Prema pisanju lista „Danas”, a nakon sprovedene ankete „Danas pita, građani učestvuju”, najugroženije su one majke čiji poslodavci nisu uplaćivali poreze ili doprinose za zaposlene – da li zato što su koristili državne mere pomoći za borbu protiv pandemije ili zbog svoje neodgovornosti i problema u poslovanju, a sa posebnim preprekama se suočavaju žene koje su preduzetnice.
Na pitanja o problemima sa naknadama za trudnice i majke odgovorilo je 106 ispitanika i ispitanica, a polovina njih kaže da su naišli na prepreke pri ostvarivanju prava na isplatu novčane naknade za odsustvo sa posla.
Foto: Freepik
Pomoć za poslodavce – na štetu majki
Kategorija majki koje su se najskorije suočile sa nelogičnostima socijalnih mera „pomoći” jesu trudnice i porodilje čiji su poslodavci koristili mere pomoći države u borbi protiv pandemije, kako bi odložili plaćanje poreza i doprinosa za zaposlene.
Ovu meru pomoći na kraju nije platila država, već majke. One koje su koristile trudničko ili porodiljsko bolovanje u mesecima nakon što su njihovi poslodavci iskoristili tu meru, ili će koristiti u narednim mesecima – sada nailaze na problem. Njihove naknade za porodiljsko odsustvo biće umanjene za one mesece tokom koji poslodavac nije uplaćivao poreze i doprinose.
Iako je država uredbom navodno rešila ovaj problem, kada majke uđu u proceduru za obračun naknade, administracija vidi samo nulu na njihovim računima.
Jedna od njih je E. N. iz Beograda. Kako ona kaže, još uvek joj nije zvanično izvršen obračun za naknadu, ali su joj iz službi za socijalna pitanja rekli da meseci za koje poslodavac nije uplatio doprinose jednostavno neće ući u obračun.
– Na moje pitanje da li mi se meseci za koje je moja firma prihvatila pomoć države, koja podrazumeva plaćanje doprinosa na odloženo do 2023. godine, računaju kao nula, tj. ne ulaze u obračun od poslednjih 18 meseci zarade, dobila sam odgovor: „Tako je”. Biće mi refundirana razlika kad poslodavac uplati ta četiri meseca, ako dostavim dokumentaciju koja to potvrđuje – navela je ona.
Za nju ovo znači da naknadu neće dobiti kada joj je najpotrebnija – što je sada, uz napomenu da će dve godine biti u neizvesnosti da li će poslodavac uopšte isplatiti doprinose u celosti i da li će odluka o refundaciji uopšte važiti po isteku tog perioda.
– Znači, država je dala odobrenje poslodavcu da na štetu zaposlenih odloži uplatu doprinosa. Da ne pominjem da PIO fond ne izdaje potvrdu o stanju uplaćenih doprinosa za tekuću godinu, nego, kako kažu, imaju rok od godinu dana za obradu podataka, pa će meni podaci o uplatama poslodavca biti dostupni tek 2024 – kaže sagovornica lista „Danas”.
Sličan problem dešavao se i ranije, i dešava se i dalje sa trudnicama i porodiljama čiji poslodavci nisu uplaćivali redovno doprinose za zaposlene. Ukoliko je firma otišla u stečaj ili jednostavno nije izmirivala svoje obaveze, žene neće moći da ostavare pravo na naknadu, navodi „Danas”.
Izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju, koje treba da stanu na put višemesečnom kašnjenju naknada zarada trudnicama koje su na bolovanju radi održavanja trudnoće, prvobitno je trebalo da budu u primeni od početka juna ove godine. Iako je javna rasprava završena još u februaru, ove izmene nisu usvojene, pa tako izmenjen zakon nije stupio na snagu.
Izmenama se predviđa da trudnice na bolovanju dobijaju platu i u slučaju kad poslodavac nije isplatio pristigle poreze i doprinose.
Zvanično, nigde nije pojašnjeno zašto je došlo do odlaganja, a Ministarstvo zdravlja je tim povodom našem portalu dalo odgovor, koji možete da pročitate u izdvojenom tekstu:
ODGOVOR MINISTARSTVA: Izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju od januara 2022 >>
Država pada na ispitu kada su majke u pitanju
Jasmina Mihnjak, urednica portala „Bebac”, potvrdila je za „Danas” da su majke – one koje su preduzetnice i one čiji su poslodavci koristili mere pomoći – trenutno značajno diskriminisane.
– U praksi se sada dešava da su zbog mera koje je koristio određeni broj poslodavaca porodilje i trudnice ostavljene na cedilu i ne postoji nikakvo rešenje za njih. To se dešava i u drugim slučajevima, kada poslodavci iz različitih razloga ne plaćaju redovno poreze i doprinose, ali naknada zarade na porodiljskom i trudničkom odsustvu ne sme da zavisi od toga da li je poslodavac izmirio svoje obaveze. Država će svakako od tog poslodavca da zahteva nekako da plati, a trudnica ili prodilja ne može da čeka i da retroaktivno traži svoj novac nazad zato što je njoj novac potreban tada u trenutku kada je dobila dete – ističe Mihnjak.
Ona naglašava da je najbolje rešenje za ovakav problem da država isplaćuje naknade majkama koje su u stalnom radnom odnosu, nezavisno od toga da li su dažbine izmirene, a da svakako potražuje od poslodavca sredstva koja on duguje, kao što bi činila u bilo kom drugom slučaju i za šta postoje mehanizmi.
– Nama su nadležni rekli da je to administrativni propust i obećali da će to da reše, kao i da upućujemo sve žene da ulože žalbu ako im je umanjena naknada zbog mera pomoći koje su koristili poslodavci, i da će im biti izdato novo rešenje. Međutim, u praksi se to ne rešava – navodi ona.
Jasmina Mihnjak objašanjava da je propust prema preduzetnicama nastao jer one nisu u kategoriji žena koje imaju pravo na porodiljsko odsustvo i nisu tretirane isto kao žene koje su u stalnom radnom odnosu kod nekog poslodavca, već imaju pravo na ostale naknade po rođenju deteta.
Zašto su mame preduzetnice i dalje diskriminisane u odnosu na zaposlene majke >>
– Mislim da Vlada Srbije nije svesna kako je došla do toga. Kada njih pitate da li žele da to bude tako, oni će reći: „Ne, mi želimo da se zalažemo za preduzetnice i podstaknemo da žene otvaraju svoje firme”, ali nastao je propust. Osim toga problem je i što njima tokom porodiljskog odsustva ne teče radni staž, to je uređeno drugim zakonima. Način da se to reši jeste da preduzetnice dobiju isti tretman kao žene koje su u radnom odnosu kod poslodavca, jer je zaista nepravedno da žene koje plaćaju poreze, često i zapošljavaju druge žene, umesto da budu nagrađene, budu diskriminisane – ističe Mihnjak.
Problem je kaže, to što, iako država nije namerno oštetila majke, nadležni ne nalaze način da prevaziđu probleme, iako im majke i drugi upućeni stručnjaci stalno ukazuju šta treba promeniti.
– Nažalost, u celoj administrativnoj zbrci oko primene zakona ispaštaju trudnice i porodilje. Zaključak je da su ti propusti nadležnih zapravo nedostatak sistema. Mi kao građani vidimo kako država pada na ispitu kada je rešavanje takvih problema u pitanju. Kada nam je država potrebna, oni ne uspevaju da reše problem, čak i ako postoji volja – naglašava urednica našeg portala.
Izvor: danas.rs
Komentari (0)