Da li mame koje imaju koronavirus smeju da doje?
Svetska zdravstvena organizacija preporučuje da se majke pozitivne na kovid, ili one za koje se sumnja da virus imaju, ohrabre da započnu ili nastave da doje.
Mamama se savetuje da doje zbog prednosti koje mamino mleko ima, kao i činjenice da benefiti dojenja znatno prevazilaze potencijalne rizike od zaražavanja bebe.
Na osnovu dosadašnjeg iskustva i studija partikule virusa mogu se naći u maminom mleku dok živi virus do sada nije otkriven u majčinom mleku.
Rizik od prenosa virusa sa majke koja doji na bebu zavisi od mnogo faktora i oni se prvenstveno odnose na način dojenja. Bitno je da li dojilja nosi masku, na koji način mama komunicira sa bebom, kao i na koji način se održava higijena.
Čini se da na stopu infekcije koronom kod novorođenčadi ne utiče način porođaja, način hranjenja bebe niti kontakt sa majkom suspektonom na kovid 19 ( CDC )
Najveći rizik prenosa virusa sa majke na bebu je kapljičnim putem te se savetuju pojačane i dodatne mere prevencije za vreme dojenja.
Foto: Freepik
Mere prevencije tokom dojenja
Prednosti dojenja
Dojenje ima višestruke benefite i za bebu i za mamu. Posebno je važno da beba dobije kolostrum po rođenju jer je to prva i najvažnija bebina vakcina. Kolostrum u sebi sadrži imunoglobuline – antitela koja mama prenosi na bebu i na taj način stvara pasivni imunitet štiteći bebu od širokog spektra bakterija i virusa.
U slučaju da zbog predostrožnosti ne započnete sa dojenjem u porodilištu, uz adekvatne savete stručnjaka možete da održite laktaciju i nastavite da dojite svoju bebu po povratku iz porodilišta.
Trenutna praksa u većini porodilišta u Srbiji je da se kovid pozitivna mama nakon porođaja odvoji od bebe kako bi se sprečila i najmanja šansa da virus sa mame pređe na bebu ali se mame ohrabruju da nastave sa dojenjem po povratku kući iz porodilišta.
Komentari (0)