Ključne poruke koje zanimaju trudnice
Ova pitanja i odgovori su ažurirani 23. aprila 2021. i biće ažurirani kada se pojave nove informacije i saveti.
Ovo su najbitnije informacije:
1. Najnoviji savet Zajedničkog komiteta za vakcinaciju i imunizaciju Ujedinjenog Kraljevstva (JCVI) glasi da vakcine protiv koronavirusa treba ponuditi trudnicama istovremeno sa ostatkom populacije, na osnovu njihove starosti i kliničke grupe. Žene bi trebalo da razgovaraju o prednostima i rizicima vakcine sa svojim zdravstvenim radnikom i donesu zajedničku odluku na osnovu individualnih okolnosti.
Foto: Freepik
2. Ne biste trebalo prestati sa dojenjem da biste se vakcinisali protiv koronavirusa.
3. Žene koje pokušavaju da zatrudne ne moraju da izbegavaju trudnoću nakon vakcinacije i nema dokaza koji bi ukazivali na to da će vakcina protiv korone uticati na plodnost.
4. Odluka da li ćete se vakcinisati je vaš izbor
Kojim trudnicama se nudi vakcina protiv koronavirusa?
Zajednički komitet za vakcinaciju i imunizaciju Ujedinjenog Kraljevstva (JCVI) je ažurirao svoje savete 16. aprila 2021. godine i sada savetuje da svim trudnicama treba ponuditi vakcinu protiv koronavirusa isto kao što se ona nudi i ostaloj populacije, i to na starosti trudnice i kliničke grupe.
Ranije se savetovalo da samo trudnice sa visokim rizikom od izloženosti virusu ili sa visokorizičnim medicinskim stanjima treba da razmotre vakcinu protiv koronavirusa u trudnoći.
Foto: Freepik
Ali od 16. aprila u Ujedinjenom Kraljevstvu vakcinacija protiv koronavirusa nudi se sledećim grupama trudnica:
1. One sa visokorizičnim zdravstvenim stanjem imaju veći rizik od teških bolesti kovida
2. Zdravstveni ili socijalni radnici koji su u veoma visokom riziku da se zaraze koronavirusom
3. Trudnice za koje se smatra da imaju visok rizik od zaražavanja zbog zdravstvenih i ličnih faktora koji uključuju starost, nacionalnost, BMI i osnovne zdravstvene uslove.
4. Žene kojima je dijagnostikovan gestacijski dijabetes u trudnoći ili trudnice sa BMI većim od 40
5. Trudnice starije od 45 godina
O prednostima i rizicima vakcinacije protiv koronavirusa u trudnoći treba razgovarati pojedinačno i gledati slučaj do slučaja.
Ako ispunjavate uslove za dobijanje vakcine protiv koronavirusa i ako vam je ponuđena vakcina, odluka da li ćete se vakcinisati u trudnoći je vaš izbor. Obavezno se informišite što više o koronavirusu i vakcini sa razgovarajte sa pouzdanim izvorom poput lekara ili babice.
Trudna sam i radim u zdravstvu – da li da se vakcinišem protiv koronavirusa?
U Velikoj Britaniji od kraja prošle godine, trudnice koje rade u zdravstvu ili socijalnoj zaštiti, uključujući i negovatelje u domovima, mogu da razmatraju opciju vakcinacije. Ovo se preporučuje jer je rizik od izloženosti koronavirusu velik, a samim tim i rizici od komplikacija mogu biti veći, čak iako trudnica ima dobro zdravlje.
Foto: Freepik
Ako ispunjavate uslove za vakcinu protiv koronavirusa i ponuđena vam je vakcina, odluka da li ćete vakcinisati trudnoću je vaš izbor.
Rizici i koristi od vakcinacije moraće da se procenjuju na individualnoj osnovi. To može uključivati faktore kao što su vaša etnička grupa, da li imate prekomernu težinu ili gojaznost, bilo koje osnovno zdravstveno stanje koje imate, kao i profesionalnu izloženost i sposobnost socijalne distance na poslu.
