Savremena nauka kaže da bi, kad je u pitanju dohrana beba, trebalo da zaboravimo na sve one tablice i spiskove namirnica s kojima su generacije mama počinjale dohranu svojih beba.
Tablice više nisu aktuelne jer je dokazano da ne postoje namirnice koje bi trebalo davati prvo, odnosno, ne postoji uputstvo koji će reći – to su jabuke i šargarepa ili ne, beba prvo treba da okusi meso. To je danas tako jer su nutricionisti shvatili da bebe u različitim delovima sveta započinju s različitim namirnicama pa je očigledno da je spisak u jednoj zemlji drugačiji nego drugde.
Uz tu bi činjenicu mame danas trebalo da odahnu i da jednostavno bebi daju gotovo sve što jedu i roditelji. Naravno, u početku to treba da budu kašice bez ikakvih dodataka, dakle, ne jelo koje se kuva za celu porodicu nego, kad je o izboru namirnica reč, znajte da je svejedno hoće li to biti šargarepa ili jaje.
Ono što ostaje na snazi jeste način na koji se bebe privikavaju na čvrstu hranu. Uvođenje svake nove namirnice trebalo bi biti postepeno, po malo, u kombinaciji s već isprobanim ukusima, kako bi se beba mogla što bolje privikavati na nove ukuse.
Međutim, iako je danas dozvoljeno gotovo sve, postoje namirnice koje su zabranjene, neke do prvog, a neke čak i do drugog rođendana.
Donosimo vam stoga spisak, kako biste mogli zapamtiti sve to što bebi ne smete dati, i opustiti se kod izbora namirnica, ne prema starim uputstvima i tablicama, već onome što se trenutno nudi na sezonskom stolu. S tim sigurno nećete pogrešiti, čak i kad je u pitanju nešto teža hrana, poput jaja, koja su dokazano jako zdrava za bebe, ili mahunarki, koje su takođe dozvoljene praktično već od starta.
Ono što im ne smete davati jeste sledeće:
– Šećer
– Med (do drugog rođendana)
– Citrusno voće (do prvog rođendana)
– So
– Sirovo i nedovoljno kuvano meso, riba, povrće
– Orašasti plodovi (alergeni koje možete početi davati po malo, ali samlevene)
– Sokovi
– Kravlje mleko (do 1. rođendana, iako već i pre možete dodavati po malo u kašice, ali nipošto od njega napraviti celi obrok)
– Previše vlakana – obroci od povrća, voća i celih zrna žitarica, za bebu bi mogli imati malo previše vlakana za njihov probavni trakt pa pripazite malo i na to. Zapravo, iako su jako zdrave, bebe će dovoljno hranjivih materija dobiti i od porcije voća ili povrća.
Ono što smete i što bi trebalo da činite jeste da svoju bebicu od prvog dana dohrane privikavate na što više različitih ukusa, jer nutricionisti kažu da nema boljeg temelja za kasnije uživanje u raznovrsnoj, uravnoteženoj i zdravoj hrani.
Izvor: www.index.hr
Komentari (0)