Najčešći odgovor na znatiželjna pitanja dece “Odakle dolaze bebe?” je – bebe donose rode! Međutim, ovde se radoznalost mališana ne završava uvek. Zašto BAŠ RODE donose bebe?
Foto: Pixabay
Iza priče o rodama koje donose bebe u porodicu stoji niz mitova i priča starih više vekova. Možda najstariji mit koji povezuje rode sa bebama potiče iz stare grčke. Prema grčkoj mitologiji boginja Hera, koja je inače zaštitnica braka, svoju rivalku je pretvorila u rodu kako bi joj napakostila, a ona je kasnije pokušala da ukrade Heri sina dok je još bio beba. Ovo je prvo povezivanje roda sa bebama.
Foto: Pixabay
Egipatska mitologija viši oblik duše (ba) prepoznaje kao rodu, a kada se ove ptice vraćaju – to označava i povratak duše. Prema tome – egipatska mitlogija prepoznavala je povratak roda kao novo rađanje, odnosno ponovno rađanje neke osobe. Rode, u ovom slučaju viši oblik duše, donose bebu kao dušu koja se reinkarnirala.
I mitologija stare Indije među značajnim simbolima ima i rodu. Kod njih je ova ptica bila simbol porodične vrednosti i odanosti.
Međutim, najverovatnije ni jedan od ovih mitova nije zaslužan za najlepši posao koji je rodama dodeljen. U Nemačkoj je pre nekoliko vekova nastala priča upravo o tome – kako rode donose bebe. Ova priča se povezuje sa tim što su rode sa svojih staništa odsutne devet meseci kada se sele u toplije krajeve i ponovo vraćaju.
Ciklus od devet meseci poklapa se sa dužinom trudnoće kod žena, a period rađanja najvećeg broja dece u vreme kada je nastala ova priča poklapalo se i sa povratkom roda iz toplijih krajeva – tokom aprila i marta meseca. Razlog za ovo je i činjenica da su se tada brakovi sklapali veoma često tokom juna meseca, odnosno oko 21. juna kada je najduži dan u godini na severnoj zemljinoj polulopti, a devet meseci od prve bračne noći često se poklapao sa dolaskom roda.
Foto: Pixabay
Ova priča o rodama koje donose bebe dodatno je popularizovao i Hans Kristijan Andersen koji je često u svojim bajkama spominjao decu koju su donele rode svojim roditeljima.
Ali mi znamo da:
Komentari (0)