Pogazila ono što sam pisala u toku trudnoće – ili nisam?
Drage mame i tate, jedan moj stariji tekst napisan za Bebac:
Go trudnički stomak na društvenim mrežama – prihvatljivo ili ne?
može da posluži kao šlagvort za ovo što pišem. Želim da saznam kroz komentare kako se vi ponašate jer sam, na neki način, ja pogazila ono što sam pisala u toku trudnoće – ili nisam? Hajde da krenemo od početka.
Kao što sam više puta kroz tekstove spomenula, zaljubljena sam u svoje dete, ono mi je najlepše na svetu, izuzetno je fotogenična, pozira kao da je neko naučio ili je namenski postavlja u određene poze, a lice joj je takvo da podseća na neku starmalu. U poslednje vreme često kažem da izgleda kao da već ima jednu godinu.
Kako onda da pronađem neki optimalni broj fotografija za postavljanje na obe društvene mreže? Verujte da ne mogu da dočekam neku njenu novu fotografiju i pozu koja me oduševi, a onda imam potrebu da i drugi vide to „umeće”.
Vasja – pozerka
Hajde de, Instagram je mesto koje je namenjeno upravo za to (mislim na šerovanje fotografija), ali šta ćemo sa Fejsbukom?
Ako uzmemo u obzir činjenicu da, naravno, nisam samo ja majka, nemam samo ja dete, da neki moj virtuelni prijatelj/ica ne može da se ostvari u toj ulozi (ili ne želi) i da bebu ne bi trebalo postavljati na nebezbedne društvene mreže (a gotovo svi to rade) – ima li spasa, opravdanja i „oprosta” i za mene?
Na jednom roditeljskom sajtu koji sam nedavno posetila, taksativno su navedene situacije u kojima se ne preporučuje šerovanje dečijih fotografija: fotografije kupanja i brčkanja, fotografije na kojima su mališani prehlađeni ili povređeni, fotografije na noši, privatne informacije, grupne fotografije, fotografije kojih bi se deca stidela, opasne i nebezbedne aktivnosti.
Nezahvalno je, međutim, uploviti u komentarisanje i rigidno posmatranje šerovanja fotografija dece putem društvenih mreža. Ne postoji precizno sredstvo za merenje koje bi roditelj mogao da koristi, a koje bi alarmiralo preterivanje. Stručnjaci smatraju da su generacije, koje su sada u 30-tim godinama, lako prihvatile društvene mreže. Mi smo društvene mreže. Glavni savet, oko koga se mnogi slažu, prenose mediji, a to možete čuti na bilo kojim stručnim radionicama, tokom razgovora na kafi i sa svojim najbližima među četiri zida – zlatna sredina je vrlo bitna.
Šta onda bi sa početkom ovog pasusa? Subjektivan osećaj, dakle.
Poklanjam ti, majko, osmeh za lajk
Ovaj podnaslov je morao da se pojavi u mom tekstu zato što sam, prilikom istraživanja na ovu temu, naišla i na informaciju da postoje otac/majka koji namesnki otvore Fejsbuk profil kako bi sa svojim prijateljima delio/la bukvalno svaki dečiji momenat i fotografiju. Isto tako postoje osobe koje svoju popularnost u virtuelnom svetu mere kroz lajkove i komentare na svom detetu.
Mama, znam da sam šarmantna ali koliko još fotografija?
Kako ne bih bila licemerka, smatram da je moja obaveza ovim putem da vas obavestim da na mom Fejsbuk profilu postoji poseban album sa Vasjinim slikama, ali nikako u kompromitujućim pozama, momentima i slično, a svakako sa izuzetno dragim ljudima i u zanimljivim situacijama, i da zaista volim da šerujem njene fotografije. Jedan od razloga, manji ali bitan za spomenuti, jesu ljudi koje volim, a koji nam nisu blizu i ne mogu da vide Vasjin rast, razvoj i detinjstvo – bar u tim nekim instant momentima i kroz pogodne fotografije.
Na kraju, ako 75% roditelja objavi fotografiju tek rođene bebe već u prvih sat vremena, a 77% su upravo to Fejsbuk i Instagram (Porterist); ako postoje zasebni profili za deljenje dečijeg života i ako samo 6% roditelja odbija da svoju porodicu pretvori u virtuelni svet, da li i mi koji tražimo zlatnu sredinu zaslužujemo razumevanje? A ko će da nam pokaže tu zlatnu sredinu? Jesmo li kao takvi pogodni za roditeljsku ulogu, jer pedofilija je samo jedna od većih opasnosti u tom svetu? Da li bismo preživeli dečiji prekor?
Ljube vas Vasja i Milica.
O autorki:
Milica je novinarka, PR i mama devojčice Vasje. Na ovom blogu, sa drugim mamama, nesebično deli svoje iskustvo u avanturi zvanoj roditeljstvo.. Razmišlja glasno o različitim mamećim i bebećim temama.
Komentari (0)