Šta je decidualni polip?
Decudulni polip je onaj koji nastaje isključivo za vreme trudnoće i uglavnom spontaju nestaju nakon porođaja. On je druga najčešća vrsta polipa tokom trudnoće.
Foto: freepik-vipss
Da li su polipi u materici kancerogene prirode?
Polipi su generalno nekancerogene izrasline
Polipi su generalno nekancerozne izrasline i obično se uklanjaju tokom procedure dilatacije i kiretaže, koja se izvodi radi uklanjanja abnormalnog tkiva iz grlića materice. Iako su najčešće povezani sa abnormalnim krvarenjem i mrljama tokom trudnoće, ne izazivaju neplodnost ili pobačaj.
Faktori koji mogu povećati rizik od polipa materice
Ne postoje određeni faktori rizika za nastanak, međutim postoje pretpostavke da to mogu biti:
- Cirkulišući hormoni, posebon estrogen
- Gojaznost
- Visok krvni pritisak
- Prisutnost cervikalnih polipa
- Korišćenje oralnih kontraceptivnih sredstava
Pročitajte i >>> Krvarenje nakon porođaja sve što treba da znate
Kako da prepoznam da možda imam polip u materici?
- Krvarenje
- Bol tokom seksualnog odnosa
- Bol u stomaku
- Bol u karlici koji može biti gori tokom menstrualnog ciklusa (naročito kada imate menstruaciju), a nije uvek povezan sa menstruacijom
Foto: freepik-rawpixel.com
Šta da očekujem ako mi otkriju polip tokom trudnoće?
Ako se polip materice dijagnostikuje tokom trudnoće, verovatno će biti uklonjen ili lečen tek nakon porođaja.
U većini slučajeva, lečenje polipa materice tokom trudnoće neće zahtevati operaciju. U nekim slučajevima, međutim, lečenje može zahtevati hirurško uklanjanje ” bilo histeroskopsku resekciju, a u nekim slučajevima i dilataciju i kiretažu.
Kako se leči polip?
Glavni tretmani decidualnih polipa su putem digitalne polipektomije ili laserske ekscizije, ili procedure elektrohirurške ekscizije petlje (LEEP).
Foto: freepik
U zavisnosti od količine (da li imate jedan ili više polipa) moguće su neke od opcija:
- Samo praćenje bez intervencije jer može da se desi da nestane sam od sebe
- Lekar će ga ukloniti u slučaju da ste prošli menopauzu ili imate veći rizik od raka materice
- Kada su upitanju lekovi od pomoći su oni koji drže hormone pod kontrolom
- Ukoliko se pregledom tkiva utvrdi da polipi imaju ćelije karcinoma, možda će vam trebati operacija uklanjanja materice – histerektomija
Šta su operativna histeroskopija, dilatacija i kiretaža i da li se rade pod anestezijom?
Histeroskopija traje 30 minuta, a zvodi se pod opštom anestezijom
Operativna histeroskopija je minimalno invazivna procedura koja koristi histeroskop za uklanjanje polipa kroz grlić materice. Histeroskop je instrument sa svetlom koji se koristi za ispitivanje unutrašnjosti materice i prikaz unutrašnjih struktura na video monitoru.
Foto: freepik-trendvector
Histeroskopija se izvodi pod opštom anestezijom ili svesnom sedacijom u ambulantnim uslovima i traje manje od 30 minuta. Posle kratkog zadržavanja pacijentkinja može da ode kući.
Histerektomija i operativna histeroskopija nisu ista procedura!
Dilatacija i kiretaža se smatraju većim hirurškim zahvatima jer zahtevaju opštu anesteziju, da bi se ona bezbedno obavila na vama kao budućoj majci.
Može li decicualni polip da ugrozi trudnoću?
Polipi materice su obično mali i ne izazivaju veće probleme vama ili vašoj bebi. Ali ponekad mogu dovesti do pobačaja ako se ne leče odmah.
Ako imate endocervikalne polipe tokom trudnoće, sigurno ćete želeti da budete sigurni da su uklonjeni pre nego što porođaj počne, tako da se grlić materice ne bi otvorio i došlo do gubitka krvi tokom porođaja. U nekim slučajevima ovo može dovesti do komplikacija kasnije u životu kao što je anemija.
Najbolji način za sprečavanje polipa materice je nejasan, ali uzimanje hormonske terapije koja sadrži samo estrogen nakon menopauze može smanjiti rizik.
Hormonska terapija samo estrogenom se ne preporučuje ženama koje imaju porodičnu istoriju raka dojke ili onima kojima je uklonjena materica.
Foto: freepik-jcomp
Da sumiramo…
Polip materice je benigni (nekancerozni) prekomerni rast tkiva u sluzokoži materice. Polipi materice mogu izazvati mrlje ili krvarenje, posebno nakon menopauze. Ako nemate simptome, verovatno vam neće trebati lečenje.
Ako se polip materice dijagnostikuje tokom trudnoće, verovatno će biti uklonjen ili lečen nakon porođaja, uz praćenje stanja od strane vašeg ginekologa.
U nekim slučajevima, lečenje polipa materice može zahtevati hirurško uklanjanje – bilo operativnom histeroskopijom ili dilatacijom i kiretažom. Polip materice može povećati rizik od pobačaja ili prevremenog porođaja.
Komentari (0)