Savet za javno zdravlje je da, dok ne budu dostupni dalji podaci, oni koji su vakcinisani treba da nastave da poštuju sve trenutne mere smernica i smanjenja prenosa, uključujući socijalno distanciranje i nošenje lične zaštitne opreme.
Ako ste trudni zdravstveni ili socijalni radnik, vakcina neće promeniti procenu vašeg profesionalnog rizika. To, prema pravilima države Velike Britanije uključuje, da nećete raditi u zonama sa visokim rizikom ako ste trudni 28 nedelja ili više ili ako imate osnovno zdravstveno stanje koje vas dovodi u veći rizik od teške bolesti od koronavirusa.
Da li je vakcinacija protiv koronavirusa sigurna i efikasna kod trudnica?
Velika klinička ispitivanja koja su pokazala da su vakcine protiv koronavirusa sigurne i efikasne nisu obuhvatila trudnice. To znači da postoje ograničene informacije o efektima vakcinacije protiv koronavirusa u trudnoći. Veoma mali broj žena je zatrudneo nakon što su primile vakcinu u ispitivanju. U tim slučajevima nije bilo znakova problema, ali brojevi su premali da bi bili sigurni.
Foto: Freepik
Kako vakcine protiv koronavirusa nisu testirane na trudnicama, ne možemo sa sigurnošću reći da su efikasne kod trudnica kao i kod ostalih odraslih osoba. Međutim, nema razloga da se misli da vakcine neće efikasno zaštititi trudnice od kovida. Slično tome, nema razloga da se misli da će vakcina imati više neželjenih efekata kod trudnica.
Podaci o vakcinaciji protiv koronavirusa i trudnoći u Velikoj Britaniji su ograničeni. Međutim, čvrsti podaci sa tetrena iz Sjedinjenih Država – gde je oko 90.000 trudnica vakcinisano uglavnom mRNK vakcinama, kao što su Fajzer i Moderna – nisu izazvali bilo kakve probleme.
Zajednički komitet za vakcinaciju i imunizaciju Ujedinjenog Kraljevstva
(JCVI) savetuje da je poželjno da se trudnice vakcinišu protiv korone mRNA vakcinom, Fajzer ili Moderna
Kod ne trudnih osoba, poznato je da koronavirus vakcine imaju blage i kratkotrajne neželjene efekte, poput groznice ili bolova u mišićima koji traju dan ili dva. U novije vreme postoje izveštaji o retkim, ali ozbiljnim krvnim ugrušcima nakon vakcinacije.
Do 31. marta 2021. godine u Velikoj Britaniji je dato preko 20 miliona doza vakcine AstraZeneca (ne-trudnim osobama). Bilo je 79 izveštaja o ozbiljnoj trombozi (krvnim ugrušcima) nakon vakcinacije, što znači da je oko četiri osobe imalo ove krvne ugruške na milion datih vakcina. Stoga postoji izuzetno nizak rizik od ozbiljnog neželjenog dejstva krvnih ugrušaka kod ove vakcine.
S tim u vezi, JCVI je izjavio da „trenutno ne postoje poznati faktori rizika za ovo izuzetno retko stanje, koje se čini idiosinkratska reakcija pri prvom izlaganju vakcini AstraZeneca protiv koronavirusa”. To znači da neko nije nužno u većem riziku od ovog ozbiljnog neželjenog efekta samo zato što ima veći rizik od drugih krvnih ugrušaka, na primer kod trudnica. S obzirom na to da je ovaj neželjeni efekat tako redak i nije zabeležen ni kod jedne trudnice, ne možemo znati tačan rizik u trudnoći.
Pročitajte još
Na osnovu čega se tvrdi da vakcine protiv koronavirusa neće uticati na trudnoću kada ne postoje podaci?
