Šta je to dohranjivanje bebe?
Ni jedno mleko ne može u potpunosti zameniti majčino. Naučno je dokazano da dojenje ima pozitivan uticaj na zdravlje Vas i Vaše bebe. Pročitajte koje su sve prednosti dojenja>>>
Kad dojena beba ne napreduje dovoljno ili kad majka nema dovoljno mleka da zadovolji bebin apetit – lekar će savetovati dohranu. To znači da beba pored dojenja, na flašicu jede i adaptirano mleko. Majka ne bi trebalo da prestane sa dojenjem niti sa izmlazavanjem mleka jer se na taj način laktacija podstiče. Dojenje u tim slučajevima ne treba obustaviti jer ne zaboravite da je majčino mleko zdravije za vašu bebu od bilo kakve formule adaptiranog mleka.
Prestala sam da dojim bebu iz zdravstvenih razloga i sada mi je krivo. Šta da radim?
Dojenje jeste najbolje za vašu bebu ali ako postoje razlozi zbog kojih to nije moguće ili se vi ne osećate prijatno – nemojte forsirati. Ako ste doneli odluku da prestanete da dojite iz opravdanih razloga budite tome dosledni. Ipak, najvažnije je da majka bude opuštena i zadovoljna svojim izborom metode ishrane. Logično je da će uznemirena i sumnjičava majka sa osećanjem griže savesti, uznemiriti i bebu.
Nemojte se osećati prisiljenom da morate da dojite. Najvažnije je da vaša beba bude adekvatno nahranjena. Zato, ako majka brine da nema dovoljno mleka ili oseća da njena beba ne napreduje dovoljno i zbog toga odluči da dohranjuje svoju bebu ili potpuno pređe na bočicu, ne sme se osećati krivom zbog toga.
Odlučila sam da ne dojim bebu i u prvih par dana nakon porođaja zaustavila sam mleko, međutim sada kada vidim druge majke koje to rade – predomislila sam se. Postoji li način da povratim mleko?
U ranom periodu, naročito između četvrte i sedme bebine nedelje, i one žene koje su zaustavile mleko pa su se predomislile – mogu uspešno da nastave sa dojenjem. Pre nego se bacite na posao izvagajte još jednom da li je vaša nova odluka u potpunosti iskrena. Do uspeha nećete doći lako.
Bebu ćete morati da stavljate na grudi često i nakon toga da se izmlazavate. Imaćete utisak da vam dani prolaze samo u tome. Bebi ta promena ishrane može da bude mali stres pa je moguće da će u početku odbijati vaše mleko ili bradavicu. Takođe je vrlo verovatno da u početku nećete imati dovoljno mleka da bebu zasitite. Unosite što je moguće više tečnosti, hranite se redovno i sadržajno. Ako budete uporni ima šanse da vam se mleko ponovo vrati.
Kako da znam da li imam dovoljno mleka i da li treba bebi da uvedem dodatne bočice sa adaptiranim mlekom?
Odgovor će vam dati lekar. Ako beba ne napreduje dovoljno (što se vidi po telesnoj težini i dužini bebe), ako uz to beba stalno glasno plače čak i nakon zavšenog podoja, ako pomamno sisa prstiće – lekar će vam savetovati da bebu prihranjujete veštačkim adaptiranim mlekom.
Komentari (0)