Da li je moguće piti previše vode tokom trudnoće?
Moguće je piti previše vode, mada se ovaj problem veoma retko javlja, jer je uglavnom mnogo veći problem dehidracija.
Saveta kojeg se svakako treba pridržavati je da osluškujte svoje telo i njegove potrebe i vodite računa da se pridržavate preporučenog dnevnog unosa tečnosti (između 1.8 i 2.5 l dnevno), kako ne bi dehidrirali ili pak uneli previše tečnosti.
Koje su posledice preteranog unosa vode?
Voda je od vitalnog značaja za zdravu trudnoću, međutim prevelike količine mogu biti opasne. Preterano konzumiranje vode može „isprati“ sve hranjive materije, posebno elektrolite, iz organizma pre nego što se apsorbuju.
Nedovoljna količina elektrolita u organizmu mogu da utiču na nepravilan rad srca, što predstavlja opasnost i za mamu i bebu u stomaku. Osim toga, simptomi u slučaju prekomernog unosa tečnosti su vrtoglavica, mučnina, apatija, konfuzija, koji se javljaju i kod dehidracije.
Zašto imam jako veliku potrebu za vodom?
Razlozi zašto osećate veliku potrebu za vodom mogu biti bezazleni, ali mogu da ukazuju i na ozbiljan problem.
Potpuno je normalno da osećate veću žeđ tokom letnjih meseci kada je napolje jako vruće, ili nakon fizičke aktivnosti, obroka… Međutim, jak osećaj žeđi koju ne možete da utolite bez obzira na to koju količinu tečnosti popijete, može da bude jedan od znakova dijabetesa. Zbog toga bi trebalo da se konsultujete sa lekarom i uradite sve potrebne testove kako bi utvrdili nivo šećera u krvi.
Komentari (0)