U nedostatku podataka, ne možemo biti 100% sigurni da vakcine neće prouzrokovati neželjene efekte u trudnoći. Međutim, ovu nesigurnost treba meriti sa rizikom od koronavirusa u trudnoći.
Foto: Freepik
Vakcine koronavirusa ne sadrže sastojke koji su, prema trenutnim saznanjima, štetni za trudnice ili bebu u razvoju. Studije vakcina na životinjama, kako bi se ispitali efekti na trudnoću, nisu pokazale dokaze da vakcina nanosi štetu trudnoći ili plodnosti.
Vakcine koje koristimo nisu „žive” vakcine i zato ne mogu da izazovu infekciju koronavirusa kod vas ili vaše bebe. Vakcine zasnovane na živim virusima izbegavaju se u trudnoći kako se ne bi desilo da zaraze bebu u razvoju i nanesu štetu. Međutim, od ranije je poznatno da „nežive” vakcine sigurne u trudnoći (na primer, grip i hripavac). Trudnicama se nude druge nežive vakcine, poput one protiv gripa.
Podaci o vakcinaciji protiv koronavirusa i trudnoći u Velikoj Britaniji su ograničeni. Međutim, čvrsti podaci iz stvarnog sveta iz Sjedinjenih Država – gde je oko 90.000 trudnica vakcinisano uglavnom mRNK vakcinama, kao što su Fajzer i Moderna – nisu izazvali bilo kakve probleme.
Zbog toga JCVI savetuje da je poželjno da se trudnice vakcinišu mRNA vakcinom Fajzer ili Moderna.
Koje su koristi od vakcinacije u trudnoći?
Vakcinacija je efikasna u sprečavanju infekcije koronavirusa. Više od polovine žena koje imaju pozitivan test na koronavirusa u trudnoći uopšte nemaju simptome, ali neke trudnice mogu razviti životno opasnu bolest kao posledicu koronavirusa, posebno ako imaju postojeći zdravstveni problem.
Foto: Freepik
U kasnijim fazama trudnoće žene su izložene povećanom riziku da se ozbiljno razbole od kovida. Ako se to dogodi, postoji oko tri puta veća verovatnoća da će se vaša beba roditi pre vremena, što može uticati na njeno dugoročno zdravlje.
Prednosti vakcinacije uključuju:
- smanjenje teške bolesti za trudnicu
- smanjenje rizika od prevremenog porođaja za bebu
- potencijalno smanjenje prenosa ugroženim članovima domaćinstva
Da li treba da se vakcinišem protiv koronavirusa ako planiram da zatrudnim?
Najnoviji savet JCVI kaže da žene koje pokušavaju da zatrudne ne moraju da izbegavaju trudnoću nakon vakcinacije.
Foto: FreepikAko žellite da se vakcinišete pre trudnoće to će pomoći u sprečavanju infekcije koronavirusa i njenih ozbiljnih posledica kada zatrudnite. U pojedinim slučajevima, žene će možda da donesu odluku da li će odložiti trudnoću dok im vakcina ne postane dostupna.
Savete JCVI oko vakcina u mlađim starosnim grupama treba poštovati za one koji planiraju da zatrudne. A on glasi da se trenutno se ne-trudnim osobama mlađim od 30 godina bez osnovnih zdravstvenih uslova treba ponuditi alternativa vakcini AstraZeneca (ako ispunjavaju uslove za vakcinaciju). Trenutno su alternative vakcina Fajzer i Moderna. Ne-trudnim osobama starijim od 30 godina ili onima sa postojećim zdravstvenim problemima zbog kojih su podložniji kovidu, JCVI preporučuje brzu vakcinaciju, uključujući i vakcinu AstraZeneca.
Dobila sam prvu dozu vakcinacije protiv kovida, da li treba da odložim trudnoću do druge doze?
Jedna doza koronavirus vakcine pruža vam dobru zaštitu od infekcije, ali smatra se da to nije dugotrajno i da vas možda neće zaštititi tokom cele trudnoće.
