Želite da izbegnete amniocentezu?
Sa saznanjem o trudnoći, dolaze pregledi kod lekara i različiti testovi koji Vam omogućuju da pratite kako se Vaša bebica razvija u stomaku.
Neki od skrining testova (kao što su dabl i tripl test) mogu da Vam kažu samo mogućnost, odnosno verovatnoću da Vaša beba možda ima genetski problem (na primer, jedan u 5000, ili jedan u 50).
Vrlo često ovi testovi bespotrebno uznemire trudnicu, a neretko se i bez potrebe trudnice upućuju na invazivnu amniocentezu.
Ako želite da izbegnete amniocentezu VERIFIED ® ekspertski prenatalni test je najbolja opcija za vas.
Dobićete precizne rezultate o genetskom zdravlju bebe već od 10. nedelje trudnoće.
Ukoliko je ovaj test negativan uz uredan ultrazvučni pregled, ne morate da radite ni jedan drugi test.
Imate više od 35 godina?
Pojedini hromozomski poremećaji češće promaknu u prenatalnoj dijagnostici kod trudnicama mlađih od 35.godina
Trudnice koje su starije od 35 godina imaju povećan rizik od hromozomskih poremećaja.
To znači da će vaš dabl test sigurno pokazati povećan rizik kao i svakoj drugoj trudnici koja ima isto godina kao i vi. Ovo je najčešći razlog bespotrebne uzemirenosti trudnica nakon dabl testa koji je samo statistička procena.
Ukoliko imate više od 35 godina uradite VERIFIED ekspertski prenatalni test i nema potrebe da radite bilo koji drugi test i da se dodatno stresirate.
Ako je rezultat negativan, a ultrazvučni nalaz uredan možete mirno da spavate.
Foto:Fotolia
Da li to znači da trudnice mlađe od 35 godina nisu pod rizikom?
Naprotiv, dešava se da kod mlađih trudnica dijagnostički promakne Daunov sindrom i to čak češće nego kod trudnica koje su starije.
Zašto je to tako?
Trudnice mlađe od 35 godina ne spadaju u kategoriju visokog rizika pa njihov dabl test može biti lažno uredan. Kao što će se kod starijih trudnica pokazati rizik zbog godina, tako će kod mlađih ovaj test pokazati mali procenat mogućnosti od hromozomskih poremećaja pa se trudnica neće dalje upućivati na dijagnostičke testove.
To znači da i uprkos trudnoći u mlađim godinama treba da uradite prenatalni test kako biste bili sigurni da je vaša beba genetski zdrava.
Pogledajte video i poslušajte savete eksperta za prenatalnu dijagnostiku:
Da li je u porodici bilo genetskih poremećaja?
Ukoliko je odgovor potvrdan, OBAVEZNO uradite VERIFIED ekspertski prenatalni test.
Skriningom celokupnog genoma, poremećaje je moguće otkriti već u 10. nedelji trudnoće.
Ukoliko se prethodna trudnoća završila spontanim pobačajem ili su detektovani hromozomski poremećaji, takođe se preporučuje da uradite ekspertski VERIFIED test.
Foto: Shutterstock
Spontani pobačaji se često i dese zbog postojanja hromozomskih poremećaja kod bebe.
Ukoliko u vašoj porodici postoje hromozomopatije ili ste imali spontani pobačaj, kao i ako ste utvrdili postojanje hromozomopatije u predhodnoj trudnoći, vaša trudnoća je pod visokim rizikom od ovih poremećaja.
Previše se brinete za zdravlje bebe?
Naravno da svaka trudnica ima određene strahove i brige koje su u vezi sa zdravljem bebe.
Dok se bebe šćućureno razvijaju u telu majke, mi o tome šta se stvarno sa bebom dešava ne znamo ništa. Barem do sledećeg pregleda ili testa koji će nam pomoći da otkrijemo tajnu života u materici.
Foto: Shutterstock
Ukoliko vaš strah prevazilazi granice normalnog, ne smiruje se ni uprkos urednim ultrazvučnim pregledima, a anksioznost vas remeti u svakodnevnom životu, to je još jedna od indikacija za EKSPERTSKI VERIFIED ALL CHROMOSOMES test.
Ekspertski VERIFIED ALL CHROMOSOMES test je namenjen svim trudnicama koje žele da dobiju celokupnu sliku o genetskom zdravlju bebe i to već od 10. nedelje trudnoće kao i trudnicama koje žele da izbegnu invazivnu amniocentezu.
Idealan je za trudnice koje žele širu, celokupnu genetsku sliku bebe.
Jer detaljnije je bolje, radi vaše sigurnosti.
Da li se VERIFIED test radi i kod blizanačke trudnoće?
Da. Može se izvoditi na bizanačkoj trudnoći i utvrditi aneuploidije hromozoma 21, 18 i 13, kao i prisustvo/odsustvo Y hromozoma.
Foto: Fotolia
U blizanačkoj trudnoći se ne mogu utvrditi aneuploidije polnih hromozoma, niti pol bebe.
Da li se VERIFIED test radi i kod trudnoća koje su nastale vantelesnom oplodnjom uključujući i doniranu jajnu ćeliju/spermu?
Da, NIPT koji koristi tehnologiju sekvencioniranja celog genoma (kao što je VERIFIED ekspertski prenatalni test) se ne zasniva na sličnostima/razlikama između fetalne i majčine DNK i može se koristiti kod asistirane trudnoće, uključujući i doniranje sperme/jajne ćelije.
Da li rezultati testa variraju u zavisnosti od nedelje trudnoće u kojoj se radi test?
Ne. VERIFIED test pokazuje iste rezultate tokom cele trudnoće.
To je potvrđeno u kliničkoj studiji u kojoj je NIPT upoređivan sa standardnim skriningom aneuploidija. Studija je uključivala uzorke trudnica između 8. i 39. nedelje trudnoće.
Komentari (0)