Prenos embriona poslednji je korak u procesu vantelesne oplodnje.
Embriolog analizira razvijene embrione, procenjujući njihov kvalitet i održivost. Cilj je izabrati najzdravije embrione sa najvećim potencijalom za uspešnu implantaciju.
Kako izgleda embriotransfer?
Embriotransfer je vraćanje embriona u matericu i obično se obavlja tri do šest dana posle aspiracije jajnih ćelija. Debljina i prijemčivost endometrijuma ključni su faktori za uspeh prenosa.
Ovaj postupak ne traje dugo i nije bolan. Reč je o minimalno invazivnoj proceduri koja obično ne zahteva anesteziju. Da bi se povećala preciznost, procedura se često izvodi uz pomoć ultrazvučnog snimanja.
Pacijentkinja leži u ginekološkom položaju. Lekar koristi abdominalni ultrazvuk kako bi vizualizovao matericu i pravilno postavio kateter, unutar kog se nalaze izabrani embrioni.
Tanki, fleksibilni kateter se uvodi do unutrašnjeg dela materice, endometrijuma.
Embrioni se pažljivo oslobađaju pomoću tečnosti. Ovaj korak je vidljiv na ultrazvuku u realnom vremenu.
Ovaj postupak je uglavnom bezbolan, ali može izazvati blagu nelagodnost. Po pravilu se ubacuje jedan do tri embriona u šupljinu materice. Izabrani embrioni se smeštaju u tanki kateter, fleksibilnu cev sa zaobljenim vrhom. Kateter se pažljivo uvodi kroz grlić materice i u matericu.
Šta posle embriotransfera?
Nakon embriotransfera, započinje se sa daljom terapijom koja se navodi u otpusnoj listi. Preporučuje se mirovanje prvih nekoliko dana, ali nije potrebno strogo ležanje.
Deset do četrnaest dana nakon transfera radi se test krvi na beta hCG, koji potvrđuje da li je došlo do trudnoće. Ukoliko test bude pozitivan, sa terapijom se može nastaviti, a ako je negativan ona se obustavlja.
Komentari (0)