Ako je moguće, preporučuje se da primite drugu dozu vakcine pre nego što zatrudnite, navodi se na sajtu Kraljevnkog koledža za akušerstvo i ginekologiju.
Ako otkrijete da ste trudni nakon što ste već uzeli prvu dozu vakcine (između doza), vaš je izbor je:
– ili da uzmete drugu dozu nakon preporučenog intervala,
– ili da sačekate nakon 12. nedelja trudnoće (koje su najvažnije za razvoj bebe)
– ili da odložite vakcinaciju do posle trudnoće. Vaša odluka treba da uzme u obzir vašu ličnu izloženost i rizike od koronavirusa. O ovim rizicima možete razgovarati sa lekarom ili babicom.
Šta ako otkrijem da sam trudna nakon što sam dobila vakcinu?
Ako primite dozu vakcine pre nego što saznate da ste trudni trebalo bi da razgovarate sa lekarom o stanju vaše bebe i rizicima, ali i delotvornosti vakcine.
Ako otkrijete da ste trudni nakon što ste uzeli jednu dozu vakcine (između doza), vaš izbor je da :
- ili drugu dozu primite nakon preporučenog intervala,
- da sačekate nakon 12. nedelja trudnoće (koje su najvažnije za razvoj bebe)
- ili da odložiti drugu vakcinu do posle trudnoće.
U razmatranje i donošenje odluke treba da u obzir uzmete vašu ličnu izloženost virusu i rizike od kovida. O ovim rizicima možete razgovarati sa lekarom ili babicom.
Da li se vakcine obično koriste u trudnoći?
Trudnicama i dojiljama se već rutinski i sa sigurnošću nude vakcine u trudnoći, na primer za zaštitu od gripa i velikog kašlja. Mnoge od ovih vakcina takođe štite bebu od infekcije. Ove vakcine, poput vakcina koronavirusa , nisu „žive” vakcine, koje se generalno smatraju sigurnim u trudnoći.
Šta da radim ako budem imala nus reakciju na vakcinu?
Kao i svi lekovi, vakcine mogu izazvati neželjene efekte. Obično su blage i ne traju dugo. Veoma česti neželjeni efekti u prvih dan ili dva nakon vakcine uključuju: bol ili osetljivost u ruci gde ste dobili injekciju, osećaj umora i glavobolje, bolovi i jeza.
Foto: Freepik
Takođe, možete imati simptome nalik gripu i dan-dva doživjeti epizode ​​drhtavice. Ako razvijete groznicu (temperatura vam je 38 ° C ili više), odmarajte se i uzimati paracetamol, koji je siguran u trudnoći.
Ako ste zabrinuti zbog svojih simptoma, možete se obratiti svom lekaru opšte prakse ili ginekologu za dalji savet.
Postoje izveštaji o izuzetno retkom problemu zgrušavanja kod ljudi koji primaju vakcinu Okford / AstraZeneca.
Ako se u periodu od četiri dana do četiri sedmice nakon vakcinacije javi bilo šta od sledećeg, hitno potražite lekarski savet:
1. Nova, jaka glavobolja kojoj uobičajeni lekovi protiv bolova ne pomažu ili se pogoršava
2. Neuobičajena glavobolja koja izgleda gore kada ležite ili se saginjete ili može biti praćena:
3. Zamagljen vid, mučnina i povraćanje
4. Poteškoće sa govorom,
5. Slabost, pospanost ili napadi
6. Nova, neobjašnjiva modrica ili krvarenje
7. Otežano disanje, bol u grudima, oticanje nogu ili trajni bolovi u stomaku
Preporuku dao RCGO
Preporuke za vakcinaciju trudnica i dojilja dao je Kraljevski koledž akušerstva i genekologije Velike Britanije.
Originalan tekst pročitajte OVDE>>>
Komentari (0)