Stručnjaci upozoravaju da porođaj kod kuće može da bude veoma opasan za majku i bebu, posebno ako žena pre troga nije rađala, prenosi Daily mail.
Dva naučnika su na osnovu studije dokazali da žene koje ne stignu do bolnice na vreme, spadaju u rizičnu grupu, jer njihove tek rođene bebe mogu da imaju trajne posledice zbog ove odluke.
Ova studija je obuhvatila 500.000 planiranih kućnih porođaja kod žena koje su imale nizak ili nikakav rizik u trudnoći. Na osnovu rezultata, dokazano je da je stopa smrtnosti među bebama bila veoma visoka, čak i kod ovih porodilja.
Jedno vreme trend je bio da se žene porađaju u kućnim uslovima, jer se tako navodno smanjivali trošakovi pojedinih zdravstvenih usluga. Međutim stručnjaci upozoravaju da bebe rođene u kućnim uslovima ne mogu da dobiju primera radi kiseonik, koji se daje u pojedinim sličajevima. U nedostatku kiseonika najčešće dolazi do cerebralne paralize i motorno i kognitivnih problema koji se mogu detektovati tek u školskom uzrastu deteta, prenosi Daily mail.
I porođaj kod kuće i onaj u bolnici ima svojih dobrih i loših strana
Istraživači dodaju da bi parovi trebalo da budu upozoreni kada reše da se žena porodi kod kuće kako bi izbegli ovakve posledice.
U časopisu medicinske etike, profesor Džulijan Savulesku sa Filozofskog fakulteta Univerziteta Oksfordm akušer ginekolog i vanredni profesor na Lačlan Univerzitetu u Melburnu, upozorava da se u tim slučajevima često dešava da majka i beba ne stignu na vreme do bolnice, pa nastaju problemi.
Ukoliko se zakasni sa medicinskom pomoći, posledice mogu biti kobne, jer najčešće dovodi do trajne invalidnosti bebe, što se obično izbegne kada do komplikacija dođe u bolnici – kaže ovaj akušer.
I 2011 godine studija koja je rađena na Oksford Univerzitet pokazala je da majke koje prvi put rađaju decu u kućnim uslovima imaju veću šansu da izgube novorođenče na porođaju.
Prvo se posavetujte sa ginekologom pre nego što odlučite da se porodite kod kuće
U Engleskoj je urađena velika studija po mestima odnosno gradovima gde je utvrđeno da su bebe rođene u kućnim uslovima 2,8 puta pod većim rizikom u poređenju sa onima bebama koje su rođene u bolničkim uslovima.
Najčešći problemi su mrtvorođene bebe, smrt novorođenčeta u prvoj nedelji života, povrede mozga, frakture gornjeg dela ruku ili ramema tokom porođaja, kao i fekalije u plućima.
Ipak, oni napominju da nije bilo povećanog rizika od smrtnosti i nekih komplikacija u kućnim uslovima za bebe čije rođenje je planirano uz pomoć babice.
Nije bilo ni povećanog rizika za drugu ili sledeću bebu čije su majke planirale kućni porođaj, otkrila je ova studija.
Istraživači su priznali da i u bolnicama postoji šansa od ovakvih rizika, kao i da današnje majke porođaj u kući doživljavaju kao prirodan tok, dok je bolnički porođaj po njima više medicinska intervencija.
Lekari i babice često ne govore ženama koji se rizici postoje za majku i bebu ukoliko odluče da se porađaju u kućnim uslovima. A njihova je dužnost da to urade – smatraju istraživači.
Elizabet Daf,viša savetnica u NCT rekla je da postoji mnogo potencijalnih prednosti za porođaj u kućnim uslovima posebno za žene da niskim rizikom ili drugom trudnoćom. Međutim i ona se slaže da bi za prvorotke bilo bolje da se porađaju u porodilištu pod nadzorom lekara.
Veoma je važno da se potencijalnim roditeljima ponudi najviši kvalitet informacija o rizicima i prednostima porođaja kod kuće – zaključila je ona.
Komentari (0)