ne dozvoljava da homocistein napadne zidove krvnih sudova. Osim toga, ona igra značajnu ulogu u proizvodnji krvi. Za stvaranje crvenih krvnih zrnaca u koštanoj srži organizmu je potrebna određena količina gvožđa, vitamina B12 i, pre svega, folne kiseline.
Gde se krije folna kiselina
Evo malog spiska namirnica koje su bogate ovom bitnom kiselinom.
100 g cvekle sadrži 45 mikrograma folne kiseline
100 g prokelja sadrži 37 mikrograma folne kiseline
100 g pirinča sadrži 16 mikrograma folne kiseline
100 g kikirikija sadrži 169 mikrograma folne kiseline
100 g brokolija sadrži 48 mikrograma folne kiseline
Komentari (0)