Međunarodni dan nestale dece obeležava se danas, a nevladina organizacija ASTRA upozorava da svake godine u Evropi nestane 200.000 dece i da su najčešći uzroci beg od kuće, što su deca bez pratnje, roditeljske, ali i kriminalne otmice.
U saopštenju te organizacije podseća se da je ASTRA SOS, evropski telefon za nestalu decu, dostupan 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji i da su pozivi sa svih mreža besplatni.
Ističe se da je devet godina u Srbiji u funkciji jedinstveni evropski broj za nestalu decu i da je u 2020. zabeleženo 42.662 poziva, od kojih su 8.857 bili u vezi sa nestankom dece što je, kako se navodi, 17 odsto više nego prethodne godine.
Foto: Freepik
Od osnivanja 2012. do kraja 2020. godine, na ASTRIN evropski broj za nestalu decu primljeno je 3.350 poziva, prijavljeno 120 nestanaka dece, od kojih 71 devojčice i 49 dečaka.
Tokom prošle godine bila su 382 poziva, na osnovu kojih je registrovano osam slučajeva nestale dece – šest devojčica i dva dečaka. Petoro od ove dece je pronađeno, a za ostalima se traga.
Hitno prijavljivanje nestanaka dece ključno je za brze i adekvatne reakcije. Po prijemu prijave nestanka, ASTRA osigurava trenutnu akciju koja podrazumeva pomoć policiji u potrazi, kao i podršku porodici čije je dete nestalo tokom i nakon istrage.
ASTRA, na Međunarodni dan nestale dece, apeluje da se hitno napravi zvanična objedinjena statistika ili registar nestale dece na državnom nivou i da se iz državnih fondova obezbedi finansijska podrška SOS linijama, među kojima je i ASTRINA 116 000.
Ukazuju i da je potrebno uvesti tehnološke inovacije kako bi se ubrzalo reagovanje povodom nestanaka dece i povećala mogućnost njihovog pronalaženja, npr. uvođenje Chlid Alert sistema.
Apeluju i na unapređenje međusektorske saradnje, uz korišćenje znanja i resursa NVO sektora.
Fondacija „Tijana Đurić”: Malo bolje, ali i dalje veliki broj nestalih
Tokom 2020. godine prijavljen je nestanak 1.372 punoletna lica, od kojih je pronađeno 1.280, kao i 1.147 maloletnih, od kojih je pronađeno 1103, saopštila je Fondacija „Tijana Đurić”.
– Dobre vesti su da nije bilo kriminalnih otmica, niti nestanaka povezanih sa krivičnim delima. U odnosu na 2019. godinu, u kojoj je prijavljeno oko 1.400 nestanaka maloletnika, prošlogodišnji podaci su malo bolji, ali se još uvek radi o velikim brojevima – ističe se u saopštenju.
Fondacija ukazuje da, kada pričamo o nestancima, kako dece, tako i odraslih, često se prvo pomisli na kidnapovanje.
– Prema podacima iz MUP-a, kriminalne otmice se u Srbiji dešavaju retko. Nestanci lica su uglavnom povezani sa bežanjem iz hraniteljskih porodica, iz doma i od kuće. Razlozi su različiti, od tragičnih poput zlostavljanja koja deca više ne mogu da trpe, do banalnih kao što je strah zbog loše ocene – dodaje se u saopštenju.
Foto: Freepik
Iz Fondacije ističu da je veoma važno da nestali ne budu zaboravljeni, pošto se nestanci dešavaju svaki dan, a svest o neophodnosti da se javnost o tome alarmira je još uvek niska.
– Baš zbog ovoga, Fondacija „Tijana Jurić” se od 2015. godine bori za uvođenje Amber Alerta, sistema za brzo alarmiranje javnosti u slučajevima nestale dece. Radi se o sistemu koji je jedan od najefikasnijih načina da se što pre proširi vest i poveća verovatnoća pronalaska deteta”, dodaje se u saopštenju.
Taj podatak, ističe se, potvrđuje statistika iz SAD gde je od početka 2021. godine spaseno 1.064 dece zahvaljujući Amber Alertu, koji tamo uspešno funkcioniše već 25 godina.
– Od izuzetne je važnosti da i naša zemlja usvoji ovakav model informisanja javnosti i potrage za decom kako bi se broj nestanaka dece maksimalno smanjio – piše u saopštenju i upozorava da su nestanci dece opasni, jer su upravo deca najčešće žrtve trgovine ljudima, seksualne i radne eksploatacije.
– Ne završava se svaki nestanak smrću deteta, već deca koja su odlučila da pobegnu od kuće iz bilo kog razloga najlakše postaju meta predatora koji ih manipulacijom uvode u svet prostitucije, droge i organizovanog kriminala. Nažalost, to su često krugovi iz kojih se deca zarobljena strahom za život i opstanak jako teško izvuku – piše u saopštenju.
Još jedan od načina kako Fondacija pomaže javnosti da se informiše o nestalim i pronađenim licima je Registar nestalih lica Srbije.
– Ovaj specifičan registar beleži osobe za kojima porodice još uvek tragaju i dostupan je svima. Molba Fondacije je da i MUP Srbije svoj registar nestalih lica načini javnim, kako bi cela država znala koliko lica nestaje tokom godine, a koliko njih je pronađeno, kako je običaj u drugim državama širom sveta – navodi se u saopštenju.
Izvor: rtv.rs
Komentari (0)