Većini žena se u trudnoći apetit povećava, što je i normalno, ako uzmemo u obzir da beba crpi energiju i hranu iz majčinog organizma. Zato, nemojte da vas iznenadi ako budete osećali nezasitu želju za voćem, povrćem, proteinima, žitaricama… Takođe, skoro svaka žena ima jednu namirnicu koja joj se konstantno jede tokom ovih devet meseci, i to je OK, ali imajte na umu da je važno da se raznovrsno hranite – različite namirnice imaju drugačije nutrijente.
Hrana bogata folatima
Za pravilan razvoj bebinog mozga, važno je da tokom trudnoće jedete namirnice bogate folatima, kao što su spanać, pasulj, dinja… “Folati, koji se takođe nazivaju i folnim kiselinama, izuzetno su važan nutrijent za razvoj fetusa. Folati igraju važnu ulogu u razvoju mozga i kičmene moždine fetusa, naročito u prve četiri nedelje trudnoće”, kaže akušer-ginekolog iz njujorške bolnice dr Afua Minta i naglašava da žene treba da unose od 400 do 800 mikrograma folata, čak iako ne pokušavaju da ostanu u drugom stanju.
Unosite dosta gvožđa
Kroz krv, beba dobija kiseonik, hormone i vitamine. Anemija – kada osoba ima malo crvenih krvnih zrnaca ili njena crvena krvna zrnca ne funkcionišu kako bi trebalo – u trudnoći je povezana sa slabijim rastom fetusa, manjom težinom bebe na rođenju, ali i sa porođajem pre termina. Dr Minta naglašava da bi trudnice trebalo da unose 27 miligrama gvožđa svakog dana, najbolje kroz ishranu.
Dešava se da vam se jedu neobične stvari poput pepela
Zaboravite na alkohol
”Trudnice bi trebalo da izbegavaju sve vrste alkohola. Kada majka pije alkohol, to se prenosi i do bebe kroz pupčanu vrpcu, i moglo bi da dovede do poremećaja, poput facijalnog deformiteta, problema sa pamćenjem, ali i poremećaja vitalnih organa. “Ne postoji bezbedna doza alkohola u trudnoći ili u period kada žena pokušava da zatrudni”.
Ako vam se jede, led, pepeo, prašina
Nemojte da vas to plaši. Naime, stanje kada se trudnicama jedu nejestive stvari poput ovih, naziva se pika i nije baš retko. Iako još uvek nema dokaza da je tako, stručnjaci smatraju da se pika razvija kod žena kojima nedostaje gvožđe. U svakom slučaju, ukoliko osetite želju da jedete nešto nejestivu, pokušajte da se suzdržite jer time možete oštetiti svoje ili bebino zdravlje, i obavezno o tome obavestite lekara.
Budite umerene sa slatkišima
Probiotici
Poželjno je da tokom trudnoće unosite namirnice koje sadrže probiotik, poput jogurta. Probiotik pomaže organizmu da se izbori sa lošim bakterijama, tako što pospešuje rad “dobrih”.
Ograničite unos kafe
Ako ste navikli da, recimo, svako jutro kada ustante pijete šolju kafe, to je u redu, ali lekari savetuju da ne pijete dnevno više od jedne. Iako su mnogi stručnjaci ranije tvrdili da je kofein loš za bebu i da može da dovede čak i do pobačaja, najnovije studije pokazuju da unos do 200 miligrama kofeina dnevno nema nikakvih negativnih uticaja na bebu.
Trudnice na posebnom oprezu zbog salmonele
Kod trudnica, salmonela može da uzrokuje sepsu u materici i ostavi fatalne posledice na fetus. Zato stručnjaci naglašavaju da trudnice naročito obrate pažnju kada spremaju meso ili jaja – dobro ih skuvajte ili ispržite, kako ne bi ostala živa.
Dodatnih 300 kalorija
OK, u trudnoći jedete za dvoje, ali to ne znači da treba bukvalno da jedete dvostruko više od onoga koliko ste inače jeli. “Generalno, za zdravu trudnoću, trebalo bi da unosite oko 300 kalorija dnevno više nego inače”, kaže dr Minta.
Komentari (0)