Većina će se mama složiti da je dojenje jedno od najlepših iskustava i predivan način povezivanja s bebom. A šta je s dojenjem kad nastupi nova trudnoća?
Ako nova trudnoća protiče bez komplikacija, zapravo nema prepreke za dojenjem. Odluka je na mami da li to želi. Naravno, ne treba zaboraviti ni dete koje ima svoje potrebe i želje.
Razlog zašto se mame obično brinu ili dvoume oko dojenja u trudnoći je da neće imati dovoljno hranljivih stvari za kvalitetno mleko i za normalan razvoj bebe. Sve što mami treba je kvalitetna i zdrava ishrana, a telo će se pobrinuti za sve ostalo. Čak i kada se pojave mučnine i ništa ne deluje primaljivo, telo će osigurati da beba dobije sve potrebno.
Takođe, trudnoća je poprilično umarajuća, pa mnoge mame strahuju da će ih dojenje dodatno iscrpiti. Međutim, upravo ono joj može doneti željeni predah dok sedi i doji.
Ipak ne treba zaboraviti da je trudnoća jedno drugo stanje i to će se odraziti i na dojenje. Dojke i bradavice bi mogle da budu osetljivije i bolne. Takođe može doći do smanjenja mleka i promene ukusa u drugom tromesečju. Neka deca će baš zbog toga početi da odbijaju dojku. Naime, pred kraj trudnoće mleko će preći u kolostrum kako bi zadovoljilo potrebe bebe kada se rodi.
Neke mame mogu osećati mučnine kad dođe do otpuštanja mleka ili pak neprijatnost i nervozu. S druge strane, kod nekih za vreme dojenja može doći do seksualnog uzbuđenja, koje je potpuno normalno. Trudnoća je sama po sebi razdoblje povećane seksualne želje, a nadražene bradavice to mogu dodatno potencirati.
Treba reći da se za vreme dojenja otpušta hromon oksitocin koji mame brine, jer osim što uzrokuje otpuštanje mleka, podstiče i trudove. Međutim, za vreme dojenja se otpuštaju vrlo male količine koje nisu dostatne za poticanje porođaja.
Situacije u kojima bi mama ipak trebalo da preste s dojenjem su kada je već imala prevremeni porođaj, pobačaj, krvarenje, ili ako ima tešku trudnoću.
Komentari (0)